Jakie sprzęgło do układu hydraulicznego warto wybrać? Jeśli potrzebujesz wydajnych i niezawodnych komponentów, już teraz sprawdź propozycje marki KTR! W niniejszym artykule wskazujemy, na które sprzęgła KTR warto zwrócić uwagę.

  1. Jakie sprzęgła do układu hydraulicznego wybrać?
  2. Czym wyróżniają się sprzęgła ROTEX KTR dla hydrauliki siłowej?
  3. Jakie sprzęgła serii BoWex sprawdzą się w hydraulice siłowej?

Asortyment marki KTR jest na tyle szeroki i różnorodny, że każdy klient znajdzie jak najbardziej dopasowane sprzęgło dla swojej maszyny. Dostępne są nie tylko uniwersalne rozwiązania, ale i specjalne lub zaprojektowane z myślą o konkretnych aplikacjach czy równie konkretnych warunkach pracy. Jeśli potrzebujesz sprzęgieł, które wykorzystasz w hydraulice siłowej, produkty tego rodzaju również znajdziesz w ofercie KTR. Na które sprzęgła KTR warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o hydraulikę siłową? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Jakie sprzęgła do układu hydraulicznego wybrać?

Jakie sprzęgła do układu hydraulicznego wybrać?Jakie sprzęgła KTR do układu hydraulicznego warto wybrać? Przede wszystkim takie, które spełniają wymagania stawiane przez aplikacje tego rodzaju. Dziś od hydrauliki siłowej oczekuje się przede wszystkim wysokiej dokładności, równie dużej gęstości mocy, dobrej sterowalności oraz wydajności. Ponadto klienci nierzadko wybierają układy hydrauliczne wyróżniające się niskim poziomem hałasu.

Jeśli i Tobie zależy na wyżej wspomnianych aspektach, gwarantujemy, że sprzęgła KTR spełnią Twoje oczekiwania. Na jakie zatem serie produktów marki KTR warto zwrócić uwagę? Szczegóły znajdziesz w dalszej części niniejszego wpisu.

Czym wyróżniają się sprzęgła ROTEX KTR dla hydrauliki siłowej?

Dla hydrauliki siłowej z oferty marki KTR polecamy przede wszystkim sprzęgła ROTEX Standard. Seria ta obejmuje sprzęgła kłowe skrętnie elastyczne, wyróżniające się prostą budową czy zdolnością kompensacji promieniowej odchyłki. Modele tej gamy to uniwersalne rozwiązania, które znajdą zastosowanie właściwie w każdym obszarze budowy maszyn oraz urządzeń. Jeśli chodzi o piasty, możesz wybrać elementy wykonane z aluminium lub odlewanego ciśnieniowo aluminium, stali spiekanej czy żeliwa szarego lub sferoidalnego. Niniejsze sprzęgła skrętnie sztywne służą do przenoszenia sił z jednoczesnym tłumieniem drgań skrętnych.

W ofercie znajdziesz także sprzęgła kłowe przeznaczone do łączenia ze zbieżnymi zaciskowymi tulejami. To elastyczne rozwiązania wyróżniające się krótką konstrukcją, które mają zdolność tłumienia drgań oraz kompensowania odchyłek osiowych, kątowych oraz promieniowych.

Warto zwrócić również uwagę na produkty serii ROTEX AFN w kołnierzowym warrancie. Gama obejmuje produkty wyposażone w dwa kołnierze, skrętnie elastyczne i wykazujące optymalną odporność na przebicie. Dzięki swojej konstrukcji sprzęgła (lub elastomery) tego rodzaju możesz montować i demontować bez konieczności przesuwania napędów.

Asortyment KTR obejmuje także skrętnie elastyczne sprzęgła ROTEX SH z piastami dzielonymi czy modele nieiskrzące ROTEX SP GN. Te ostatnie to rozwiązania odporne na przebicie, które doskonale sprawdzą się w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Wyróżnia się kompaktową, dwukardanową konstrukcją oraz zdolnością kompensacji osiowej, promieniowej czy kątowej. Jeśli chodzi o serię ROTEX SP, w tym przypadku mamy do wyboru sprzęgła również w innych wykonaniach. Na przykład sprawdzi się nieiskrzące, dwukardanowe rozwiązanie ROTEX SP ZS-DKM-C. Dobrą opcją będzie również ROTEX ZS-DKM-H z piastami dzielonymi.

