Zarówno montaż, jak i demontaż łożysk tocznych musi być przeprowadzony w sposób poprawny. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich narzędzi. Przy montażu najczęściej polecane są ściągacze do łożysk tocznych.
Poprawny demontaż jest ważny, szczególnie, jeśli łożysko toczne będziemy ponownie wykorzystywać. Jeśli cały proces nie będzie odpowiednio przeprowadzony, komponent może ulec uszkodzeniu i tym samym będzie wymagał wymiany, co znacząco podniesie koszty eksploatacyjne. Dlatego warto korzystać z dodatkowych narzędzi, przyspieszających i ułatwiających pracę, jak na przykład ściągacze do łożysk tocznych.
Jak zdemontować łożyska toczne?
Demontaż łożysk tocznych nie jest skomplikowany. Cały proces składa się z kilku kroków, których pod żadnym pozorem nie powinno się ignorować. Na samym początku należy sprawdzić, jaką metodę wykorzystano przy montażu łożyska. Następnie jakie są warunki pasowania i jakie uchwyty mocujące będą potrzebne do zdemontowania komponentu. Narzędzia, które wykorzystamy do ściągnięcia łożyska, muszą być odpowiednio dobrane, by nie tylko ułatwić i przyspieszyć operację, ale także nie uszkodzić innych elementów, w tym oprawy czy wału.
Warto mieć na uwadze także poziom czystości ściągacza do łożysk tocznych. Szczególnie jeśli demontowany komponent będzie ponownie użyty.
Ściągacze do łożysk
Na rynku aktualnie można znaleźć ściągacze do łożysk w kilku wariantach. Odpowiedni model zależny jest od pewnych czynników – między innymi od wielkości czy modelu łożyska. Najpopularniejsze ściągacze to rodzaje mechaniczne, hydrauliczne i wewnętrzne. Poniżej przedstawiamy listę wraz z krótką charakterystyką każdego z nich.
Ściągacze do łożysk – mechaniczne
Mechaniczny ściągacz do łożysk to narzędzie wyposażone w ramiona i poruszające się za pośrednictwem odpowiednio umieszczonych sprężyn. Tego rodzaju rozwiązanie wykorzystuje się zarówno przy małych, jak i średnich łożyskach. Ponadto ściągacze łożysk mechaniczne świetnie sprawdzają się także przy ciasnym pasowaniu.
Ściągacze do łożysk – hydrauliczne
Z reguły ściągacze łożysk hydrauliczne wykorzystuje się przy modelach baryłkowych. Z powodzeniem sprawdza się także do demontażu łożysk toroidalnych, kół zamachowych czy pasowych. Warto wyposażyć się w ściągacz łożysk wyposażony w specjalną nasadkę napinaną za pośrednictwem sprężyny. Do bardziej wymagających aplikacji proponujemy hydrauliczne ściągacze szczękowe.
Ściągacze do łożysk – wewnętrzne
Jeśli łożysko toczne ma bardzo ciasne pasowanie pierścienia zewnętrznego, najlepszym rozwiązaniem będą ściągacze wewnętrzne. Wykorzystuje się je także w aplikacjach, w którym przedmiot nie ma oporu. Do ściągaczy wewnętrznych zaliczane są następujące produkty:
- ściągacze z roboczą obejmą – to świetne rozwiązanie w miejscach, w których mamy ograniczoną przestrzeń. Narzędzie tego rodzaju sprawdzi się także tam, gdy potrzebujemy produktu o dalszym zasięgu. Z reguły ściągacze łożysk traktowane są jako alternatywa,
- ściągacze dla nieprzelotowych opraw – narzędzia wykorzystywane głównie przy modelach kulkowych. Szczególnie przy tych łożyskach, w których oba pierścienie mają ciasne pasowanie.