Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska Timken dla turbin wiatrowych – czy warto?

Łożyska Timken dla turbin wiatrowych - czy warto?

Czy warto wybierać łożyska Timken dla turbin wiatrowych? Czym wyróżniają się łożyska stożkowe TDI i jakie dają korzyści branży wiatrowej? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

  1. Czym wyróżniają się łożyska stożkowe TDI marki Timken?
  2. Jakie korzyści dają łożyska Timken branży wiatrowej?

Czym wyróżniają się łożyska stożkowe TDI? Jakie w ogóle korzyści dają łożyska Timken branży wiatrowej? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią. A jeśli masz dodatkowe pytania lub problemy z dobraniem łożyska Timken dla swojej maszyny czy urządzenia, zapraszamy do kontaktu.

Czym wyróżniają się łożyska stożkowe TDI marki Timken?

Czym wyróżniają się łożyska stożkowe TDI marki Timken?Aktualnie produkuje się coraz większe turbiny wiatrowe z tego względu, że im większe rozwiązanie, tym również większa wydajność. Aby zagwarantować niezawodne działanie, należy zamontować w nich między innymi odpowiednio przygotowane do pracy łożyska. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych rozwiązań, polecamy łożyska SRB z powłoką ceramiczną ES302, która wykazuje świetną odporność na zużycie. W ofercie Timken znajdziesz także łożyska stożkowe i walcowe, które sprawdzą się w przekładniach turbin. Dostępne są również całkiem nowe rozwiązania, zaprojektowane z myślą o energetyce wiatrowej. Mamy tutaj na myśli dwurzędowe łożyska typu TDI, które są świetną alternatywą dla wspomnianych łożysk SRB.

Czym wyróżnia się łożysko stożkowe typu TDI? Standardowe rozwiązanie to dwurzędowy model, składający się z podwójnego wewnętrznego pierścienia i dwóch pojedynczych zewnętrznych pierścieni. Często marka Timken dostarcza niniejsze łożyska stożkowe z pierścieniem dystansowym zewnętrznego pierścienia. Aby dobrać komponent do danego zastosowania, należy określić wartość nastawienia, dlatego polecamy w sprawie doboru kontaktować się z naszym technikiem lub inżynierem z firmy Timken.

Jakie korzyści dają łożyska Timken branży wiatrowej?

Wspomniane łożyska TDI marki Timken to doskonała alternatywa dla łożysk SRB, które niestety zaczęły szybciej się zużywać w turbinach o mocy większej niż 1,5 MW. Problemy związane ze zbyt wczesnym zużywaniem się łożysk rozwiązano zamieniając łożyska baryłkowe na stożkowe typu TDI. Celem montowania tych drugich komponentów jest przede wszystkim wyeliminowanie poślizgu, do którego dochodziło między elementami tocznymi a bieżnią. Dzięki temu udało się wydłużyć trwałość samych łożysk.

Ponadto baryłkowe rozwiązania mają mały luz wewnętrzny, co nierzadko prowadzi do poosiowego przemieszczania się wału głównego. Oczywiście, że w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużymi wartościami poosiowego przesuwu, te mogą powodować pojawienie się dodatkowego obciążenia, które z kolei przejdzie na łożyska przekładni. Łożyska stożkowe TDI eliminują ten wstępny luz wewnętrzny, dzięki czemu montując je, jesteśmy w stanie otrzymać układ stosunkowo sztywny. Jako komponent ustalony, stożkowy model typu TDI może jednocześnie przejmować każdy rodzaj obciążenia. A to oznacza, że żadne dodatkowe obciążenia nie są przenoszone na wspomniane łożyska przekładni.