Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska liniowe – krótka charakterystyka

Łożyska liniowe – krótka charakterystyka

Technika liniowa wykorzystuje różne rozwiązania. Obok prowadnic równie popularne są – chociażby – łożyska liniowe.

  1. Łożyska liniowe
  2. Producent łożysk liniowych

Z tulei tocznych prym wiodą tytułowe łożyska liniowe, wyposażone w kulki. Na rynku rozwiązanie tego rodzaju możesz znaleźć w wielu wariantach. To z kolei sprawia, że bez problemu dopasujesz odpowiedni komponent do wymagań danej aplikacji i swoich oczekiwań. Z reguły łożyska liniowe kulkowe dostarczane są w europejskim standardzie wymiarowym (KB) lub japońskim (LM).

Łożyska liniowe

Każde łożysko liniowe jest w stanie zagwarantować dokładną i precyzyjną pracę. Dlatego klienci tak często sięgają po rozwiązania tego rodzaju. Standardowy komponent składa się z zewnętrznej tulei, koszyka zewnętrznej tulei, obiegów kulkowych oraz zgarniających pierścieni. Zadaniem pierścieni zgarniających jest usuwanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń podczas przesiewu.

Rodzaje łożysk liniowych

Popularne łożyska liniowe dostępne są w kilku wariantach. Kategoria rozwiązań liniowych obejmuje przede wszystkim modele otwarte i zamknięte. Ponadto na rynku znajdziesz modele w obudowie oraz polimerowe tuleje.

Najczęściej wykorzystuje się łożyska liniowe zamknięte, dzięki którym bez problemu uzyskasz precyzyjny przesuw. Modele tego rodzaju w połączeniu z wałkiem powierzchniowo hartowanym zapewniają dokładną pracę.

Łożyska liniowe otwarte różnią się od zamkniętych jednym szczegółem w budowie. W porównaniu do modeli zamkniętych wariant otwarty ma – jakby – wycięty pewien fragment konstrukcji. Tak zbudowane łożysko liniowe wykorzystuje się przede wszystkim przy układach liniowych przemieszczeń, w których stosuje się podparte liniowo wałki.

Producent łożysk liniowych

Decydując się na rozwiązania z zakresu techniki liniowej, klienci najczęściej sięgają po asortyment marki HIWIN lub INA. W obu przypadkach dostarczane są produkty wysokiej jakości, przystosowane do konkretnych aplikacji, w tym także warunków pracy i otoczenia. Szeroka gama różnorodnych elementów sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie najbardziej dopasowane rozwiązanie do wymagań wybranej maszyny.

Warto jednak zwrócić uwagę także na asortyment marki Rexroth Bosch Group. Z reguły łożyska liniowe wspomnianej firmy traktowane są bardziej jako nieco droższa alternatywa, ale doskonale sprawdzą się w trudniejszych warunkach pracy.

Dostępne w hurtowni technicznej Sped rozwiązania liniowe obejmują między innymi tuleje zwykłe, kołnierzowe i rozcięte. Każdy model odznacza się stosunkowo niskim tarciem, wysoką prędkością ślizgową i bardzo dobrą precyzją. Zamknięte łożyska liniowe dodatkowo gwarantują prosty montaż. Wariant kołnierzowy pozwalają na łączenie pewnych elementów do kołnierza. Natomiast modele rozcięte nie potrzebują zbyt dużej siły rozruchowej, a ponadto zapewniają przez cały czas optymalną precyzję przesuwu.