Prowadnice liniowe to doskonałe rozwiązanie, gdy zależy nam na płynnym i precyzyjnym ruchu.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele marek produkujących produkty znane jako prowadnica liniowa z wózkiem. Na którą markę warto zwrócić uwagę? THK, INA, Bosch, a może Hiwin? W niniejszym artykule skupimy się na tych dwóch ostatnich, ponieważ cieszą się największym uznaniem wśród naszych klientów. Jeśli interesują Cię także tanie prowadnice liniowe, koniecznie zostań z nami!
Prowadnice liniowe – charakterystyka
Prowadnica liniowa to mechanizm składający się z wózka tocznego oraz profilowej szyny. Między szyną a wózkiem znajdują się łożyskowe kulki, których zadaniem jest zagwarantowanie przede wszystkim płynnego ruchu. Prowadnice mogą być dodatkowo wyposażone w uszczelki czy zaślepki, chroniące wnętrze mechanizmu przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami.
Prowadnice liniowe stosuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie wymaga się bardzo precyzyjnego ruchu liniowego przy wysokich obciążeniach. Mogą być wykorzystywane właściwie w każdej gałęzi przemysłowej, od branży motoryzacyjnej czy mechanicznej zaczynając, przez fabryki, zakłady stolarskie, a na przemyśle związanym z metalami ciężkimi kończąc. Generalnie nie ma żadnych ograniczeń – wystarczy dobrać odpowiednie komponenty, zamontować je poprawnie we właściwym miejscu i cieszyć się precyzyjną i płynną pracą maszyny.
Prowadnice marki Hiwin
Hiwin to najpopularniejsza marka, która produkuje między innymi prowadnice liniowe. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wysokiej jakości produktom, ale także bardzo rozbudowanej ofercie, dzięki której każdy zainteresowany klient jest w stanie znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Szyny wykonywane z wysoka dokładnością, wyposażone w odpowiednio obrobione kulki, gwarantują precyzyjny i płynny ruch. Prowadnica liniowa tej marki idealnie sprawdzi się przy przemieszczaniu zarówno małych, jak i średnich czy dużych elementów. Bez względu na poziom ich sztywności. Ponadto produkty tej firmy charakteryzują się trwałością i długim okresem żywotności – o ile są dobrze dobrane do wymagań stawianych przez maszynę, do warunków pracy, jak i warunków otoczenia.
Marka ta, to nie tylko prowadnice. Oferta obejmuje także akcesoria, wózki, narzędzia, mechanizmy śrubowo-toczne, siłowniki elektryczne, a nawet i roboty przemysłowe, systemy wieloosiowe, stoły obrotowe, silniki czy łożyska, w tym łożyska liniowe. Jednakże to prowadnica liniowa jest głównym produktem, który cieszy się ogromną popularnością wśród klientów.
W zależności od potrzeb oferta obejmuje różne rodzaje prowadnic liniowych, w tym:
- prowadnica liniowa standardowa, seria HG & QH, w tym modele obniżone, z kołnierzem lub wysokie
- prowadnica liniowa – płaska wersja, seria EG & QE, w tym również modele pełnokulkowe
- liniowe prowadnice z chwilowym usztywnieniem i opcjonalnie z maskującą taśmą, seria CG
- prowadnica – wersja szeroka – seria WE & QW
- miniaturowa wersja prowadnicy, seria MG, w tym modele wąskie, szerokie i mocowane z góry
- prowadnice wałeczkowe, seria RG & QR, w tym modele z kołnierzem lub blokowe
Prowadnice Rexroth
Prowadnice Bosch Rexroth charakteryzują się przede wszystkim dużą dokładnością w przypadku wykonania. Całość została tak skonstruowana, by poziom hałasu był możliwie jak najniższy. Do zalet rozwiązania produktów Rexroth zalicza się jeszcze doskonałe właściwości jazdy, parametry dynamiczne i wysoką sztywność w każdym kierunku obciążenia. Z tego względu, że elementy mechanizmu bez problemu mogą być wymieniane i zastępowane innymi, Rexroth daje możliwość tworzenia wielu kombinacji i dostosowywanie prowadnicy liniowej do konkretnych wymagań.
Oferta produktów marki obejmuje między innymi profilowane prowadnice szynowe, a także modele z tulejami tocznymi, mechanizmy śrubowe, specjalnie opracowane systemy przemieszczeń liniowych oraz prowadniki kulowe. Wśród naszych klientów największą popularnością cieszy się wózek oraz łożysko liniowe.
Ogromna ilość komponentów sprawia, że bez problemu można samodzielnie stworzyć najbardziej dopasowane rozwiązanie. To daje wiele możliwości, szczególnie jeśli dana aplikacja jest na tyle specyficzna, że standardowe metody mogłyby nie wystarczyć.