Nie od dziś wiadomo, że nawet najbardziej wyspecjalizowane łożysko pod kątem warunków pracy oraz otoczenia, ulega zużyciu. Kiedy należy łożysko wymienić? Czy koniecznie trzeba otwierać maszynę, by stwierdzić, iż łożysko tej wymiany wymaga? Odpowiedzi szukaj w dzisiejszym artykule.

  1. Zużycie łożysk tocznych
  2. Objawy zużytego łożyska
  3. Kiedy wymieniamy łożysko?

Łożyska toczne to najpopularniejsze mechanizmy, których celem jest precyzyjne przenoszenie obciążeń w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Aby uniknąć szybkiego zużywania się łożyska, należy dobierać odpowiednie warianty do danej aplikacji. Ale nie tylko w sposób naturalny łożysko ulega zużyciu. Wystarczy zastosować nieodpowiednio dobrany model czy źle zamontować mechanizm, by wymagał on szybszej wymiany, niż zapewniał producent.

Zużycie łożysk tocznych

Warto mieć na uwadze, że łożyska zużywają się z wielu powodów. W przypadku zastosowania odpowiedniego modelu do aplikacji, regularnej kontroli i optymalnego smarowania, łożysko ulega zużyciu zmęczeniowemu lub ściernemu zużyciu roboczych powierzchni. To naturalne procesy, przez które koniec końców mechanizm przestaje być efektywny i wymaga wymiany.

Łożysko może ulegać zużyciu również przez nas samych. Wpływ na to ma po pierwsze wybór nieodpowiedniego rodzaju łożyska do danej aplikacji, niepoprawny montaż, zła konserwacja, niewystarczająca metoda smarowania czy złe dobranie środka smarnego.

Objawy zużytego łożyska

Sprawa jest dosyć prosta. Jeśli podczas pracy poziom hałasu wzrósł, jeśli łożysko zaczęło wydawać niepokojące odgłosy, to niezawodny znak, że mogło ulec uszkodzeniu. Ale bywają też sytuacje, że nie da się określić poziomu zużycia, nie sprawdzając dokładnie mechanizmu. Dlatego tak ważne są regularne kontrole i odpowiednia konserwacja łożysk. Kiedy już mamy łożysko w rękach i widzimy jakiekolwiek uchybienia w jego konstrukcji, ślady na bieżniach, to znaczy, że mechanizm jest już zużyty i należy wymienić go na nowy, by ustrzec się przed ewentualnym postojem maszyny. Dzięki szybkiej reakcji jesteśmy w stanie zdecydowanie zmniejszyć koszty eksploatacyjne, ponieważ kupno i zamontowanie nowego łożyska jest tańsze, niż serwis i postój produkcji. A przynajmniej szybko się zwraca, jeśli decydujemy się na droższe produkty, odznaczające się wysoką jakością i trwałością, niż tańsze odpowiedniki.
Podsumowując, w przypadku łożysk mogą wystąpić następujące rodzaje uszkodzenia:

  • zużycie zmęczeniowe
  • zużycie
  • odkształcenie plastyczne – wgniecenia, wynikające ze złej obsługi lub powstałe na skutek zanieczyszczenia i przeciążenie
  • korozja – od wilgoci lub w wyniku tarcia
  • erozja elektryczna
  • pęknięcie – termiczne czy zmęczeniowe

Kiedy wymieniamy łożysko?

Odpowiedź na to pytanie już właściwie padło w poprzednim punkcie. Łożysko wymieniamy, gdy widzimy, że jest zużyte lub uległo awarii. Nawet jeśli wydaje nam się, że mechanizm mimo widocznego zużycia, nadal jest w stanie pracować, nie powinniśmy tej wymiany przesuwać na inny termin, ponieważ w każdy momencie maszyna może się zatrzymać. A jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż później martwić się o wzrost kosztów eksploatacyjnych.