Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Serwis pasów napędowych – Optibelt

Serwis pasów napędowych - Optibelt

Samodzielny serwis pasów napędowych oraz kół pasowych jest teraz możliwy! Wystarczy zainwestować w narzędzia serwisowe Optibelt!

 1. Zestawy serwisowe Optibelt
 2. Precyzyjne mierniki częstotliwości do pasów
 3. Wskaźniki laserowe do ustawiania kół pasowych

Montaż pasów napędowych, ustawianie kół pasowych czy serwisowanie całego napędu nigdy nie było tak proste. Wystarczy wykorzystać odpowiednie narzędzia, łatwe w użyciu i gwarantujące precyzyjne wyniki. Proponowane przez markę Optibelt produkty to wysokiej jakości urządzenia, które przydadzą się zarówno przy montażu pasów, jak i do regulacji i określania naprężenia każdego napędu. Oferta obejmuje między innymi mierniki częstotliwości, wskaźniki laserowe, wzorniki pasów klinowych, łaty pomiarowe, a także specjalne Notebox’y do prowadzenia czytelnej i bezpiecznej dokumentacji naprężenia pierwotnego. Narzędzia serwisowe Optibelt to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na szybkim i rzetelnym serwisie napędów.

Zestawy serwisowe Optibelt

Nowoczesne narzędzia serwisowe Optibelt są dostępne zarówno w zestawach, jak i jako pojedyncze produkty. Pierwsze rozwiązanie jest idealne dla tych, którzy planują zakup kilku urządzeń i zależy im na tym, aby nieco zaoszczędzić.

Service Kit

Service Kit to rozbudowany zestaw, obejmujący wskaźnik laserowy, miernik częstotliwości oraz notes, który można wykorzystać do prowadzenia archiwizacji pierwotnego naprężenia. Ponadto w Service Kit znajduje się także mniejszy pakiet – Servicebox, wyposażony w cztery mierniki naprężenia wstępnego o różnych zakresach pomiarowych, taśma pomiarowa trzymetrowa, latarka, długopis ze srebrnym wkładem oraz wzorniki rowków i pasów klinowych.

W przypadku mierników naprężenia wstępnego, które wykorzystywane są do skontrolowania, czy pas napędowy został poprawnie naprężony, wyszczególniamy:

 • miernik Optikrik 0 – o zakresie pomiarowym: 70 – 150 N
 • miernik Optikrik I – o zakresie pomiarowym: 150 – 600 N
 • miernik Optikrik II – o zakresie pomiarowym: 500 – 1,400 N
 • miernik Optikrik III – o zakresie pomiarowym: 1,300 – 3,100 N

Servicebox

Wspomniany zestaw Servicebox dostępny jest również jako osobny produkt. To znaczy, że nie musisz – jeśli nie potrzebujesz – kupować Service Kit, by otrzymać pakiet Servicebox.
Dla przypomnienia – pakiet Servicebox zawiera:

 • mierniki naprężenia wstępnego
 • długopis wyposażony w srebrny wkład
 • latarkę
 • taśmę pomiarową (3 m)
 • wzorniki pasków klinowych oraz wzorniki rowków

Precyzyjne mierniki częstotliwości do pasów

Jeśli potrzebujesz tylko i wyłącznie mierników częstotliwości, w ofercie marki Optibelt znajdziesz kilka modeli, gwarantujących precyzyjne pomiary. Bez względu na to, który produkt wybierzesz, każdy z nich sprawdzi się zarówno przy pasach klinowych, jak i przy pasach zębatych i wielożebrowych.

OPTI-TT MINI S

OPTI-TT MINI S to miernik częstotliwości o niewielkich rozmiarach, w którym zastosowano elastyczną szyjkę, umożliwiającą na przeprowadzenie pomiarów trudno dostępnych komponentów. Zakres pomiarowy w przypadku tego modelu wynosi 10 – 600 Hz. Urządzenie OPTI-TT MINI S to sprawdzone rozwiązanie do podstawowego zastosowania. Prosta obsługa narzędzia sprawia, że w szybki sposób skontrolujesz wstępne naprężenie danego pasa napędowego.

OPTI-TT 3

Uniwersalny miernik częstotliwości, dedykowany pasom klinowym, wielożebrowym i zębatym. Pomiary mogą być przeprowadzane zarówno z podaniem parametrów pasa, jak i bez. Dużą zaletą jest wbudowanie bazy danych przez markę Optibelt, co pozwala na zestawienie wyniku z pomiarami rekomendowanymi przez markę. Baza danych obejmuje pasy klinowe Optibelt, w tym wąskie z serii SK, klasyczne VB i otwarte X-TX, a także płaskie pasy klinowe, wielożebrowe serii RB i napędowe dedykowane pojazdom mechanicznym – otwarte paski klinowe, pasy wielożebrowe i zespolone. Można również zapisać pas we własnej bazie danych. Miernik pozwala na zapis aż 120 parametrycznych pasków.

Pomiary przeprowadzane są w sposób bezdotykowy. Zakres pomiarów wynosi od 10 do 600 Hz. Urządzenie jest kompatybilne z PC.

W ofercie Optibelt dostępne są również inne mierniki częstotliwości. Mogą różnić się między sobą na przykład designem czy zakresem pomiarów.

Wskaźniki laserowe do ustawiania kół pasowych

Do prawidłowego ustawienia kół pasowych polecamy wskaźnik laserowy Laser Pointer II. To uniwersalny model, prosty w obsłudze i niewymagający obszernej wiedzy na ten temat. Prawidłowe ustawienie kół przekładni pasowej jest bardzo istotne. Gdybyśmy źle zamontowali koła, komponenty tego rodzaju mogłyby szybciej się zużyć, a także uszkodzić inne elementy systemu. Popranie ustawione koło znacząco redukuje tarcie, co z kolei prowadzi do redukcji zużycia i wydłużenia okresu żywotności pracujących elementów.

Laser Pointer II znajdzie zastosowanie przede wszystkim przy poziomych lub pionowych odchyleniach kątów, lub osiowych przesunięciach kół. Samo urządzenie zostało dopracowane, ma udoskonaloną szynę dystansową, precyzyjną optykę, dzięki której wyniki są bardzo dokładne i wyższą moc lasera, niż w starszych modelach. Dodatkowo w zestawie ze wskaźnikiem laserowym znajdziesz baterię i magnesy celownicze.