Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska podpierające śruby kulowe – co wybrać?

Jakie łożyska podpierające śruby kulowe warto wybrać? Jeśli szukasz optymalnych rozwiązań, zapraszamy do lektury. W niniejszym artykule wyjaśniamy również, czym są śruby kulowe i gdzie się je wykorzystuje.

  1. Co to jest śruba kulowa?
  2. Jakie łożyska podpierające śruby kulowe wybrać?

Jakie łożyska sprawdzą się w systemie służącym do sterowania ruchem liniowym? Jeśli potrzebujesz wydajnych i niezawodnych rozwiązań do śrub kulowych, sprawdź nasze polecenia już teraz. Zanim jednak omówimy dostępne na rynku łożyska, na które warto zwrócić uwagę, przypomnijmy, co to jest śruba kulowa, jak działa i gdzie właściwie znajduje zastosowanie. Szczegóły na ten temat omawiamy w dzisiejszym wpisie.

Co to jest śruba kulowa?

Co to jest śruba kulowa?Czym jest śruba kulowa? To element napędowy, służący do przekształcenia obrotowego ruchu w liniowy – lub odwrotnie. Standardowy napęd zbudowany jest z mechanizmu śrubowo-tocznego, nakrętki kulowej i nawrotnych łożysk kulkowych. Nakrętka gwarantuje optymalny obieg łożysk. Odpowiednia konstrukcja samej śruby kulowej sprawia natomiast, że cały układ wyróżnia się stosunkowo niskim współczynnikiem tarcia.

Śruby kulowe wykorzystuje się głównie tam, gdzie wymagana jest niezawodność pracy oraz dokładność pozycjonowania. Taki element napędowy jest świetną opcją między innymi dla obrabiarek CNC, systemów pakujących czy sprzętów pomiarowych.

Czy w Twojej śrubie kulowej uszkodziły się łożyska? Szukasz nowych, wydajniejszych rozwiązań, wyróżniających się wydłużoną żywotnością? Jakie łożyska kulkowe podpierające śruby kulowe warto wybrać? Podpowiadamy w dalszej części niniejszego artykułu.

Jakie łożyska podpierające śruby kulowe wybrać?

Jakie łożyska podpierające śruby kulowe wybrać?Interesują Cię wydajne łożyska kulkowe podpierające śruby kulowe? Zależy Ci nie tylko na dobrej jakości komponentów, ale i długiej żywotności? Polecamy zwrócić szczególną uwagę na produkty proponowane przez japońską markę NSK. W asortymencie znajdziesz trzy gamy produktów, przeznaczonych do tego typu aplikacji.

Łożyska kulkowe skośne wzdłużne serii NSKHPS

Do śrub kulowych polecamy przede wszystkim łożyska kulkowe skośne wzdłużne gamy NSKHPS. To produkty przeznaczone do pracy w obrabiarkach i w branży półprzewodników. W porównaniu do standardowych rozwiązań wyróżniają się dużo większą trwałością, gdyż marka przy ich produkcji skupiła się na czystości samego materiału. Seria NSKHPS obejmuje łożyska kulkowe skośne wzdłużne przystosowane do pracy w aplikacjach zanieczyszczonych oraz tam, gdzie występują duże obciążenia i podwyższone temperatury. Komponenty tego rodzaju charakteryzują się większą liczbą elementów tocznych, kątem działania 60 stopni oraz możliwością przejmowania wyższych dynamicznych obciążeń znamionowych. Do zalet zalicza się zmniejszona o 20% ilość wytwarzanego podczas pracy ciepła. Produkty dostępne są z gumowym uszczelnieniem, które gwarantuje lepsze utrzymanie środka smarnego lub z uszczelkami lekkiego styku. Ta druga opcja sprawdzi się tam, gdzie wymagane jest skuteczne zmniejszenie momentu tarcia.

Łożysko NSKTAC-SHR do bardzo dużych obciążeń

Tam, gdzie śruby kulowe pracują pod bardzo dużymi obciążeniami, polecamy zamontować łożyska NSK serii NSKTAC-SHR. Komponenty tej gamy wyróżniają się mniejszą średnicą otworu, dużym naciskiem punktowym na wewnętrznym pierścieniu i brakiem konieczności stworzenia większych czopów na wale elementu napędowego. Niniejsze produkty mają wiele zalet, a do najważniejszych zalicza się dużą obciążalność, pięciokrotnie zwiększoną żywotność, optymalną konstrukcję i łatwą obsługę. Łożyska NSKTAC-SHR są doskonałą opcją dla obrabiarek, branży zajmującej się formowaniem wtryskowym oraz firm produkujących samochody.

Łożyska do podparcia śrub kulowych – seria BSBD

W nowszych obrabiarkach wykorzystuje się śruby kulowe, które gwarantują dokładne pozycjonowanie obrabianego przedmiotu i to w sposób szybki oraz przede wszystkim efektywny. Jeśli potrzebujesz łożysk do tego rodzaju aplikacji, polecamy zwrócić uwagę na komponenty serii BSBD marki NSK. To produkty przeznaczone do miejsc, w których ważna jest wspomniana wysoka precyzja, odpowiednie pasowanie oraz gdzie występują duże obciążenia i wysokie temperatury. Dwurzędowe łożyska NSK tej serii mają kąt działania 60 stopni oraz stykowe wargowe uszczelnienie wyróżniające się niskim współczynnikiem tarcia. Klient otrzymuje produkt fabrycznie nasmarowany.

Do zalet łożysk serii BSBD zalicza się zdolność podtrzymywania ogromnych obciążeń wzdłużnych – również tych, które działają w dwóch kierunkach, niewielką ilość wydzielania ciepła w trakcie pracy czy gotowość do montażu.

Jeśli jesteś zainteresowany wspomnianymi wyżej produktami, pobierz katalog NSK i przeanalizuj dokładnie całą specyfikację techniczną poszczególnych wariantów. W przypadku problemów z dobraniem łożyska skontaktuj się z naszymi technikami.