Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Wpływ prędkości obrotowej na pracę łożysk tocznych

wpływ prędkości obrotowej na prace łożysk tocznych

Jaki jest wpływ prędkości obrotowej na pracę łożysk tocznych? Czym ogólnie jest prędkość obrotowa? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

 

  1. Czym jest prędkość obrotowa?
  2. Jak prędkość obrotowa wpływa na pracę łożysk tocznych?

 

Prędkość obrotowa to jeden z kilku czynników, które mają wpływ na pracę łożysk tocznych. Stanowi ona także jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę podczas projektowania i użytkowania maszyn oraz doboru odpowiednich łożysk. Czym dokładnie jest prędkość obrotowa i w jaki sposób wpływa na działanie łożysk tocznych? Szczegóły na ten temat znajdziesz poniżej.

 

Czym jest prędkość obrotowa?

łożyska toczne prędkość obrotowaCo to jest prędkość obrotowa? Otóż to właściwie liczba obrotów, jakie wykonuje obracający się element na jednostkę czasu. W przypadku łożysk tocznych prędkość obrotowa odnosi się do obrotów osi, wokół której obraca się komponent.

Wartość prędkości obrotowej podaje się w jednostce obrotów na minutę – RPM. Ta jednostka miary oznacza liczbę pełnych obrotów wykonanych w trakcie jednej minuty wokół osi. Stosuje się ją do wyrażania obrotowej prędkości wirujących w przeróżnych maszynach elementów.

Aby łożyska mogły funkcjonować prawidłowo, należy dobrać odpowiedni komponent między innymi do prędkości obrotowej, jaka występuje w danej maszynie. Jeśli zamontuje się łożysko toczne, które nie jest dopasowane między innymi do prędkości obrotowej, szybko się zużyje lub ulegnie uszkodzeniu. Dlatego zawsze dobierając łożyska toczne, sprawdzaj w katalogu producenta taki parametr, jak graniczna prędkość obrotowa. Właściwość ta informuje o tym, z jaką maksymalną prędkością może pracować dany komponent.

 

Jak prędkość obrotowa wpływa na pracę łożysk tocznych?

Jak prędkość obrotowa wpływa na pracę łożysk tocznych? Warto wiedzieć, że parametr ten nierzadko ma wpływ na kwestię zużycia łożyska. Jeśli prędkość jest za wysoka, może to doprowadzić do przyspieszonego zużycia i w konsekwencji do jego uszkodzenia. Dlatego koniecznie sprawdzaj, jaka jest graniczna prędkość obrotowa danego produktu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o jego zakupie i montażu w swojej maszynie.

Prędkość obrotowa wpływa także na temperaturę pracy łożyska. Razem ze wzrostem prędkości rośnie jednocześnie temperatura komponentu, co może doprowadzić do jego przegrzania. A jak wiadomo, przegrzane łożysko toczne szybciej się zużywa lub ulega poważnemu uszkodzeniu, co w konsekwencji prowadzi do awarii maszyny. Jak zminimalizować ryzyko uszkodzenia w takiej sytuacji? Najlepszą opcją jest – po pierwsze – dobranie odpowiedniego łożyska i właściwego smarowania. Środek smarny jest w stanie skutecznie obniżyć temperaturę pracy łożyska.