Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jakie tuleje wciągane i wciskane proponuje SKF?

Jakie tuleje wciągane i wciskane proponuje SKF?

Chcesz kupić tuleję wciąganą? A może potrzebujesz tulei wciskanej? Już teraz sprawdź rozwiązania dostarczane przez szwedzkiego producenta SKF. Jakie tuleje wciągane i wciskane proponuje SKF? Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

  1. W jakich wariantach dostępne są tuleje wciągane SKF?
  2. Jakie tuleje wciskane produkuje SKF?

Jeśli chodzi o tuleje, w ofercie marki SKF dostępne są przede wszystkim modele wciągane i wciskane. Rozwiązania tego rodzaju doskonale sprawdzają się przy ustalaniu łożysk z otworem stożkowym, które mocuje się na wale. Wybrane łożysko toczne opiera się w odpowiednim miejscu – a mianowicie na czole wału – a wybraną tuleję wciska między niego a czop. Czym wyróżniają się tuleje wciągane i wciskane proponowane przez szwedzką markę SKF? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

W jakich wariantach dostępne są tuleje wciągane SKF?

W jakich wariantach dostępne są tuleje wciągane SKF?Do ustalania łożysk tocznych na walcowym czopie często wykorzystuje się tuleje wciągane. Chodzi oczywiście o te łożyska toczne, które mają stożkowy otwór. W takiej sytuacji tuleja wciągana pozwala na zabudowę komponentów zarówno na gładkim wale, jak i z tak zwanym osadzeniem. Sam montaż tulei wciąganej jest bardzo prosty. Elementy te nie wymagają żadnego ustalania ich własnego położenia na wałach.

Wykorzystując tuleje wciąganą na gładkim wale, możesz bez problemu ustalić położenie łożyska w każdym miejscu. Jeśli natomiast chodzi o wały osadzone z oporowym pierścieniem, tuleja wciągana umożliwia dokładne osiowe ustalenie łożyska. Dodatkowo też ułatwia demontaż komponentu.

Tuleja wciągana w podstawowym wykonaniu

W podstawowym wykonaniu marka SKF dostarcza tuleję wciąganą z nakrętką oraz odpowiednią częścią zabezpieczającą. Mniejsze tuleje mają nakrętkę łożyskową z zabezpieczającą podkładką, a większe — nakrętkę z blaszką. Dodatkowo tuleje posiadają wzdłużnie frezowany rowek. Zbieżność produktów tego rodzaju wynosi 1:12. Do wielkości 40 wciągane tuleje SKF są fosforanowane, większe natomiast nie mając obrabianych powierzchni, są precyzyjnie zabezpieczane odpowiednim środkiem antykorozyjnym. Preparat ten nie ma w składzie żadnych rozpuszczalników.

Dostępne w asortymencie tuleje wciągane, przeznaczone są do wałów o metrycznych oraz carowych wymiarach.

Tuleje wciągane do montażu i demontażu hydrauliczną metodą

Asortyment SKF obejmuje także tuleje o średnicy otworu, która wynosi 200 mm lub więcej. To produkty przeznaczone do montażu i demontażu metodą hydrauliczną. Jeśli interesują Cię elementy o mniejszej średnicy (od 140 do 200 mm), możesz nabyć je wyłącznie na zamówienie.

Tego rodzaju tuleje wciągane wyposaża się z kanał olejowy, który umieszczony jest od strony gwintu. Dodatkowo mają rowek, który rozprowadza olej na zewnętrznej powierzchni wciąganej tulei. Do szczeliny między pasowanymi powierzchniami, a mianowicie między tuleję a łożysko należy wtłoczyć pod odpowiednim ciśnieniem olej. Dzięki temu utworzy się film olejowy, który skutecznie zmniejszy siłę, jaka jest potrzebna do zamontowania lub wyciągnięcia łożyska.

Jakie tuleje wciskane produkuje SKF?

Tuleje wciskane również wykorzystuje się przy montażu łożysk ze stożkowym otworem na walcowej powierzchni osadzenia. Można zastosować je przy wałach gładkich oraz z osadzeniem. Element tego rodzaju wciska się w otwór łożyska tocznego, który musi opierać się o jakąś część zamocowaną na wale lub o osadzenie. Należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć zamontowaną tuleję nakrętką lub płytą dociskową. Zarówno nakrętki, jak i płyty dociskowe trzeba dokupić, gdyż nie są dostarczane wraz z tuleją wciskaną.

Jeśli chodzi o wciskanie tulei w otwór łożyska, komponenty większych rozmiarów wymagają użycia znacznej siły w celu pokonania tarcia między pasowanymi powierzchniami. Dlatego często poleca się, aby dodatkowo wykorzystać nakrętkę hydrauliczną. To element, który ułatwia zarówno montaż, jak i demontaż łożysk na wciskanych tulejach.

Tuleje wciskane w podstawowym wykonaniu

W podstawowym wykonaniu tuleje wciskane do wielkości 40 są fosforowane. Większe elementy pokrywa się jedynie środkiem antykorozyjnym pozbawionym rozpuszczalnikiem. Elementy tego rodzaju posiadają wzdłużnie frezowany rower – a zatem są rozcięte. Zbieżność zewnętrznej stożkowej powierzchni to 1:12 – poza pewnymi wyjątkami, których zbieżność wynosi 1:30 (seria A(O)H 240, A(O)H 241 SKF). To opcja przeznaczona do montowania szerszych łożysk, należących do serii wymiarowej 40 oraz 41.

Jeśli chcesz zamówić tuleje wciskane proponowane przez SKF, pamiętaj, że dostarcza się je bez nakrętek, które są praktycznie niezbędne przy demontażu. Więcej informacji technicznych na temat dostępnych rozwiązań znajdziesz w katalogu producenta. Pobierz katalog SKF już teraz lub skontaktuj się z naszym technikiem, aby prawidłowo dobrać tuleje wciągane, wciskane i inne elementy, potrzebne do montażu i demontażu łożysk.