Potrzebujesz smaru do swojej maszyny? Nie wiesz, jaki preparat wybrać? Aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, na początku sprawdź, jakie są rodzaje smarów do maszyn i czym się wyróżniają. Podstawowe informacje na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

 

  1. Co to jest smar stały?
  2. Rodzaje smarów do maszyn – smary stałe
  3. Jakie jest zastosowanie smarów stałych?
  4. Jak wybrać odpowiedni smar stały?

 

Większość maszyn i urządzeń przemysłowych nie mogłoby pracować poprawnie bez odpowiednio dobranego środka smarnego oraz metody smarowania. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że między wieloma częściami maszyn dochodzi do intensywnego tarcia, co generuje zbyt duże ilości ciepła. Brak poślizgu z reguły negatywnie wpływa na elementy współpracujące ze sobą w maszynach, ponieważ prowadzi do zatarcia i tym samym do awarii. Z tych właśnie powodów smarowanie maszyn jest właściwie koniecznością. Jakie środki smarne sprawdzają się głównie w maszynach? Wielu specjalistów poleca przede wszystkim smary stałe. Co to jest smar stały i jakie ma właściwości? Jakie rodzaje smarów do maszyn można znaleźć aktualnie na rynku? Jak wybrać odpowiedni smar stały do maszyny? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

Co to jest smar stały?

smar do maszynCo to jest smar stały? Otóż to nic innego jak środek smarny, który w porównaniu z klasycznymi produktami wyróżnia się zwartą i — jak sama nazwa wskazuje — stałą konsystencją. Takie smary wykorzystuje się z reguły wszędzie tam, gdzie preparaty w formie półpłynnej lub płynnej się nie sprawdzają — chociażby dlatego, że mogłyby wyciekać lub zostać z łatwością usunięte. Warto wiedzieć, że smary stałe po prostu są w stanie dłużej utrzymać się w tak zwanym węźle tarcia.

Do zalet zwartej konsystencji zalicza się fakt, że smary w takim wykonaniu świetnie trzymają się danej powierzchni. Dlatego preparaty stałe często poleca się do łożysk tocznych. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz mieć pewność, że nie tylko nie wypłynie z węzła tarcia, ale i zachowa swoje właściwości przez długi czas — o ile smar zostanie prawidłowo dobrany do wymagań maszyny i warunków pracy.

Ogólnie smary stale zapewniają bardzo dobry poślizg, zapobiegają korodowaniu się elementów metalowych, a dodatkowo wypierają wilgoć (są hydrofobowe).

 

Właściwości smarów stałych

Na rynku aktualnie można znaleźć przeróżne smary stałe. Między sobą różnią się nieco składem i tym samym właściwościami. Jednak każdy preparat tego rodzaju charakteryzuje się wysoką trwałością, stabilnością termiczną i optymalną odpornością na obciążenia. W pierwszym przypadku mamy na myśli to, że smary stałe przez długi czas utrzymują swoje smarne właściwości. Dzięki temu są świetną opcją dla tych aplikacji, w których wymaga się użycia preparatu zapewniającego długotrwałą ochronę.

 

Rodzaje smarów do maszyn – smary stałe

Maszyny, urządzenia czy silniki mogą pracować w przeróżnych warunkach. A to oznacza, że uniwersalny środek smarny nie sprawdzi się w każdej aplikacji. Z tego względu na rynku można znaleźć przeróżne smary stałe, dopasowane do konkretnych warunków pracy. Do najpopularniejszych zalicza się smary grafitowe, litowe, miedziane, aluminiowe, silikonowe czy specjalne do łańcuchów.

 

Smary stałe grafitowe

Smar stały grafitowy ma w składzie cząsteczki grafitu, które gwarantują świetne parametry smarne w wysokich temperaturach. Takie środki smarne doskonale sprawdzą się zatem w aplikacjach, w których mamy do czynienia z ekstremalnymi cieplnymi warunkami. Ponadto smary stałe grafitowe to doskonała opcja dla maszyn, które działają pod stosunkowo dużym obciążeniem. Produkty tej kategorii poleca się wybierać również do urządzeń narażanych na warunki atmosferyczne, które są z reguły bardzo niekorzystne.

