57 odsłon

Przygotowanie powierzchni przed klejeniem

Czy przed klejeniem należy odpowiednio przygotować powierzchnie? Jeśli tak, to jakie preparaty warto wykorzystać? Której marki produkty sprawdzą się w tej sytuacji idealnie?

  1. Jak przygotować powierzchnie przed klejeniem?
  2. Polecana chemia techniczna Loctite

Aby zapewnić skuteczne działanie kleju, niezbędne jest przygotowanie powierzchni. W jaki sposób? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule. Poza tym w dalszej części tekstu przedstawiamy polecane preparaty Loctite, które warto wykorzystać do skutecznego czyszczenia. Zapraszamy do lektury!

Jak przygotować powierzchnie przed klejeniem?

Powierzchnie, które planujemy ze sobą skleić, należy odpowiednio przygotować. Muszą być skutecznie odtłuszczone i oczyszczone z każdego rodzaju zanieczyszczenia. To bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku mocne wiązanie zostanie wytworzone, ale do ciał obcych, a nie powierzchni. I łączone elementy odkleją się wraz z odpadającym brudem.

Najlepszym rozwiązaniem do skutecznego usuwania olejów, tłuszczy i kurzu są rozpuszczalniki, ponieważ nie tylko wyparowują, ale i nie pozostawiają po sobie żadnego osadu.

W niektórych przypadkach – dotyczy to głównie metalowych powierzchni – trudno usunąć zanieczyszczenia odtłuszczaczami. W takiej sytuacji zaleca się przygotować elementy za pomocą mechanicznej obróbki. A mianowicie poprzez ścieranie, śrutowanie czy wykorzystując do tego drucianą szczotkę. Śrutowanie poleca się przy ogromnych powierzchniach. Zarówno po śrutowaniu, jak i ścieraniu powierzchnię należy dokładnie odtłuścić w celu usunięcia resztek ścierwa. Jeśli mamy do czynienia z bardzo mocnym zabrudzeniem, zaleca się, by klejone elementy odtłuścić także przed obróbką mechaniczną. Dzięki temu ścierne ziarno nie będzie rozprowadzać ciał obcych.

Poza czyszczeniem ważna jest także aktywacja, szczególnie jeśli materiał jest rozwiązaniem trudnosklejalnym. W takiej sytuacji warto stosować kleje z podkładem, którego zadaniem jest poprawienie adhezji preparatu.

Polecana chemia techniczna Loctite

Polecana chemia techniczna LoctiteJeśli potrzebujesz sprawdzonych odtłuszczaczy i zmywaczy, polecamy produkty Loctite. Przy odtłuszczaniu metalowych powierzchni sprawdzi się między innymi preparat Loctite SF 7061. To rozpuszczalnikowe rozwiązanie jednoskładnikowe, wysokopalne, które nie zawiera CFC. Z uniwersalnych produktów, które sprawdzą się nie tylko przy powierzchni metalowej, ale także przy tworzywach sztucznych, poleca się zmywacz i odtłuszczacz Loctite SF 7063. To idealne rozwiązanie, które możemy wykorzystać także do mycia części maszyn w trakcie montażu.

Przy wrażliwych powierzchni – w tym lakierowanych – warto zastosować odpowiedni preparat, a mianowicie Loctite SF 7070. Jest to rozwiązanie na bazie węglowodorów, które skutecznie usuwa większość olejów, smarów, drobin, smarujących płynów czy ścinków (np. metali).

Natomiast jeśli szukasz podkładów do trudnosklejalnych powierzchni, polecamy sprawdzić między innymi produkt Loctite SF 770. To świetny jednoskładnikowy preparat dla klejów cyjanoakrylowych, który sprawdzi się na przykład na takich materiałach, jak polietylen, termoplastyczny kauczuk, polipropylen czy PTFE.

 

+48 71 341 69 75