117 odsłon

System LOTO – wyższy poziom bezpieczeństwa

System LOTO - wyższy poziom bezpieczeństwa

Zastanawiasz się, jak zagwarantować swoim pracownikom wyższy poziom bezpieczeństwa? Polecamy system LOTO!

 1. Czym jest system LOTO?
 2. Kontrola niebezpiecznej energii
 3. Audyt LOTO

Szacuje się, że większa część wypadków w branżach przemysłowych zdarza się podczas przeprowadzania prac konserwacyjno-naprawczych maszyn. Jak temu zaradzić? Skorzystać z pomocy systemu lockout tagout amerykańskiej marki Brady.

Czym jest system LOTO?

LOTO to skrót od wyrażenia lockout tagout. Tłumacząc na język polski: lockout oznacza zamknąć, natomiast tagout – oznaczyć. I na tym właśnie polega cały system LOTO. Za pomocą odpowiednich produktów zamykamy punkty krytyczne, odcinając tym samym źródło zasilania danej maszynie. Następnie używając odpowiednich zawieszek, podajemy informacje ostrzegawcze, np. dlaczego maszyna jest wyłączona, jakie grożą konsekwencje, gdy zostanie w tym momencie uruchomiona i kto jest odpowiedzialny za założenie oraz ściągnięcie blokady.

Program LOTO to nie tylko świetne rozwiązanie, które podniesie poziom bezpieczeństwa pracowników. System stanowi także doskonałą ochronę mienia. Przy przypadkowym uruchomieniu maszyny, uszkodzeniu ulec może również samo urządzenie. I automatycznie wzrosną również koszty eksploatacyjne.
System lockout tagout Brady jest świetnym rozwiązaniem,

Kontrola niebezpiecznej energii

Z reguły maszyny i urządzenia przemysłowe korzystają z minimum dwóch typów energii. Produkty LOTO natomiast są skutecznym rozwiązaniem do kontroli następujących rodzajów:

 • energii mechanicznej
 • energii elektrycznej
 • energii hydraulicznej
 • energii pneumatycznej
 • energii termicznej
 • energii grawitacyjnej
 • energii z gorących substancji oraz gorących powierzchni
 • energii z chemicznych substancji, zarówno gazowych, jak i ciekłych
 • energii ze spadających elementów umieszczonych na wysokościach
 • energii z zamachowego koła zatrzymanego w ruchu
 • energii z resztkowego prądu, który należy odprowadzić
 • zmagazynowanej energii innego typu

Kontrola ta polega właśnie na odłączaniu za pomocą asortymentu lockout tagout marki Brady wszystkich źródeł zasilania, które stanowią niebezpieczeństwo dla pracowników i serwisantów podczas przeprowadzania prac konserwacyjnych czy naprawczych. Dzięki blokadom maszyna czy urządzenie nie zostanie w żaden sposób uruchomione.

Audyt LOTO

System LOTO wdrażany jest za pośrednictwem audytu, przeprowadzanego przez specjalistę. Sam audyt LOTO składa się z czterech kroków. W pierwszym punkcie określane są procedury i zasady programu. W drugim kroku ekspert wskazuje punkty krytyczne, które należy zablokować. W trzecim udostępnia listę produktów – odpowiednie blokady i oznaczenia ostrzegawcze. W czwartym zaś przeprowadzane są kompleksowe szkolenia dla pracowników – również dla tych, którzy w przyszłości będą szkoliły samodzielnie kolejne, nowe osoby.

Wdrożenie systemu do danej firmy nie jest skomplikowane, jednakże zawsze należy skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli jesteś zainteresowany programem Lockout lub masz dodatkowe pytania, koniecznie skontaktuj się z nami. Szybko i profesjonalnie przeprowadzimy Cię przez cały proces!

 

+48 71 341 69 75