Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska baryłkowe – krótka charakterystyka

Łożyska baryłkowe - krótka charakterystyka

Łożyska baryłkowe to łożyska toczne, różniące się od popularnych kulkowych kształtem elementów tocznych. W tym przypadku przypominają one baryłki. I stąd wzięła się nazwa dla tego rodzaju łożysk.

  1. Łożyska baryłkowe – konstrukcja
  2. Właściwości łożysk baryłkowych
  3. Łożysko baryłkowe – zastosowanie

Łożyska baryłkowe wynalazł Sven Wingqvist, przyszły założyciel fabryki AB Svenska Kullagerfabriken. Firma znana jest do dziś pod nazwą SKF. Szwedzka marka cieszy się niezwykłą popularnością na międzynarodowym rynku, ze względu na wysoką jakość oraz różnorodność produktów, przystosowanych do konkretnych aplikacji. Gwarantujemy, że w katalogu łożysk SKF znajdziesz optymalne rozwiązanie dla siebie.

Łożyska baryłkowe – konstrukcja

Łożysko baryłkowe jak każdy model toczny, złożone jest z pierścieni i elementów tocznych, których boczna powierzchnia jest w kształcie sferycznym. Na rynku można znaleźć produkty, w których wspomniana powierzchnia zwęża się ku górze. Ponadto w konstrukcji zamontowano pierścień zewnętrzny mający kulistą bieżnię. Pozwala to na wychylanie się zarówno koszyka z elementami tocznymi, jak i pierścienia wewnętrznego.

Właściwości łożysk baryłkowych

Zaawansowane konstrukcyjnie łożyska baryłkowe są nazywane również łożyskami wahliwymi. Mogą przenosić zarówno duże obciążenia osiowe, jak i promieniowe. Wybierając łożyska renomowanych marek, otrzymujesz modele charakteryzujące się przede wszystkim kompensowaniem niewspółosiowości, długą trwałością eksploatacyjną, wysokim poziomem nośności oraz niskim tarciem. Wałeczki w kształcie baryłek są samoprowadzącymi się elementami. Świetnie utrzymują ciepło na niskim poziomie.

Łożyska baryłkowe dostępne są w różnych wariantach. I tym samym wyróżniamy łożyska baryłkowe jednorzędowe, dwurzędowe i trzyrzędowe.

Łożyska baryłkowe jednorzędowe

Doskonale sprawdzają się tam, gdzie łożysko musi przyjąć duże obciążenia złożone. Mają jeden rząd elementów tocznych.

Łożyska baryłkowe dwurzędowe

Jak sama nazwa wskazuje, łożyska te mają dwa rzędy baryłek. Jest to wariant poprzeczny, który świetnie sprawdzi się przy złożonych i dużych obciążeniach. Wyróżniają się sferyczną bieżnią łożysk, a same pierścienie wzajemnie się wychylają.

Łożyska baryłkowe trzyrzędowe

Łożyska baryłkowe trzyrzędowe są w stanie przenosić obciążenia bardzo duże – większe niż modele jedno- czy dwurzędowe. W tym wariancie montuje się zwykle jeden pierścień niedzielony. Wielu specjalistów określa łożyska baryłkowe trzyrzędowe jako połączenie modelu walcowego poprzecznego z również walcowym, ale wzdłużnym.

Łożysko baryłkowe – zastosowanie

Najczęściej łożyska baryłkowe montuje się w wielkogabarytowych maszynach. Znajdą zastosowanie między innymi w wentylatorach przemysłowych, maszynach budowlanych czy w przekładni. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z wysokimi obciążeniami, szczególnie promieniowymi.

Masz dodatkowe pytania? A może nie wiesz, jaki wariant łożyska baryłkowego wybrać? W przypadku problemów z doborem skontaktuj się z naszymi ekspertami. Wspólnie wybierzemy odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.