Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Zespoły łożyskowe i oprawy

Zespoły łożyskowe i oprawy

Zespoły łożyskowe to gotowe do montażu komponenty, które wykorzystuje się niemalże w każdej branży przemysłowej. Samonastawne zespoły łożyskowe składają się z oprawy i łożyska — a dokładniej z następujących elementów:

  • oprawa,
  • kuliste gniazdo,
  • koszyk,
  • smarowniczka,
  • osłona wykonana ze stali lub tworzywa sztucznego.

Jeśli chodzi o łożyska w zespołach łożyskowych montuje się głównie łożyska kulkowe, łożyska kulkowe samonastawne, łożyska baryłkowe czy łożyska stożkowe. Wszystko zależy od warunków pracy i wymagań danej aplikacji — najczęściej do zespołów samonastawnych stosuje się wspomniane łożyska kulkowe.

Zespoły łożyskowe — rodzaje opraw niedzielonych i dzielonych

Jak wspominaliśmy, zespoły łożyskowe składają się z łożyska i oprawy. Obudowy stosowane w zespołach łożyskowych dzieli się na modele niedzielone i dzielone. Oprawy niedzielone najczęściej wykorzystuje się na wałach o średnicy wynoszącej maksymalnie 5 cali. Analogicznie oprawy dzielone poleca się na średnice wałków, które są większe niż 5 cali. I chociaż montaż zespołów łożyskowych z oprawami niedzielonymi jest dużo łatwiejszy, takie rozwiązanie ma pewną wadę. Otóż w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia jakiegokolwiek elementu, należy wymienić całą obudowę.

Biorąc pod uwagę kształt oprawy, zespoły łożyskowe dzieli się na następujące rozwiązania:

  • oprawy stojąco-wiszące,
  • oprawy blaszane — w tym okrągłe, kwadratowe, owalne i trójkątne,
  • oprawy kołnierzowe — w tym trójkątne, okrągłe, kwadratowe i owalne,
  • zespoły łożyskowe o specjalnym wykonaniu.

Zespoły łożyskowe można podzielić także ze względu na rodzaj łożyska, jakie zostało zamontowane w danym komponencie. Tu wyróżnia się zespół łożyskowy z łożyskiem tocznym, stożkowym lub baryłkowym. Zespół z łożyskiem tocznym wykorzystuje się najczęściej w przenośnikach, systemach wentylacyjnych czy urządzeniach, w których występują jednocześnie niskie prędkości i duże obciążenia. Zespoły z łożyskiem stożkowym lub baryłkowym poleca się natomiast montować w wymagających konstrukcjach. Baryłkowe rozwiązania wyróżniają się świetną zdolnością przejmowania sił poprzecznych i niewspółosiowości wału. Dodatkowo doskonale sprawdzą się w łożyskowaniu pionowych wałów.

Zastosowanie zespołów łożyskowych

Gdzie stosuje się zespoły łożyskowe? Prawidłowo dobrane zespoły łożyskowe wykorzystywane nierzadko montuje się w maszynach rolniczych. Ogólnie konstrukcja zespołów łożyskowych sprawia, że komponenty tego rodzaju doskonale sprawdzają się tam, gdzie kluczowa jest wysoka sztywność. Oprawa łożyska zapewnia dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami, dlatego zespół łożyskowy sprawdzi się również w mocno zapylonym środowisku.

Zespoły łożyskowe znajdują zastosowanie między innymi w branży górniczej, energetycznej, budowlanej, drzewnej czy nawet spożywczej.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, koniecznie pobierz katalog zespołów łożyskowych i sprawdź, jakie produkty oferuje dany producent. Oferta zespołów samonastawnych i łożyskowych jest ogólnie bardzo szeroka — a zatem wybór optymalnego komponentu nierzadko sprawia pewne problemy. Jeśli zatem interesują Cię — na przykład — zespoły łożyskowe samonastawne, a masz problem z dobraniem idealnego dla siebie rozwiązania, koniecznie skontaktuj się z naszym technikiem.

oprawy dzielone

Oprawy dzielone

Oprawy dzielone to elementy, które w połączeniu z takimi komponentami jak łożyska kulkowe, wahliwe i baryłkowe, tworzą zespół łożyskowy. Produkt w takim wykonaniu montuje się bezpośrednio na wale lub za pośrednictwem prawidłowo dobranej tulei. Do najpopularniejszych zespołów łożyskowych z oprawami dzielonymi zalicza się te modele, w których wykorzystuje się łożyska kulkowe wahliwe lub łożyska baryłkowe wyróżniające się wysoką nośnością. Oprawy ogólnie wykonuje się z żeliwa szarego lub sferoidalnego. Na rynku można znaleźć oprawy wyprodukowane z nierdzewnej stali.

Czytaj więcej

oprawy niedzielone

Oprawy niedzielone

Oprawy niedzielone to rozwiązania jednoczęściowe, które wykorzystuje się głównie w aplikacjach, w których mamy do czynienia z dużymi obciążeniami oraz tam, gdzie obudowę trzeba zamontować od końca danego wału. W porównaniu do opraw dzielonych niedzielone komponenty wyróżniają się lepszą wytrzymałością na ewentualne naprężenia, łatwiejszy montaż i demontaż oraz wyższą trwałość. Niedzielone oprawy doskonale sprawdzą się do pracy w ekstremalnych warunkach. Specjalne pokrywy, które nierzadko wykorzystuje się przy oprawach niedzielonych sprawiają, że łożyska montowane w takich obudowach mają zapewnione jeszcze lepszą ochronę przed zanieczyszczeniami.

Czytaj więcej

zespoły samonastawne

Zespoły samonastawne

Zespoły samonastawne łożyskowe z łożyskami kulkowymi samonastawnymi to gotowe do montażu, trwałe rozwiązania, które świetni sprawdzą się do budowania wydajnych i jednocześnie ekonomicznych łożyskowań. Jeśli chodzi o oprawy łożysk samonastawnych, na rynku aktualnie można znaleźć różnego rodzaju rozwiązania. Między sobą różnią się głównie kształtem i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wśród opraw łożysk samonastawnych dostępne są oprawy żeliwne, blaszane, wykonane z tworzywa sztucznego i nierdzewne. Niektórzy producenci oferują również oprawy gumowe. Oprawy z tworzyw sztucznych i nierdzewne doskonale sprawdzą się w środowisku wilgotnym i tam, gdzie ważna jest odporność na korozję.

Czytaj więcej

łożyska stosowane w oprawach

Łożyska stosowane w oprawach

Chociaż w oprawach można zamontować wiele łożysk tocznych, w 90% najczęściej są to jednak łożyska samonastawne z kulistym zewnętrznym pierścieniem. Zespół łożyskowy w takim wykonaniu dopuszcza ewentualne niewspółosiowości oprawy względem danego wału. Dodatkowo łożyska są odpowiednio zabezpieczone — nie tylko przez oprawę, ale i uszczelnienie łożyskowe — oraz wypełnione prawidłowo dobranym środkiem smarnym.

Czytaj więcej

+48 71 341 69 75