 

Smar stały litowy

Stały smar litowy to popularne rozwiązanie, które najczęściej wykorzystuje się do smarowania łożysk. Do zalet preparatów tej grupy zalicza się fakt, że są one w stanie zachować swoje parametry w temperaturze wynoszącej od -30 do 150 stopni Celsjusza. Ponadto nie są drogie, a dodatkowo skutecznie wypierają wodę.

 

Smary stałe miedziane

Smar miedziany to produkt, który przewodzi prąd. Dzięki temu preparat tego rodzaju stosuje się często do zabezpieczania elektrycznych połączeń. Do zalet niniejszego produktu zalicza się to, że zachowuje swoje właściwości w aplikacjach, w których temperatura wynosi maksymalnie 300 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura jest wyższa niż 300 stopni Celsjusza, sam preparat staje się po prostu suchy. Mimo tej sytuacji wciąż jest w stanie zapewnić ochronę danej powierzchni przed spiekaniem. Te parametry sprawiają, że smary stałe miedziane często wykorzystuje się w układach hamulcowych.

 

Smar stały aluminiowy

Obecność aluminium w składzie smarów stałych aluminiowych sprawia, że preparaty te mogą być wykorzystywane w aplikacjach, w których temperatura wynosi -35 – 1200 stopni Celsjusza. Często stosuje się smary stałe aluminiowe w sytuacjach, gdy potrzebny jest preparat skutecznie ograniczający zapiekanie. Do zalet niniejszych produktów zalicza się to, że są bezpieczne dla gumowych części. Na metalowych powierzchniach natomiast smary aluminiowe tworzą skuteczną antykorozyjną powłokę.

 

Smar stały silikonowy

Stałe smary silikonowe są preparatami, które można wykorzystać na przeróżnych powierzchniach. Jest to spowodowane głównie tym, że w swoim składzie nie mają żadnych składników mineralnych. Nie szkodzą ani metalom, ani tworzywom sztucznym, materiałom szklanym czy ceramicznym. Do zalet preparatów tej grupy zalicza się wypieranie wody, skuteczność w zmniejszaniu tarcia oraz fakt, że przez bardzo długi czas zachowują swoje parametry.

 

Jakie jest zastosowanie smarów stałych?

Smary stałe znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach. Najczęściej wykorzystuje się je do smarowania łożysk tocznych — szczególnie pracujących w tych maszynach, w których kluczowe jest wykorzystanie trwałego środka smarnego zapewniającego stabilność.

Ponadto smary stałe świetnie sprawdzą się przy łożyskach ślizgowych. Odpowiednio dobrany preparat skutecznie zmniejsza zużycie takiego komponentu.

Smar stały można zastosować również w przekładniach, w zawiasach oraz na łańcuchach. A zatem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest stała warstwa środka smarnego.

Smary stałe często są wybierane także do zastosowań, w których występują wysokie temperatury. Chodzi o takie aplikacje, w których ze względu na podwyższoną temperaturę tradycyjny smar traci swoje właściwości. Jeśli potrzebujesz preparatu do aplikacji wysokotemperaturowej, pamiętaj, aby sprawdzić zakres temperatury roboczej danego produktu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

 

Jak wybrać odpowiedni smar stały?

Wybór odpowiedniego smaru stałego zależy od rodzaju maszyny, warunków pracy oraz wymagań dotyczących smarowania. Musisz uwzględnić wszystkie te parametry, jeśli zależy Ci na niezawodnej pracy swojej maszyny. Jeśli nie wiesz, jaki środek smarny wybrać, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Pamiętaj, że nie wystarczy wybrać odpowiedni smar stały i nasmarować nim elementy maszyny, które tego wymagają. Konieczne jest także regularne monitorowanie stanu smaru, uzupełnianie go, gdy zajdzie taka potrzeba lub wymiana zanieczyszczonego środka na nowy. Kontrola środka smarnego i konserwacja pozwalają zachować optymalną wydajność całej maszyny.