Do kompensacji większych promieniowych przemieszczeń polecamy między innymi sprzęgła ROTEX DKM. To dwukardanowe komponenty elastomerowe skrętnie elastyczne, które wyróżniają się dobrymi parametrami tłumiącymi. W asortymencie znajdziesz także sprzęgła kłowe z jednostronnym przyłączem kołnierza. Mamy tutaj na myśli gamę ROTEX CF oraz ROTEX CFN. W drugim przypadku otrzymujesz model w wariancie dwukołnierzowym. Taki podwójny kołnierz pozwala na montaż lub demontaż sprzęgła czy elastomeru bez konieczności przesuwania zarówno odbioru napędu, jak i samego napędu. W ciężkich maszynach doskonałą opcją będą także sprzęgła ROTEX BFN w wersji kołnierzowej oraz produkty ROTEX DF z obustronnym przyłączem kołnierza. Natomiast tam, gdzie mamy do czynienia ze sporą odległością między łączonymi wałami, polecamy zamontować sprzęgło z wałem pośrednim — ROTEX ZR.

Szczegółowe informacje techniczne na temat poszczególnych rozwiązań znajdziesz w katalogu producenta. Pobierz broszurę już teraz i zapoznaj się ze specyfikacją interesujących Cię komponentów.

Jakie sprzęgła serii BoWex sprawdzą się w hydraulice siłowej?

W hydraulice siłowej sprawdzą się także sprzęgła serii BoWex. Dla niskich zakresów wydajności polecamy szczególnie dwuczęściowe sprzęgła wtykowe BoWex junior. To model zębaty, wykonany z tworzywa sztucznego. Komponent może pracować w temperaturze od -25 do 100 stopni Celsjusza. Odporne na korozję sprzęgło tej gamy skutecznie kompensuje osiowe oraz kątowe przesunięcia wałów.

Doskonałą opcją będzie także nieco większe, trzyczęściowe sprzęgło zębate z tworzywa sztucznego. Modele serii BoWex junior M od wyżej wspomnianych komponentów różnią się nie tylko rozmiarem, ale i możliwością kompensowania również promieniowych odchyłek – poza kątowymi i osiowymi.

Jeśli potrzebujesz standardowych, dwukardanowych produktów, sprawdź szczególnie sprzęgła zębate BoWex M. Poszczególne elementy niniejszego komponentu wykonano ze stali oraz z tworzywa sztucznego. Takie połączenie materiałów sprawia, że sprzęgło nie wymaga smarowania środkiem smarnym. Gama BoWex M-C natomiast obejmuje dwukardanowe rozwiązania stalowe, w których wykorzystano tuleję z poliamidu wzmocnionego węglowym włóknem. Komponent może pracować w temperaturze nieprzekraczającej 120 stopni Celsjusza i wyróżnia się korzystnym współczynnikiem tarcia.

Dla napędów zagrożonych wysokim zanieczyszczeniem polecamy sprzęgła z zębami łukowymi serii BoWex SG. W niniejszych rozwiązaniach marka KTR zamontowała dodatkowy poliamidowy pierścień z o-ringiem. To doskonała ochrona, która skutecznie zapobiega przedostawaniu się ciał obcych do uzębienia.

Modele gamy BoWex GT to produkty z poziomo dzieloną tuleją. Taka konstrukcja sprawia, że zużytą tuleję można wymienić, bez przesuwania pompy lub silnika. W dwukardanowych rozwiązaniach tej serii marka KTR wykorzystała tuleję wzmocnioną węglowym włóknem.

Zależy Ci na sprzęgle, które będzie wyróżniać się jednocześnie kompaktową budową, nieznacznymi siłami przywracającymi oraz możliwością wtykania osiowego? Już teraz sprawdź komponenty serii BoWex HEW Compact. To bezobsługowe produkty z zębami łukowymi, które świetnie sprawdzą się w napędach, w których mamy do czynienia ze zmienną prędkością obrotową. Dzięki różnym twardościom elastomerów możesz bez problemu dopasować sztywność skręcania do swojej aplikacji.

Pełną specyfikację techniczną wszystkich wspomnianych wyżej sprzęgieł znajdziesz w katalogu KTR. Nie zapomnij zapoznać się ze szczegółami, aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz optymalne rozwiązanie dla siebie.