Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Słowackie łożyska kulkowe ZVL

Słowackie łożyska kulkowe ZVL

Chociaż oferta słowackiej marki ZVL obejmuje komponenty w różnych rodzajach, to na uwagę zasługują szczególnie łożyska kulkowe odznaczające się wyjątkową jakością. Jeśli szukasz trwałych i niezawodnych łożysk, koniecznie sprawdź asortyment ZVL!

  1. Słowacki producent łożysk ZVL
  2. Łożyska kulkowe ZVL
  3. Oferta łożysk tocznych

Łożyska kulkowe to mechanizmy wyposażone w elementy toczne w kształcie kulek. Stanowią najbardziej uniwersalną i najpopularniejszą grupę łożysk tocznych. Są wykorzystywane w każdej branży przemysłowej. A ze względu na różnorodność aplikacji i wymagań maszyn i innych urządzeń, również i kulkowe można znaleźć na rynku w różnych wariantach konstrukcyjnych.

Słowacki producent łożysk ZVL

W 1965 roku na terenie byłej Czechosłowacji założono koncern zwany ZVL-ZKL. W 1968 roku rozpoczęto produkcję pierwszych łożysk kulkowych, a 6 lat później łożysk baryłkowych. W 1976 roku poszerzono ofertę o kolejny model, a mianowicie o łożyska sprzęgłowe, natomiast na początku lat 90. zajęto się produkowaniem także komponentów przegubowych. Pod koniec ubiegłego wieku Czechosłowacja uległa podziałowi i z tego również powodu koncern ZVL-ZKL się rozpadł. Dziś są to dwie niezależne firmy.

Będąc już samodzielną marką na rynku, ZVL nie tylko udoskonalał swoje projekty, ale i regularnie poszerzał ofertę o kolejne rozwiązania. Do wspomnianych modeli łożysk doszły jeszcze łożyska igiełkowe, łożyska osiowe, łożyska walcowe oraz oprawy łożyskowe.

Łożyska kulkowe ZVL

Oferta łożysk tocznych ZVL obejmuje między innymi wspomniane już łożyska kulkowe, dostępne w różnych wariantach. Marka produkuje wysokiej jakości następujące komponenty:

  • łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe
  • łożyska kulkowe skośne jednorzędowe, jednorzędowe dwukierunkowe i dwurzędowe
  • łożyska kulkowe wahliwe dwurzędowe
  • łożyska kulkowe wzdłużne jednokierunkowe i dwukierunkowe
  • łożyska kulkowe samonastawne, wraz z oprawami zaprojektowanymi z myślą o łożyskach samonastawnych właśnie

Standardowe łożysko kulkowe zwykłe jednorzędowe dostępne jest w kilku wymiarach, zgodnych z międzynarodową normą ISO 15. Zastosowanie odpowiedniej wielkości elementów tocznych i sprawne dopasowanie ich do zaprojektowanych bieżni sprawia, że łożyska kulkowe ZVL odznaczają się bardzo wysoką obciążalnością. Modele zwykłe jednorzędowe mają zdolność do przenoszenia obciążeń wzdłużnych oraz poprzecznych w obu kierunkach. Doskonale radzą sobie przy bardzo dużych prędkościach.

Na uwagę zasługują również łożyska kulkowe wahliwe w wersji dwurzędowej. W modelach tych zastosowano bieżnię sferyczną na zewnętrznym pierścieniu i dostępne są z otworem stożkowym lub cylindrycznym. Jest to komponent nierozłączny. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wychylania się podczas pracy. Możliwość tak nie czyni żadnych szkód mechanizmowi, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w aplikacji, w której takie parametry są wymagane. Producent nie zaleca montować łożysk dwurzędowych wahliwych w miejscach, gdzie miałyby do czynienia z ogromną siłą wzdłużną.

Oferta łożysk tocznych

Poza łożyskami kulkowymi oferta słowackiej marki ZVL obejmuje również inne warianty łożysk tocznych. W zależności od Twoich potrzeb, w asortymencie możesz znaleźć między innymi łożyska wałeczkowe jednorzędowe, walcowe wyposażone w pełną ilość elementów tocznych, baryłkowe dwurzędowe z otworem stożkowym i walcowym, a także rozwiązania wzdłużne wspomnianych modeli, łożyska przegubowe, specjalne i specjalne skośne. Wybór odpowiedniego komponentu jest bardzo istotny, bowiem gwarantuje niezawodną pracę całego urządzenia. Niepoprawnie wybrane łożysko toczne do aplikacji ma nie tylko znacząco skróconą żywotność, ale i może uszkodzić inne współpracujące z nim elementy maszyny. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny swojej decyzji, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wspólnie dobierzemy optymalne rozwiązanie dla Ciebie.