Jak zabezpieczyć śrubę? Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko odkręcania się czy luzowania gwintu? Jeśli szukasz skutecznego rozwiązania, sprawdź nasze polecenie już teraz!
Trwałość połączeń to aspekt, który jest bardzo istotny przy ruchomych podzespołach. Kwestia ta jest równie kluczowa przy elementach, które naraża się na wibracje lub drgania. Co zrobić w sytuacjach, gdy same śrubki są niewystarczającym rozwiązaniem? Najlepszą opcją jest wykorzystanie klejów służących do zabezpieczania gwintów. Co to jest klej anaerobowy i jak działają kleje do zabezpieczania gwintów? Kiedy warto wybrać klej? Jaki preparat kupić? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.
Co to jest klej anaerobowy?
Standardowy klej anaerobowy — znany również jako klej beztlenowy — to jednoskładnikowy preparat utwardzający się w pokojowej temperaturze tuż po tym, jak zostanie pozbawiony dopływu tlenu (stąd nazwa “beztlenowy”).
Aktualnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów klejów anaerobowych. A mianowicie kleje przeznaczone do zabezpieczania gwintów (które są tematem niniejszego wpisu), preparaty do uszczelniania rurowych gwintów oraz uszczelniacze do płaskich powierzchni FIP. Kategoria klejów anaerobowych obejmuje także specjalne rozwiązania do połączeń pasowych oraz takie jak anaerobowe uszczelnianie porowatości.
Zastosowanie klejów anaerobowych
Ogólnie kleje anaerobowe znajdują zastosowanie w wielu obszarach — środowiskach inżynierskich oraz technicznych. Najczęściej wykorzystuje się je do wypełniania szczelin i tym samym zapobiegania osłabiania się połączeń na skutek występujących wibracji. Ponadto skutecznie tworzą uszczelnienie pomiędzy gwintami, co zmniejsza ryzyko wystąpienia korozji i zapobiega wyciekom. Te łatwe w użyciu preparaty są także świetną alternatywą dla mechanicznych urządzeń — na przykład dla zabezpieczających podkładek, zawleczek czy kielichowych nakrętek.
Jakie branże przemysłowe korzystają z klejów anaerobowych? Otóż preparaty tego rodzaju stosuje się między innymi w automotive, górnictwie, lotnictwie, energetyce czy kolejnictwie. Kleje anaerobowe są na wyposażeniu również pracowników przemysłu zbrojeniowego czy zajmujących się produkcją maszyn budowlanych, rolniczych lub górniczych.
Kleje do zabezpieczania gwintów — zasada działania
Jak właściwie działają kleje do zabezpieczania gwintów? Warto wiedzieć, że na skutek reakcji chemicznych, kiedy klej anaerobowy traci kontakt z tlenem, tworzy stosunkowo twardą warstwę anaerobową. I to właśnie ta warstwa gwarantuje stabilne połączenia śrubowe. Dodatkowo warstwa anaerobowa skutecznie zabezpiecza śruby, zapobiegając tym samym ich luzowaniu się czy odkręcaniu. A zatem dzięki klejom anaerobowym można w łatwy i szybki sposób zabezpieczyć poszczególne gwinty.
Do zalet zabezpieczania gwintów klejem anaerobowym zalicza się także fakt, że połączenia są odporniejsze na oleje, paliwa i smary. Warstwa anaerobowa jest wytrzymała na starzenie się materiału. Doskonale sprawdza się tam, gdzie występują wysokie temperatury. Ponadto zapewnia stosunkowo łatwy demontaż.
Jaki klej kupić?
Jaki klej anaerobowy kupić? Wszystko zależy od tego, w jakim środowisku będzie pracować połączenie, które za pomocą preparatu tego rodzaju chcesz ustabilizować. Równie istotne są siły, które będą oddziaływać na wspomniane połączenie.
Zainteresowani klienci najczęściej decydują się na uniwersalne rozwiązanie, które oznacza się symbolem W243. Taki standardowy preparat to doskonała opcja dla śrub, które regularnie trzeba wymieniać. Dlaczego? Ponieważ klej W243 zapewnia bardzo łatwy demontaż. Jeśli jednak nie masz częstej wymiany danej śruby, polecamy zwrócić uwagę na klej W271. To produkt, który gwarantuje maksymalną siłę wiązania.