Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska walcowe

Łożysko walcowe

Interesuje Cię, wysokiej jakości łożysko toczne, które doskonale poradzi sobie z przenoszeniem promieniowych obciążeń? Mamy dla Ciebie propozycję – łożyska walcowe!

  1. Budowa łożyska walcowego
  2. Zalety modeli walcowych
  3. Walcowe łożyska – zastosowanie

Ze względu na różne wymagania maszyn i urządzeń przemysłowych, z czasem na rynku pojawiły się różne rodzaje łożysk tocznych. Dzięki temu dziś możemy wybierać modele przystosowane do konkretnych aplikacji i tym samym są bardziej skuteczne. Najpopularniejszym i najbardziej znanym podziałem jest ten, który dotyczy elementów tocznych. Tym samym mamy łożyska kulkowe, łożyska stożkowe, łożyska baryłkowe, igiełkowe czy łożyska walcowe, o których dziś będzie mowa. Oczywiście to nie jest jedyny podział, ponieważ wspomniane warianty możemy jeszcze określić jako modele wielorzędowe, skośne, samonastawne i tak dalej. Łożyska te różnią się między sobą własnościami i możliwościami. Aby mieć gwarancję niezawodności i efektywności, warto określić wszelkie czynniki i wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie do aplikacji.

Budowa łożyska walcowego

Łożysko walcowe z reguły składa się z koszyczka wypełnionego elementami tocznymi w kształcie walca oraz dwóch pierścieni – zewnętrznego i wewnętrznego. Wałeczki są prowadzone w sposób liniowy po bieżni. Ze względu na swoją konstrukcję, model ten świetnie sprawdza się, pracując z bardzo wysokimi prędkościami obrotowymi. Łożyska walcowe przenoszą z reguły obciążenia promieniowe. Warto jednak mieć na uwadze, że są dostępne warianty, które przenoszą tylko obciążenia osiowe i udarowe – na przykład modele walcowe wzdłużne. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem, dokładnie przeanalizować nie tylko warunki pracy, ale i wszystkie własności konkretnego mechanizmu.

Zalety modeli walcowych

Modele walcowe mają wiele zalet. Zalicza się do nich między innymi wysoką nośność, niewielkie tarcie, trwałość, niezawodność, a także wysoki poziom sztywności, rozłączność i kompensowanie osiowego przemieszczenia. W przypadku tej ostatniej zalety wyjątek stanowią modele, które mają obrzeża na obu pierścieniach.

Łożyska walcowe dostępne są w kilku wariantach: jako walcowe jednorzędowe łożyska, dwurzędowe czy wzdłużne.

Łożyska walcowe jednorzędowe

Precyzyjny bieg, wysoki poziom sztywności i szybkość obrotowa – to tylko kilka zalet, jakimi określa się modele walcowe jednorzędowe. Do plusów należy dopisać, chociażby niskie tarcie przy tak intensywnej pracy. Jednorzędowe łożyska walcowe charakteryzują się jeszcze swobodnym łożyskowaniem. Ponadto jest to model rozłączny, co sprawia, że sam montaż czy demontaż nie sprawia problemów.

Łożyska walcowe dwurzędowe

Modele dwurzędowe są łożyskami rozłącznymi oraz swobodnymi. Mają – jak sama nazwa wskazuje – dwa rzędy wałeczków. Większa ilość elementów tocznych świetnie wpływa na taki parametr jak nośność. Dwurzędowe łożyska walcowe są wrażliwe na uginanie się wału i niewspółosiowość. Ponadto charakteryzują się świetną sztywnością i precyzyjnością biegu.

Łożyska walcowe wzdłużne

Łożyska walcowe wzdłużne stosuje się przede wszystkim tam, gdzie potrzebny jest mechanizm do przenoszenia ogromnych obciążeń udarowych i osiowych. Dostępne są modele jednokierunkowe (przenoszą obciążenie osiowe w jednym kierunku) i dwukierunkowe (przenoszą obciążenie osiowe w obu kierunkach). Wysokiej jakości łożyska walcowe wzdłużne są świetną alternatywą dla łożysk kulkowych wzdłużnych, szczególnie wtedy, gdy nośność tych drugich jest za niska do danej aplikacji.

Walcowe łożyska – zastosowanie

Mała średnica zewnętrzna oraz wysoka sztywność i nośność sprawiają, że łożysko wałeczkowe, szczególnie dwu- i wielorzędowe znajduje zastosowanie przede wszystkim we wrzecionach obrabiarek i przy łożyskowaniu walcarek. Ponadto można z powodzeniem wykorzystywać je w różnego rodzaju przekładniach czy dźwigniach.