Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Skuteczne łożyska wysokotemperaturowe

Skuteczne łożyska wysokotemperaturowe

W niektórych aplikacjach łożyska narażane są na ekstremalne temperatury, które niekorzystnie wpływają na ich żywotność. Dlatego w takich sytuacjach warto korzystać z rozwiązań przygotowanych na tę ewentualność. Jeśli szukasz komponentów, które sprawdzą się we wspomnianych warunkach, koniecznie sprawdź łożyska wysokotemperaturowe SNR oraz BRL.

  1. Skuteczne łożyska wysokotemperaturowe
  2. Rozwiązania marki SNR
  3. Łożyska BRL do wysokich temperatur

Z reguły łożyska wysokotemperaturowe produkowane są z odpowiednich stopów, dzięki którym doskonale sprawdzają się w ekstremalnych temperaturach. Oczywiście producent dobiera optymalny środek smarny i uszczelnienie, które również muszą sprawdzić się w nieco trudniejszych warunkach. Tak przygotowane łożysko przez cały okres eksploatacyjny będzie zapewniać skuteczną i wydajną pracę. Dlatego, jeśli potrzebujesz rozwiązania, które sprawdzi się w wysokich temperaturach, koniecznie sprawdź łożyska BRL oraz SNR.

Skuteczne łożyska wysokotemperaturowe

Niewątpliwie łożyska kulkowe są najpopularniejszymi modelami wysokotemperaturowymi. W zależności od potrzeb u większości producentów można znaleźć komponenty w trzech typach. To znaczy jako łożyska toczne średnio-wysokotemperaturowe, wysokotemperaturowe i bardzo wysokotemperaturowe. Zakres pierwszego rozwiązania oscyluje najczęściej w okolicach 180 stopni Celsjusza. Wysokotemperaturowe komponenty mogą pracować w temperaturze nieprzekraczającej 200 stopni, natomiast bardzo wysokotemperaturowe – między 200 a 350 stopni Celsjusza.

Zastosowanie łożysk wysokotemperaturowych

Standardowe łożyska wysokotemperaturowe znajdą zastosowanie przede wszystkim w wentylatorach, fotokopiarkach, silnikach elektrycznych, w przemysłowych piecach, kondensatorach, a także w branży spożywczej i tekstylnej.

Rozwiązania marki SNR

Oferta marki SNR obejmuje łożyska wysokotemperaturowe, projektowane z myślą o ekstremalnych temperaturach, ale i niskiej prędkości. Rozwiązania te dedykowane są między innymi przenośnikom taśmowym. Większość modeli odpowiednio przygotowano do ciągłej pracy w temperaturze między 200 a 350 stopni Celsjusza. Maksymalna prędkość obrotowa to mniej niż 50 obrotów na minutę. Dodatkowo najlepiej sprawdzają się przy przenoszeniu obciążeń umiarkowanych.

Na uwagę zasługuje szczególnie seria F600 SNR. Obejmuje łożyska kulkowe o dużym luzie promieniowym, wyposażone w tłoczony koszyk stalowy i mające wgłębienia w obu pierścieniach.

Łożyska BRL do wysokich temperatur

Hiszpańska marka BRL dysponuje rozbudowaną ofertą łożysk wysokotemperaturowych. Aby ułatwić identyfikację, firma stosuje pudełka w różnych kolorach, które odpowiadają danym zakresom temperatur roboczych:

  • łożysko w czerwonym opakowaniu – praca w temperaturze około 150 stopni Celsjusza
  • produkty w żółtych pudełkach – do około 200 stopni Celsjusza
  • opakowania pomarańczowe – do 270 stopni Celsjusza przy normalnej prędkości
  • pudełka zielone – do ok. 270 stopni przy wyższej (niż normalna) prędkości
  • łożysko w opakowaniu brązowym – praca w temperaturze nieprzekraczającej 330 stopni Celsjusza

Czerwone opakowania

Komponenty w czerwonych pudełkach mają środek smarny przystosowany do pracy w temperaturze nieprzekraczającej 170 stopni Celsjusza oraz uszczelnienie gumowe, które jest skuteczne w temperaturach nieprzekraczających 150 stopni Celsjusza. Luz promieniowy wynosi C4. Łożyska z czerwonych opakowań doskonale sprawdzą się przy łańcuchach rolkowych, wentylatorach, w transporcie lotniczym i w maszynach rolniczych.

Żółte opakowania

Żółte opakowania obejmują rozwiązania wyposażone w metalowe uszczelnienie typu ZZ. Mogą pracować w temperaturze do 200 stopni Celsjusza. Poza wspomnianymi wyżej aplikacjami doskonale sprawdzą się także w przemyśle ceramicznym, przy produkcji stali i w pakujących maszynach.

Pomarańczowe opakowania

Łożyska zamknięte w pomarańczowych opakowaniach dostosowane są do pracy w temperaturze nieprzekraczającej 270 stopni Celsjusza. Dostępne w wariancie otwartym lub z uszczelnieniem ZZ, odznaczają się większym luzem promieniowym. Ten parametr świetnie radzi sobie z kompensacją cieplnej rozszerzalności. Łożyska te doskonale sprawdzą się w piecach do tworzenia ceramiki lub cegieł, a także przy produkcji szkła i stali.

Zielone opakowania

Produkty w zielonych pudełkach mają podobne właściwości jak rozwiązania z opakowań pomarańczowych. Różnica polega na tym, że są przystosowane do wyższych prędkości. Dostępne z uszczelnieniem ZZ sprawdzą się przede wszystkim w hucie stali i żelaza, a także w rolkach, które pracują w ekstremalnych temperaturach.

Brązowe opakowania

Brązowe opakowania obejmują łożyska, które mogą pracować w temperaturach nieprzekraczających 330 stopni Celsjusza. W ofercie znajdziesz je zarówno w wersji z uszczelnieniem ZZ, jak i otwartej. Przeznaczone są do pracy w piecach wykorzystywanych przy produkcji cegły, w produkcji szkła, w hucie stali i żelaza, a także w rolkach pracujących w wysokich temperaturach.