Kiedy warto sięgnąć po kleje cyjanoakrylowe? Przy jakich materiałach kleje tego rodzaju sprawdzą się najlepiej? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. W poniższej treści znajdziesz również szczegółowe informacje na temat klejów cyjanoakrylowych ogólnie. Zapraszamy do szybkiego zapoznania się z niniejszą treścią.

 

  1. Czym wyróżniają się kleje cyjanoakrylowe?
  2. Gdzie wykorzystuje się kleje cyjanoakrylowe?
  3. Kleje cyjanoakrylowe — jakie są rodzaje?

 

Kleje cyjanoakrylowe to między innymi kleje błyskawiczne, które stosuje się zarówno w domu, jak i w przeróżnych branżach przemysłowych. Jeśli zastanawiasz się, czy preparaty cyjanoakrylowe spełnią Twoje wymagania, koniecznie sprawdź właściwości niniejszych substancji i ich możliwości.

 

Czym wyróżniają się kleje cyjanoakrylowe?

kleje cyjanoakryloweStandardowe kleje cyjanoakrylowe wśród innych preparatów różnią się głównie brakiem rozpuszczalników w składzie. Większość produktów tego rodzaju jest przeźroczystych, dzięki czemu klej cyjanoakrylowy jest w stanie znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach. Często wykorzystuje się je — na przykład — przy drobnych naprawach zarówno w przemyśle, jak i w domu.

Kleje cyjanoakrylowe mają wiele zalet. Do najważniejszych zalicza się między innymi krótki czas utwardzania. W połączeniu z optymalnymi warunkami klej schnie bardzo szybko — jest w stanie związać się nawet w ciągu kilku sekund. Kilkanaście sekund natomiast wystarczy, aby skutecznie się utwardził. Proces ten zachodzi w temperaturze pokojowej oraz przy wilgotności wynoszącej od 40 do 60%. Oczywiście kleje cyjanoakrylowe można stosować także w innych warunkach. Warto jednak pamiętać, że przy nieco trudniejszych, preparaty mogą wymagać zastosowania dodatku w postaci aktywatora lub proszku. Do zalet klejów cyjanoakrylowych zalicza się również odporność na ścinanie, oleje i większość paliw.

Standardowy klej cyjanoakrylowy jest odporny na temperaturę wynoszącą -30 – 100 stopni Celsjusza. Na rynku znajdziesz preparaty, które można stosować tam, gzie temperatura sięga maksymalnie 120 stopni Celsjusza. Kleje produkuje się w formie żelowej, gęstej i nieco rzadszej cieczy. W większości przypadków charakteryzują się ostrym zapachem, chociaż producenci coraz częściej dostarczają preparaty bezzapachowe.

Kleje cyjanoakrylowe nie są jednak pozbawione wad. Warto wiedzieć, że przy większej (niż zalecana) temperaturze oraz w otoczeniu, gdzie wysoki jest poziom wilgotności, preparaty tego rodzaju często tracą swoją trwałość.

Cyjanoakrylowe kleje dostępne są w przeróżnych wariantach. W zależności od wybranego typu mogą zapewniać sztywną lub elastyczną spoinę. Do najpopularniejszych klejów cyjanoakrylowych zalicza się produkty etylowe. To preparaty, które doskonale sprawdzają się do łączenia gumowych i kauczukowych części. Jeśli potrzebujesz rozwiązania do sklejenia kolorowych metali i stali, wybierz substancje metylowe. Ponadto na rynku można znaleźć opcję butylową i propylową. Zaletą preparatu propylowego jest przede wszystkim jego wysoka wytrzymałość na ścinanie.

 

Gdzie wykorzystuje się kleje cyjanoakrylowe?

Szybki proces utwardzania sprawia, że kleje cyjanoakrylowe najlepiej sprawdzą się do klejenia niewielkich powierzchni i drobnych napraw. Przy dużych preparat będzie za szybko twardnieć — zanim skończymy go rozprowadzać.

Kleje cyjanoakrylowe znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w przemyśle. Wykorzystuje się je między innymi w sprzęcie elektronicznym, obudowach plastikowych czy w branży motoryzacyjnej.

Szukasz wydajnych i skutecznych produktów? Już teraz sprawdź kleje Loctite cyjanoakrylowe! To świetnie preparaty, które świetnie sprawdzą się do łączenia ze sobą gumy, kauczuku, tworzyw sztucznych, stali i kolorowych metali.

 

Kleje cyjanoakrylowe — jakie są rodzaje?

Jak wspominaliśmy, na rynku znajdziesz kleje cyjanoakrylowe w przeróżnych odmianach. Do najpopularniejszych zalicza się kleje etylowe, propylowe, metylowe i butylowe. Preparaty etylowe to doskonała opcja do klejenia materiałów gumowych i kauczukowych. Kleje propylowe poleca się stosować przy łączeniu pewnych elementów ze ścianą. Metylowe to idealne rozwiązanie dla materiałów stalowych i kolorowych metali. Kleje butylowe natomiast poleca się wykorzystywać przy delikatnych tworzywach sztucznych.