Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Czy jakość elementów maszyn ma znaczenie?

Co to jest pierścień rozprężno-zaciskowy?

Czy jakość elementów maszyn ma znaczenie? W jakich sytuacjach możemy wybrać tańsze odpowiedniki? Kiedy powinno się montować droższe rozwiązania? Czy jakość elementów pracujących w maszynach jest od czegoś zależna? Odpowiedzi szukaj w niniejszym artykule!

  1. Dla kogo tanie łożyska?
  2. Co ma wpływ na jakość elementów maszyn?

Elementy pracujące w maszynach i urządzeniach przemysłowych poddawane są naturalnemu zużyciu. Nawet jeśli zamontujemy dopasowaną część, którą poprawnie obsługujemy i regularnie sprawdzamy jej stan techniczny, ma ona swój określony czas eksploatacyjny. Nierzadko zdarza się, że komponenty ulegają szybszemu zużyciu lub awarii. Zwykle powodem takiego stanu rzeczy jest błąd, który mogliśmy popełnić na etapie doboru, montażu czy późniejszej eksploatacji. Ale bywa też tak, że wina leży po stronie jakości elementu. Zatem jakość komponentów również ma znaczenie. W jaki sposób?

Dla kogo tanie łożyska?

Najpopularniejszymi elementami maszyn, które znają właściwie wszyscy, są łożyska toczne. Dlatego postanowiliśmy na ich przykładzie odpowiedzieć na pytanie, czy jakość komponentów pracujących w maszynach ma znaczenie. Przyjmijmy, że interesują Cię tanie łożyska kulkowe, które planujesz zamontować w swoim urządzeniu. W porównaniu do droższej alternatywy wybrane tańsze modele nierzadko wyróżniają się nieco gorszą jakością. Ale w większości przypadków są projektowane z myślą o standardowych warunkach pracy. Zatem dla mniej wymagających aplikacji będą idealnym rozwiązaniem. Natomiast w ekstremalnych warunkach zużyją się znacznie szybciej, o ile wcześniej nie ulegną poważniejszej awarii. To z kolei wiąże się z kosztownym przestojem i ze stratami. Nie tylko wzrosną koszty eksploatacyjne, ale także będziesz musiał kupić kolejne łożysko, by zastąpić uszkodzony element.

Natomiast w sytuacji, gdybyś zdecydował się na rozwiązanie wyższej jakości, ryzyko wystąpienia nieplanowanego przestoju – spowodowanego awarią łożyska – spada.

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest prosta. Uniwersalne tanie łożyska poleca się aplikacjom, w których panują standardowe warunki pracy. Lepszej jakości komponenty montuje się w wymagających maszynach, w których łożyska narażone są na – na przykład – bardzo wysokie prędkości, duże obciążenia, wysokie temperatury, korozję czy zanieczyszczenia. Zatem jakość produktu może mieć znaczenie w określonych warunkach.

Co ma wpływ na jakość elementów maszyn?

Zdarzają się pewne sytuacje, w których wybieramy wysokiej jakości komponenty, a te – mimo przygotowania na trudne warunki – ulegają awarii lub za szybko się zużywają. Wpływ na tę ich jakość może mieć wiele czynników. Często popełnianym błędem jest zamontowanie nieodpowiednio dopasowanego elementu do warunków pracy i wymagań aplikacji. