Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Prawidłowa konserwacja łożysk tocznych

Prawidłowa konserwacja łożysk tocznych

Prawidłowa konserwacja łożysk tocznych ma znaczący wpływ na żywotność komponentów. Nie wystarczy jedynie dobrać odpowiedni model i poprawnie go zamontować. Przez cały okres łożyska muszą być także dobrze eksploatowane i konserwowane.

  1. Prawidłowe przechowywanie łożysk
  2. Poprawny montaż łożyska
  3. Ochrona przed korozją
  4. Prawidłowa konserwacja łożysk tocznych

Każde łożysko toczne czy ślizgowe, które uległo przedwczesnej awarii lub za szybko się zużyło, generuje koszty. Maszyna, która zatrzymała się przez konieczność wymiany tytułowego komponentu, również zwykle przynosi ogromne straty. Dlatego tak ważne jest, by wybierać optymalne rozwiązania, dopasowane do aplikacji, warunków pracy i otoczenia. A później, by łożysko było odpowiednio przechowywane, poprawnie zamontowane i prawidłowo eksploatowane.

Prawidłowe przechowywanie łożysk

Z reguły łożyska kulkowe i każde inne należy wypakować bezpośrednio przed montażem. W innym przypadku właściwości komponentu mogą ulec pogorszeniu, chyba że zareagujemy od razu i schowamy go w suchym i czystym miejscu, które zabezpieczy produkt między innymi przed zanieczyszczeniami. Według powszechnej opinii łożyska powinny być także trzymane w pionowej pozycji.

Prawidłowy montaż łożyska

Metoda montażu zależy od modelu łożyska, które będziemy zakładać. Warto korzystać z urządzeń, które nie tylko ułatwiają montaż, ale i dają gwarancję, że nie uszkodzimy nieopatrznie żadnego elementu komponentu podczas instalacji. Najczęściej łożyska mające cylindryczne otwory zakłada się sposobem pasowania na tak zwany wcisk. Rozwiązania z otworami stożkowymi najlepiej montować za pośrednictwem tulei montażowych, również stożkowych.

Poza montażem równie ważny jest prawidłowy demontaż. Szczególnie jeśli planujemy ponownie wykorzystać łożysko. Do ściągania komponentów polecamy przede wszystkim odpowiednio dobrane ściągacze.

Ochrona przed korozją

Z reguły łożyska toczne narażone na długi kontakt z wodą, ulegają korozji i rdzewieją. W obu przypadkach koniec końców dochodzi do uszkodzenia komponentów, które trzeba będzie zastąpić nową częścią. Aby zapobiec takowej sytuacji, należy uważać, by łożyska nie miały kontaktu z wodą. Warto również korzystać z rękawiczek, by nawet pot z rąk nie pojawił się na komponencie.

Oczywiście są aplikacje, w których łożyska będą narażone na wilgoć czy wodę. W takim przypadku inwestujemy w rozwiązania wykazujące odporność na korozję i stawiamy na dodatkową ochronę w postaci odpowiednio dobranych uszczelnień technicznych oraz równie przystosowanych środków smarnych.

Prawidłowa konserwacja łożysk tocznych

Poprawna konserwacja łożysk tocznych wiąże się także z prawidłowym smarowaniem. Odpowiednio dobrany środek smarny i metoda smarowania są w stanie zagwarantować dłuższy okres żywotności. Zadaniem smaru jest nie tylko zabezpieczenie wnętrza komponentu przed zanieczyszczeniami, ale także zredukowanie tarcia. Substancję dobieramy biorąc pod uwagę rodzaj łożyska, jego prędkość roboczą, temperaturę, obciążenia, a także warunki pracy i otoczenia.

Ponadto przed samym montażem warto sprawdzić także stan techniczny wałów łożyska i korpus. W pierwszej kolejności oba elementy należy oczyścić, a następnie zwrócić uwagę, czy na ich powierzchniach nie ma żadnych zadziorów.