Łożyska samonastawne to idealne rozwiązanie dla prostych konstrukcji. Jakich? Odpowiedzi szukaj w dzisiejszym artykule.
- Konstrukcja łożysk samonastawnych
- Łożyska samonastawne – charakterystyka
- Zastosowanie łożyska samonastawnego
Wysokiej jakości łożysko samonastawne to model wyspecjalizowany, idealnie sprawdzający się w łożyskowaniach prostych. Najczęściej wykorzystywany jest w miejscach, gdzie mamy do czynienia z krótkimi wałami. Ponadto stosowane są również jako łożyska ustalające. W naszej hurtowni dostępne są produkty renomowanych marek oraz tańsze warianty, równie skuteczne. Oczywiście, jeśli szukasz łożyska do nieco wymagającej aplikacji, warto zaopatrzyć się w nieco droższą alternatywę, by mieć gwarancję i pewność bezawaryjnej pracy całej maszyny czy innego urządzenia przemysłowego.
Konstrukcja łożysk samonastawnych
Najczęściej spotykane są łożyska samonastawne w wariancie kulkowym, jednorzędowym i obustronnie uszczelnionym. Ustala się je osiowo na danym wale, a sam montaż czy demontaż jest naprawdę prosty. Do cech charakterystycznych tego rozwiązania zalicza się również kulistą zewnętrzną powierzchnię.
Łożyska samonastawne – charakterystyka
Łożyska samonastawne charakteryzują się przede wszystkim świetną tolerancją w przypadku wahań współosiowości. Ponadto mogą pracować zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Zwykle ten zakres wynosi od -30 do 100 stopni Celsjusza. Dokładne informacje na ten temat zawsze znajdują się w opisie konkretnego produktu. Warto je przeanalizować przed ostatecznym zakupem. W większości przypadków modele samonastawne mają luz promieniowy powiększony. Do zalet tego rozwiązania zalicza się niższy poziom drgań oraz hałasu. Wybierając wysokiej jakości łożysko samonastawne FAG czy SKF zyskujesz również precyzyjna i bezawaryjną pracę. Dobre łożyska charakteryzują się przede wszystkim długą żywotnością i niezawodnością.
Aby utrzymać okres żywotności na najwyższym poziomie, nie wystarczy dobrać tylko optymalnego rozwiązania do danej aplikacji. Ważne są również inne czynniki, takie jak poprawny montaż, eksploatacja, regularne smarowanie i stała konserwacja. Tym temat zajmiemy się już niebawem, a teraz przejdźmy do możliwości, jakie dają nam łożyska samonastawne. A zatem, gdzie możemy je zamontować?
Zastosowanie łożyska samonastawnego
Większość łożysk samonastawnych charakteryzuje się niezawodnością, długim okresem żywotności i świetną odpornością na negatywne zewnętrzne czynniki, jak i warunki pracy. Ze względu na równie szeroki zakres temperatury, w jakiej mogą pracować, modele samonastawne znajdą zastosowanie praktycznie w każdej branży przemysłowej – szczególnie tam, gdzie będą musiały funkcjonować w ciężkim środowisku. Jak już wspomnieliśmy, idealnie nadają się do krótkich wałów, a także w miejscach, gdzie wymagane są niewielkie cieplne wydłużenia. Wyszczególniając poszczególne branże, można wywnioskować, że łożyska samonastawne stosowane są w maszynach budowlanych, rolniczych czy górniczych, a także w przemyśle spożywczym czy przy urządzeniach typu podnośniki.