Bogata oferta na łożyska ślizgowe do maszyn CNC dostępna w hurtowni Sped! Jeśli szukasz wysokiej jakości komponentów, które spełnią Twoje oczekiwania, sprawdź nasz asortyment już dziś.
Łożyska ślizgowe – podobnie jak modele toczne – mają zarówno wiele zalet, jak i wad. Ale w wielu aplikacjach w dalszym ciągu sprawdzają się najlepiej, w tym w maszynach CNC. Zanim jednak przejdziemy do tematu, warto przypomnieć sobie podstawowe informacje na temat łożysk ślizgowych ogólnie.
Łożyska ślizgowe – charakterystyka
Łożysko ślizgowe przypomina model toczny. Jedyną różnicą jest brak elementów pośredniczących, które w drugim wypadku umieszczone są między pierścieniami. Czop wału umieszcza się w panewce cylindrycznej z luźnym pasowaniem.
Podobnie jak łożyska toczne, również i ślizgowe dostępne są w różnych wariantach. Z reguły dzieli się je na suche, olejowe i powietrzne. Olejowe z kolei można podzielić na hydrostatyczne i hydrodynamiczne.
- łożyska ślizgowe suche to łożyska, które smaruje się okresowo lub w ogóle. Najczęściej stosuje się je przy połączeniach, które są słabiej obciążone
- łożyska ślizgowe olejowe – daną część korpusu wypełnia się odpowiednio dobranym olejem. W wariancie hydrostatycznym olej dodatkowo dostarcza się pod pewnym ciśnieniem do panewki, natomiast hydrodynamicznym – film olejowy produkowany jest za pośrednictwem zjawisk hydrodynamicznych, które z kolei powstają w szczelinie
Cechy łożysk ślizgowych
Łożyska ślizgowe odznaczają się wyjątkową trwałością przy obciążeniach. Są odporne na naciski, nawet przy dużej prędkości ślizgu, korozję czy zatarcie. Do zalet tego rozwiązania zalicza się także świetną obrabialność i cieplną przewodność.
Łożyska ślizgowe do maszyn CNC
Łożyska ślizgowe znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach. Najlepiej sprawdzają się tam, gdzie wymaga się od komponentu cichobieżności, zdolności do osiągania wysokiej prędkości obrotowej i zdolności do bezproblemowego przenoszenia ogromnych ciężarów. Łożyska ślizgowe są także dobrym rozwiązaniem do niewielkich lub średnich konstrukcji, narażonych na równie niewielkie obciążenie. Ponadto nadają się do aplikacji, które wymagają od łożyska wygłuszania jakichkolwiek drgań wału.
Modele ślizgowe świetnie sprawdzą się w wielu branżach przemysłowych. Najczęściej wykorzystywane są w maszynach CNC – czyli maszynach stosowanych w centrach obróbczych. Pamiętaj jednak, by wybrać odpowiedni wariant łożyska ślizgowego, dopasowany pod wieloma względami. W innym przypadku komponent może ulec szybkiemu zużyciu lub uszkodzeniu – o ile w ogóle będzie poprawnie współpracował z resztą elementów.
Łożyska ślizgowe a toczne
Łożyska ślizgowe są lepszym rozwiązaniem do aplikacji, w których mamy ograniczone miejsce. W porównaniu do modeli tocznych, ślizgowe odznaczają się niższym poziomem hałasu pracy. Ponadto lepiej radzą sobie z przenoszeniem ogromnych obciążeń przy niskich ruchach obrotowych. W większości przypadków łożyska ślizgowe odznaczają się wyższą odpornością na trudne warunki, w tym ekstremalne temperatury.