Normy łańcuchów rolkowych są sposobem ich wykonania. Na rynku dostępne są rozwiązania wyprodukowane według standardów europejskich i amerykańskich. Więcej informacji na temat wspomnianych norm znajdziesz w niniejszym artykule.
Najpopularniejszym modelem łańcuchów są produkty w wariancie rolkowym. Składają się z minimum dwóch rzędów płytek wewnętrznych i zewnętrznych, które na siebie zachodzą. Łączy się je za pomocą tulejek i sworzni, które zwykle umieszcza się między wspomnianymi płytkami. Natomiast na tulejkach mocuje się odpowiednio wykonane rolki. Rozwiązanie tego rodzaju stosuje się w wielu aplikacjach. Doskonale sprawdzą się zarówno w maszynach przemysłowych, jak i w urządzeniach transportowych. Możliwości jest wiele, wystarczy dobrać odpowiedni model. Znajomość norm zwykle ułatwia dobór optymalnego modelu.
Łańcuchy rolkowe – standard europejski
Standard europejski – znany również jako standard brytyjski – obejmuje łańcuchy wykonane na podstawie normy BS228. Są to komponenty, w których odległość między środkami geometrycznymi rolek, sworzni lub tulejek wynosi od ¼ cala do 4,5 cala. W przypadku ¼ cala łańcuch otrzymuje oznaczenie 04B-1, przy 4,5 cala – 72B-3. Podziałka jest wielokrotnością 1/16 cala.
Wykonanie w normie amerykańskiej
Łańcuchy w standardzie amerykańskim – American National Standards Institute – opierają się na normie ANSI B29.1. Na rynku są to rozwiązania wykonane w podziałce wynoszącej od 1/3 do 3 cali. Podziałka ta jest wielokrotnością 1/8 cala.
Norma ISO i DIN łańcuchów rolkowych
Łańcuchy rolkowe wykonywane są także według normy ISO 606 oraz DIN. Ten ostatni standard jest normą niemiecką. W większości przypadków pokrywa się z wymiarami podanymi zgodnie ze standardami opisanymi wyżej. Łańcuchy podobne do norm europejskich i brytyjskich oznacza się symbolem DIN 8187, natomiast modele, których wymiary pokrywają się z wymiarami standardu amerykańskiego – DIN 8188.
Zalety łańcuchów napędowych
Najczęściej łańcuchy napędowe wykorzystuje się w celu przenoszenia napędu z silnika do układu odbiorczego. W większości przypadków odznaczają się doskonałymi właściwościami, w tym wysoką wytrzymałością, odpornością na negatywnie wpływające na nie czynniki, a także długą żywotnością. Dużą popularnością cieszą się szczególnie łańcuchy rolkowe, które są doskonałym rozwiązaniem – między innymi – dla przekładni. Modele rolkowe należą ogólnie do większej grupy komponentów, znanej jako łańcuchy drabinkowe. Poza wspomnianym wariantem kategoria ta obejmuje jeszcze wersje zębate, tulejkowe i sworzniowe.