Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożysko wahliwe – zastosowanie i budowa

Łożysko wahliwe - zastosowanie i budowa

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów łożysk tocznych kulkowych. Jednym z tych rodzajów jest łożysko wahliwe.

  1. Budowa łożyska wahliwego
  2. Cechy modeli kulkowych wahliwych
  3. Zastosowanie łożysk kulkowych wahliwych

Łożyska kulkowe wahliwe są dosyć specyficzne, a ich doskonałe parametry sprawiają, że świetnie sprawdzają się w wymagających aplikacjach. Są to modele dwurzędowe wahliwe przystosowane do konkretnych miejsc, spełniające specyficzne wymagania.

Budowa łożyska wahliwego

Łożysko kulkowe wahliwe zbudowane jest z dwóch pierścieni, kulistej bieżni i również dwóch rzędów elementów tocznych. Dzięki takiej konstrukcji mają one lepszą wytrzymałość. Przenoszą obciążenia osiowe i promieniowe. Kulkowe łożysko wahliwe to model charakteryzujący się wysoką sztywnością. Ze względu na bardzo dobre parametry, doskonale sprawdzi się w bardzo obciążonych maszynach i wymagających aplikacjach. Szczególnie tam, gdzie wymaga się od łożyska precyzji ruchu i bezproblemowej pracy przy szybkich obrotach.

Cechy modeli kulkowych wahliwych

Wysokiej jakości łożyska kulkowe wahliwe charakteryzują się doskonałą odpornością na błędy współosiowości dynamicznej i statycznej, a także na uginanie się wałów. Ponadto, do zalet tego rozwiązania zalicza się mniejsze tarcie, czy możliwość pracy przy dużych prędkościach obrotowych. Modele wahliwe nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o obciążenie minimalne. Nie pracują głośno – nawet redukują poziom hałasu, tak samo, jak poziom drgań. Łożyska wahliwe mają również dłuższą żywotność, między innymi dzięki mniejszej ilości ciepła, które wydzielają podczas pracy.

Zastosowanie łożysk kulkowych wahliwych

Dobrze dobrane łożysko kulkowe wahliwe znajdzie zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach, gdzie mamy do czynienia z małymi oraz umiarkowanymi obciążeniami promieniowymi i równie niskimi obciążeniami wzdłużnymi. Ponadto świetnie sprawdzą się tam, gdzie wymaga się od mechanizmu doskonałej tolerancji elastyczności łączenia, dużej sztywności i nośności.

Najpopularniejsze produkty wśród naszych klientów to łożyska kulkowe wahliwe SKF, które charakteryzują się wysoką jakością i efektywnością, a także modele marki FAG. Bogata oferta sprawia, że każdy klient znajdzie najbardziej odpowiedni produkt dla siebie. Jeśli jednak wybór marki sprawi Ci problemy, skontaktuj się z nami! Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie dla Ciebie.