Zespoły i oprawy łożyskowe

Zespoły i oprawy łożyskowe

Znalazłeś w asortymencie sklepu zespoły łożyskowe i zastanawiasz się, czym są i jaką mają funkcję? Dziś przybliżymy charakterystykę zespołów i opraw łożyskowych.

  1. Budowa zespołów łożyskowych
  2. Charakterystyka i podział
  3. Zastosowanie zespołów łożyskowych

Zespoły łożyskowe przystosowane są do wielu środowisk, co sprawia, że jeśli tylko mogą być użyte w danej aplikacji, świetnie sprawdzą się nawet w trudnym otoczeniu. Jaką mają budowę? Jakimi parametrami się charakteryzują? I z myślą, o jakich miejscach są konstruowane? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Budowa zespołów łożyskowych

Zespół łożyskowy zbudowany jest przede wszystkim z oprawy oraz łożyska. To gotowy do zabudowy zestaw, mający w sobie wszystkie potrzebne elementy. W oprawach mogących występować w różnych kształtach najczęściej umieszcza się łożyska kulkowe poprzeczne, ale również stożkowe czy baryłkowe. Dostępne są także zespoły łożyskowe, w których mamy do czynienia z powierzchniami sferycznymi, co natomiast sprawia, że model ten automatycznie staje się rodzajem samonastawnym. Sferyczność dotyczy powierzchni wewnętrznej obudowy, a także zewnętrznej pierścienia.

W przypadku materiałów eksploatacyjnych zwykle stosuje się stal, żeliwo lub tworzywo sztuczne.
Inne elementy wchodzące w skład zespołu łożyskowego:

  • smarownicza
  • gniazdo (kuliste)
  • koszyk
  • osłona (stalowa lub wykonana z tworzywa przemysłowego

Charakterystyka i podział

Zestawy łożyskowe mają bardzo dobre parametry. Charakteryzują się przede wszystkim długą żywotnością – dłuższą niż łożyska samonastawne pozbawione oprawy. Na rynku dostępne są produkty w oprawie niedzielonej lub dzielonej.

Oprawy dzielone

Oprawy dzielone dają łatwy dostęp do części wewnętrznych. Stosowane są przy wałach, których średnica wynosi więcej niż 5 cali. Oprawa dzielona ma kilka zalet, w tym najważniejszą – bez problemu można przeprowadzić naprawę poszczególnych części, bez konieczności wymiany całości.

Oprawy niedzielone

Oprawy niedzielone montuje się na wałach, których średnica wynosi mniej niż 5 cali. Gwarantują prosty montaż, ale jako wariant zabudowany, nie jest zdolny do demontażu w momencie, gdy jakiś element ulegnie uszkodzeniu. W takim przypadku należy wymienić całą oprawę.

Istnieje kilka podziałów zespołów łożyskowych. Najpopularniejszy z nich dotyczy zastosowania. I tym samym wyróżnia się zespoły stojąco-wiszące, blaszane (w tym kwadratowe, owalne, trójkątne i okrągłe), kołnierzowe (w tym kwadratowe, trójkątne, okrągłe i owalne) i o specjalnym wykonaniu.

Inne rozróżnienie zespołów łożyskowych można przeprowadzić, biorąc pod uwagę rodzaj zamontowanego łożyska. Na rynku dostępne są następujące warianty:

  • zespół z łożyskiem tocznym – wykorzystywany przede wszystkim w systemach wentylacyjnych, przenośników, w urządzeniach, w których łożysko narażone jest na bardzo duże obciążenia, ale niskie prędkości.
  • zespół z łożyskiem stożkowym – dla bardzo wymagających konstrukcji.
  • zespół z łożyskiem baryłkowym – dedykowane wymagającym konstrukcjom. Przenoszą obciążenia promieniowe.

Zastosowanie zespołów łożyskowych

Zestawy łożyskowe to idealne rozwiązanie dla zanieczyszczonych miejsc. Oprawa stanowi dodatkową ochronę dla łożyska, zabezpieczając je przed przenikaniem różnego rodzaju zabrudzeń do jego wnętrza. Tak skonstruowany produkt doskonale sprawdzi się, chociażby w mocno zapylonym środowisku. Dlatego najczęściej zespół łożyskowy montowany jest w maszynach wykorzystywanych w rolnictwie, górnictwie, energetyce, branży drzewnej, spożywczej czy budowlanej.

 

+48 71 341 69 75