Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Polskie łożyska – FŁT Kraśnik

Polskie łożyska - FŁT Kraśnik

Japońskie łożyska czy szwedzkie rozwiązania cieszą się niezwykłą popularnością na międzynarodowym rynku. Jednakże okazuje się, że również i my możemy pochwalić się rodzimą marką, produkującą świetnej jakości łożyska, znane poza granicami naszego państwa. Mowa o łożyskach firmy FŁT Kraśnik.

 1. FŁT Kraśnik – polski producent łożysk
 2. Oferta łożysk tocznych
 3. Dobór łożysk – przypomnienie informacji

Firma FŁT Kraśnik nie jest powiewem świeżości na rodzimym rynku. Historia marki sięga pierwszej połowy ubiegłego wieku. Jak wyglądały jej początki? Czy wieloletnie doświadczenie sprawia, że dziś firma może pochwalić się szerokim asortymentem solidnych łożysk?

FŁT Kraśnik – polski producent łożysk

Powstanie Fabryki Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. datuje się na rok 1938 roku. Na początku było to miejsce, w którym zajmowano się produkcją amunicji, ale już 10 lat później – w 1948 roku – marka zaczęła tworzyć pierwsze łożyska. Sukcesywnie poszerzano asortyment o kolejne rozwiązania i dziś jest nie tylko najstarszą, ale i najbardziej doświadczoną fabryką łożysk w całej Polsce. Mały przełom nastąpił w 1995 roku, kiedy fabrykę przemodelowano w Spółkę Skarbu Państwa.

Oferta łożysk tocznych

Oferta łożysk tocznych FŁT Kraśnik obejmuje komponenty praktycznie w każdym wariancie. Najpopularniejsze są oczywiście łożyska kulkowe dostępne w modelu zwykłym, skośnym, wahliwym, samonastawnym, wzdłużnym, jak i specjalnym. Na uwagę zasługują również wyjątkowe łożyska wielkogabarytowe kulkowe, walcowe, baryłkowe i stożkowe, które znajdą zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Są to modele odpowiednio przygotowane do ekstremalnych warunków pracy i otoczenia, odznaczające się wyjątkowo długim okresem żywotności i w większości przypadków odporne na negatywne czynniki, takie jak korozja, wilgoć czy wysokie temperatury. Oczywiście wspomniane parametry mogą nieco różnić się w porównywanych modelach, dlatego przed zakupem zawsze należy dokładnie przeanalizować własności danego komponentu, zestawiając je z warunkami pracy.

Dostępne w ofercie FŁT Kraśnik łożyska toczne wyprodukowane są z wysokiej jakości materiałów. Najczęściej wykorzystuje się utwardzaną na wskroś stal łożyskową, natomiast przy koszykach taśmę stalową, mosiąd, stal konstrukcyjną, stopy lekkie lub sztuczne tworzywa. Standardowe łożyska dostarczane są w wymiarach zgodnych z normą ISO 104, ISO 15 i ISO 335.

Dobór łożysk – przypomnienie informacji

O tym, jak dobierać łożyska do danej aplikacji, pisaliśmy już wyczerpująco wielokrotnie. Jednakże przytoczymy kilka najważniejszych informacji, szczególnie jeśli jesteś zainteresowany zakupem łożysk tocznych FŁT – Kraśnik. Dobierając model łożyska, musisz wziąć pod uwagę warunki pracy oraz otoczenia i zestawić je z własnościami prezentowanymi przez dany komponent. Do najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić, należą następujące czynniki:

 • kierunek obciążenia
 • wartość obciążenia
 • prędkość obrotowa
 • sztywność
 • możliwości wymiarowe
 • poziom wymaganej cichobieżności
 • poziom wymaganej dokładności wykonania
 • niewspółosiowość

Oczywiście nie są to jedyne kryteria, a zaledwie ich część. Ważne są także inne warunki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na żywotność łożyska – na przykład ekstremalne temperatury, korozje czy wilgoć. W takich przypadkach warto inwestować w łożyska toczne wyprodukowane z odpowiednich materiałów odpornych na wspomniane czynniki.