Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Utrzymanie ruchu w zakładzie przemysłowym

Utrzymanie ruchu w zakładzie przemysłowym

Czym jest utrzymanie ruchu? Czy w dalszym ciągu jest wymagany w każdym zakładzie przemysłowym? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

  1. Utrzymanie ruchu – definicja
  2. Systemy dla utrzymania ruchu
  3. Ile kosztuje utrzymanie ruchu w zakładzie przemysłowym?

Prężnie rozwijająca się technika dotyka każdej sfery naszego życia. Na przestrzeni lat również w obszarze utrzymania ruchu te zmiany można zauważyć. Dlatego mylne jest myślenie, że pracownik z działu Utrzymanie Ruchu zajmuje się tylko i wyłącznie naprawą maszyn i urządzeń przemysłowych, które ulegną awarii. Owszem, w dalszym ciągu pracownicy likwidują problemy, ale ich funkcja jest znacznie ważniejsza, niż mogłoby się wydawać.

Utrzymanie ruchu – definicja

Utrzymanie ruchu to dział, który jest ważny dla każdej branży przemysłowej. Pracownicy muszą zagwarantować prawidłową eksploatację maszyn i urządzeń przemysłowych, co łączy się także z koniecznością bieżącego likwidowania usterek. Ale to nie jedyne ich zadanie. Dziś pracownik działu Utrzymanie Ruchu zajmuje się także prowadzeniem rejestru wyposażenia przedsiębiorstwa, zarządza częściami zamiennymi, dbając przy tym o to, by stan magazynowy był odpowiednio wyposażony oraz stara się zapewnić maksymalną efektywność wytwórczych procesów. Do zadań UR należą także remonty, konserwacje i przeglądy techniczne urządzeń oraz maszyn pracujących w danym zakładzie. Pracownik musi również zadbać o to, by zużycie mediów oscylowało na optymalnym poziomie.

Systemy dla utrzymania ruchu

Technologia przez cały czas się rozwija. Na rynku pojawia się coraz więcej różnych systemów, z których mogą korzystać pracownicy utrzymania ruchu na całym świecie. Jednakże w każdym zakładzie przemysłowym warto wykorzystywać systemy informatyczne, które zagwarantują skuteczne precyzyjne wsparcie pracownikom oraz całej produkcji. Kategorię z systemami informatycznymi z reguły dzieli się na trzy obszary.

  • pierwsza grupa obejmuje te produkty, które zajmują się monitorowaniem skuteczności i efektywności maszyn. I te rozwiązania, które są odpowiedzialne za zarządzanie daną produkcją
  • druga grupa: systemy zajmujące się monitorowaniem procesów i wizualizacją
  • trzecia grupa: systemy zarządzające informacją o stanie całego maszynowego parku w danym zakładzie

Systemy CMMS

Warto korzystać z systemu CMMS – Computerized Maintenance Managment, który daje dostęp do wszystkich informacji związanych z aktualnym stanem naszego parku maszynowego. Ponadto w systemie pojawiają się także raporty obejmujące usterki konkretnych urządzeń oraz wiadomości o remontach maszyn, które są zaplanowane. Dzięki systemom CMMS skutecznie możemy także zarządzać pracownikami czy zapanować nad magazynami narzędzi oraz części zamiennych. CMMS gwarantuje same korzyści – nie tylko dla obszaru utrzymania ruchu, ale i dla całej firmy.

Systemy RCM

Dział Utrzymania Ruchu często korzysta także z tak zwanej procedury RCM – Reliability-centered Maintenance. Procedura ta pozwala na skuteczne planowanie wszelkich działań serwisowych, obejmuje także warunki eksploatacyjne maszyn przemysłowych i urządzeń, a także oczekiwania pracowników, które je obsługują. Wprowadzenie procedury RCM zapewnia nie tylko efektywność techniczną, ale i ekonomiczną. Do najważniejszych zadań, które muszą zostać zrealizowane przez inżyniera, zalicza się prawidłowy wybór optymalnych eksploatacyjnych technik, zagwarantowanie bezpieczeństwa środowiska, a także jego czystości, wynajdowanie korzystniejszych i bardziej skutecznych ekonomicznie rozwiązań czy określanie oraz programowanie niezawodności wszystkich procesów.

Kamery termowizyjne

W Utrzymaniu Ruchu bardzo często wykorzystuje się kamery termowizyjne do diagnozowania maszyn, urządzeń oraz wszelkich procesów. Dzięki urządzeniom tego rodzaju w szybki i skuteczny sposób możesz sprawdzić rozkład temperatur badanego przedmiotu lub dowolnego punktu. Badanie przeprowadza się całkowicie bezobsługowo.

Ile kosztuje utrzymanie ruchu w zakładzie przemysłowym?

Nie da się jednoznacznie wskazać miesięcznego kosztu utrzymania ruchu w zakładzie przemysłowym, ponieważ dla każdej branży może być on różny. Wpływ na cenę mają różne czynniki. Nieplanowany przestój z powodu awarii wymaga inwestycji – np. w części zamienne. Tym samym generuje nieprzewidziany dodatkowy koszt, przez który kwota eksploatacyjna wzrasta.

Gwarancją prawidłowego utrzymania maszyny w świetnej kondycji jest wykorzystywanie między innymi środków smarnych, rozpuszczalników, czyściw, części zamiennych, olejów. Koszt utrzymania ruchu w zakładzie przemysłowym obejmuje także zużycie energii, w tym energii elektrycznej, cieplnej, parowej oraz zużycie paliwa – płynnego i gazowego. Kosztorys obejmuje także energię, którą wykorzystuje się do oświetlenia i ogrzania całego obszaru. I oczywiście należy dodać wynagrodzenie wszystkich pracowników – również osób pomocniczych, których zadaniem jest utrzymywanie bezwzględnej czystości, ochrony czy zajmujących się konserwacją.