Zastanawiasz się, jakie są najlepsze łożyska dla branży spożywczej? Szukasz nowych rozwiązań, ponieważ aktualne zawodzą? Wiemy, jak rozwiązać Twoje problemy.

  1. Krótka charakterystyka łożysk hybrydowych
  2. Łożyska hybrydowe dla branży spożywczej
  3. Zalety rozwiązania ceramicznego

Okazuje się, że łożyska hybrydowe są świetną odpowiedzią na ekstremalne warunki. Wykorzystanie ceramicznych elementów tocznych niesie wiele korzyści. Jakich? Zanim jednak zdradzimy odpowiedź na to pytanie, na samym początku warto przytoczyć krótką charakterystykę łożysk hybrydowych, biorąc pod lupę asortyment duńskiej marki CeramicSpeed.

Krótka charakterystyka łożysk hybrydowych

Łożyska hybrydowe to łożyska kulkowe składające się z pierścienia wewnętrznego, zewnętrznego i elementów tocznych. Wyposażone w koszyk, dostępne są w dwóch wariantach – a mianowicie z uszczelnieniem lub bez. Innowacji należy doszukiwać się w samych elementach tocznych, ponieważ wyprodukowane zostały z azotku krzemu. Dzięki temu kulki są lżejsze, ale i jednocześnie twardsze. Niska masa sprawia, że samo obciążenie odśrodkowe bieżni podczas obrotu jest mniejsze niż w przypadku rozwiązania stalowego, co z kolei prowadzi do tego, że łożysko samo w sobie wolniej się zużywa.

Azotek krzemu jest materiałem nieprzewodzącym. Dlatego łożyska hybrydowe są świetnym rozwiązaniem dla silników elektrycznych. Zdolność izolacyjna komponentu wynosi 15 kV na mm, a w łożyskach w pełni stalowych maksymalnie 1 kV – oczywiście jeśli powłoki nie zostaną uszkodzone na przykład podczas montażu. Łożyska hybrydowe mają wiele zalet. Najważniejszą jest długa żywotność – dłuższa niż w łożyskach stalowych i to nie tylko w prostych aplikacjach. Modele hybrydowe CeramicSpeed zostały zaprojektowane z myślą o ekstremalnych i specyficznych warunkach, z którymi mamy do czynienia na przykład w branży spożywczej.

Łożyska hybrydowe dla branży spożywczej

Branża spożywcza ma pewne wymagania. Nie wystarczy dobrać komponenty, które poradzą sobie w ekstremalnych warunkach. Muszą to być produkty zatwierdzone przed odpowiednie służby, posiadające certyfikaty umożliwiające ich wykorzystanie w przemyśle spożywczym. Wśród asortymentu marki CeramicSpeed łożyskami spełniającymi wymogi wspomnianej branży są modele z serii LongLife Corrotec. Odpowiednio przygotowane produkty, wyposażone zostały w zatwierdzony przez FDA środek smarny. W zależności od potrzeb w ofercie duńskiej marki wyszczególniamy dwa rodzaje łożysk hybrydowych:

  • łożyska Corrotec FDA – czyli łożyska, które zostały dopuszczone do branży spożywczej ogólnie i wymagają z reguły stałego smarowania
  • łożyska Corrotec FDA+ – łożyska, które zostały dopuszczone do pracy w branży spożywczej, będąc w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi

Różnica polega na tym, że w tych drugich każdy element spełnia wymagania FDA, a pierwszym zaś przede wszystkim smar. To, który wariant wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb.

Zalety rozwiązania ceramicznego

Aby nie być gołosłownym, posłużymy się przykładem fabryki serów Arla Foods, by wykazać, jakie korzyści płyną z wymiany łożysk w pełni stalowe na łożyska hybrydowe w branży spożywczej.

  • mniejsza liczba okresowych przeglądów – aktualnie odbywają się co 18 miesięcy, a komponenty wymieniane są w momencie, gdy tej wymiany wymagają
  • rzadsza wymiana łożysk – ze względu na ekstremalne warunki, łożyska stalowe były wymieniane dwa razy do roku. Łożyska hybrydowe natomiast pracowały bez zarzutu przez 3 lata

Dzięki samym tym dwóm sytuacjom możemy zauważyć, że koszty eksploatacyjne ulegają znaczącemu zmniejszeniu się (nawet o 60%!), a sama inwestycja w łożyska hybrydowe szybko się zwraca. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na rozwój firmy.