Pierścień Segera – inaczej pierścień osadczy sprężynujący – jest świetnym rozwiązaniem zabezpieczającym, stosowanym w wielu aplikacjach przemysłowych. W jakich?
- Pierścień Segera – krótka charakterystyka
- Zastosowanie pierścienia Segera
- Narzędzia do montażu i demontażu pierścienia osadczego
Pierścienie Segera są popularnym komponentem, wykorzystywanym w wielu maszynach przemysłowych. Najczęściej możemy spotkać je w branży motoryzacyjnej oraz w artykułach gospodarstwa domowego. Ze względu na swoją delikatną konstrukcję muszą być również odpowiednio montowane i demontowane. Nie używanie dedykowanych narzędzi – a mianowicie szczypiec – grozi łatwym uszkodzeniem komponentu.
Pierścień Segera – krótka charakterystyka
Pełna i oficjalna techniczna nazwa pierścienia Segera brzmi następująco: pierścień osadczy sprężynujący. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie, instalowane na wałach, osiach i w otworach w celu zablokowania pewnych części maszyn, by te z kolei się nie przesuwały osiowo i tym samym nie zużywały zbyt szybko. Kształt pierścienia jest specyficzny i nieszablonowy, bowiem nie centryczny, a mimośrodowy. Nie bez powodu komponent ma taką budowę, bo dzięki temu jest w stanie mocno i odpowiednio osadzić się w danym rowku.
Aktualnie pierścień osadczy sprężynujący jest dostępny w dwóch rodzajach:
- wewnętrznym
- zewnętrznym
Ciekawą, a dla niektórych ważną cechą jest to, że każdy pierścień rozprężny ma mniejszą promieniową sprężystość, w porównaniu z innymi modelami osadczymi.
Zastosowanie pierścienia Segera
Wspominaliśmy, że pierścień Segera znajdzie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. W tym przemyśle montuje się go przede wszystkim w sworzniach w przegubach tłokowych oraz napędowych. W innych branżach pierścień osadczy sprężynujący stanowi doskonałe zabezpieczenie dla łożysk, kół zębatych, tulei oraz tarcz. W przemyśle maszynowym oraz w artykułach gospodarstwa domowego (AGD) pierścienie stanowią doskonałe rozwiązanie unieruchamiające.
Wybierając pierścień Segera dla wałów warto mieć na uwadze, że – w zależności od modelu – zakres zastosowania wynosi od 5 do 1000 mm. Przy otworach natomiast zakres ten obejmuje od 8 do 1000 mm. Informacje na temat zakresu są ważne podczas doboru odpowiedniego typu pierścienia Segera.
Narzędzia do montaż i demontażu pierścienia osadczego
Zarówno przy montażu, jak i demontażu należy używać odpowiednich narzędzi. Dla pierścieni osadczych sprężynujących na rynku dostępne są tak zwane szczypce Segera w różnych wariantach. Biorąc pod uwagę kształt ramion, wyróżniamy:
- szczypce do Segera uniwersalne – idealne rozwiązanie do rozwierania pierścieni, do których mamy łatwy dostęp. Jest to model krótki, z rozwartym stożkiem ramion. Mają jednak wady i nie nadają się do manipulowania przy pierścieniu, a ze względu na krótką konstrukcję, nie dosięgniemy nimi do otworów na obwodzie komponentu
- szczypce do Segera – długie – jest to wydłużony wariant szczypiec uniwersalnych. W porównaniu z nimi mają także nieco łagodniejsze stożki. Świetne rozwiązanie dla aplikacji, do których nie można dosięgnąć klasycznym wariantem
- szczypce do Segera – kątowe – zgięte ramiona ułatwiają sięganie w miejsca, do których dostęp jest dosyć utrudniony
W niektórych przypadkach okazuje się, że potrzebujemy zastosować więcej niż jedną parę szczypiec do Segera. Dlatego zawsze warto zaopatrzyć się w różne warianty tego narzędzia. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – a mianowicie blokowanie części zewnętrznych i wewnętrznych. W praktyce nie ma rozróżnienia szczypiec na te, które wykorzystujemy przy pierścieniach zewnętrzny i te, które pomagają przy komponentach wewnętrznych. Tutaj liczy się właściwie wymiar samego narzędzia. Do pierścieni zewnętrznych szczypce mogą być masywniejsze oraz większe, natomiast przy wewnętrznych sprawdzają się głównie narzędzia smuklejsze, które zmieszczą się w ciasnym profilu i którymi będzie można swobodnie operować.
Szczypce proste a wygięte
Na rynku można znaleźć szczypce proste i wygięte. Różnica polega na tym, że te pierwsze sprawdzą się przy montażu i demontażu pierścieni, do których mamy łatwy dostęp. Szczypce do Segera wygięte pod kątem 45 lub 95 stopni dedykowane są przede wszystkim trudno dostępnym aplikacjom.
Szczypce z wymiennymi głowicami
Nieco droższym rozwiązaniem, ale świetnym i wygodnym jest inwestycja w szczypce z wymienną głowicą. Pozwala to na szybką pracę w przypadku różnych pierścieni, w tym różnie osadzonych, bez konieczności zabierania ze sobą w każde miejsce wszystkich wariantów szczypiec.