Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Narzędzia do montażu łożysk

Narzędzia do montażu łożysk

Wielu klientów zastanawia się, czy warto kupić narzędzia do montażu łożysk, a jeśli tak, to których. Dziś więc zajmiemy się tym tematem.

  1. Montaż łożysk – czy warto używać narzędzi?
  2. Narzędzia hydrauliczne do montażu łożysk
  3. Narzędzia mechaniczne
  4. Nagrzewnice

Z narzędzi do montażu łożysk zawsze warto korzystać. Dają gwarancję, że produkt zostanie poprawnie zamontowany i że żadna jego część przypadkowo nie ulegnie uszkodzeniu. Na rynku można aktualnie znaleźć kilka rodzajów narzędzi do montażu, dedykowanych różnym wariantom łożysk. Poniżej przedstawiamy ich podział wraz z przykładowymi produktami.

Montaż łożysk – czy warto używać narzędzi?

Każdemu klientowi zależy na tym, aby łożysko było bezawaryjne i efektywne. Aby ustrzec się przed zbyt wczesnym zużyciu łożyska, należy dobrać odpowiedni jego rodzaj czy wielkość. Proces doboru złożony jest z kilku rozbudowanych kroków, których pod żadnym pozorem nie należy pomijać. Ale nie tylko samo kupno optymalnego rozwiązania jest ważne, bowiem również istotne jest, by łożysko poprawnie zamontować. Warto skorzystać z pomocy dedykowanych narzędzi, by mieć gwarancję bezbłędnego montażu. Niepoprawna instalacja skutkuje zwykle szybkim zużyciem się łożyska i koniecznością jego wymiany, co z kolei prowadzi nie tylko do przestoju maszyny, ale i wzrostu kosztów eksploatacyjnych.
Zatem, jakich narzędzi do montażu łożysk warto używać?

Narzędzia hydrauliczne do montażu łożysk

Oferowane przez nas narzędzia do łożysk hydrauliczne wykorzystuje się przy montażu i demontażu łożysk. Ta kategoria obejmuje następujące produkty:

  • nakrętki hydrauliczne – dedykowane łożyskom, które instaluje się na tulei wciąganej albo wciskanej oraz przy wałach stożkowych.
  • pompa hydrauliczna – dostępna w wariancie ręcznym i wyposażona w napęd pneumatyczny, sprawdza się przede wszystkim do nakrętek lub kiedy zastosowaliśmy przy łożysko metodę wtrysku olejowego. Świetnie sprawdzi się także w hydraulicznych komorach.
  • wtryskiwacze olejowe – narzędzia te wykorzystywane są przy montowaniu połączeń ciśnieniowych.

Narzędzia mechaniczne

Kategoria związana z narzędziami mechanicznym do montażu łożysk tocznych obejmuje przede wszystkim pierścienie udarowe, zestawy z młotkiem oraz udarowymi tulejami, klucze hakowe i zestawy z kluczami udarowymi oraz tulejami nasadowymi. Pierścienie udarowe stosuje się przy małych łożyskach, szczególnie jeśli mechanizm umieszczamy na wale i w oprawie. Zarówno klucze, jak i tuleje nasadowe wykorzystujemy do dokręcania czy poluzowania nakrętek.

Nagrzewnice

Wydajne nagrzewnice są najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród naszych klientów. Na rynku dostępne są w wariancie indukcyjnym oraz jako płyty grzewcze.

  • płyta grzewcza – inaczej płyta elektryczna sprawdzi się szczególnie przy małych łożyskach. Zaletą tego wariantu jest równomierne nagrzewanie łożyska. Płyta grzewcza ma również specjalną pokrywę, której zadaniem jest nie tylko utrzymywanie ciepła, ale także chronienie łożyska przed ewentualnym zanieczyszczeniem, które mogłoby się dostać do jego wnętrza.
  • nagrzewnica indukcyjna – jest bezpiecznym i prostym wariantem. Pozwala na kontrolę całego procesu. W naszej hurtowni dysponujemy zarówno małymi, ręcznymi nagrzewnicami indukcyjnymi, jak i modelami o większym gabarycie.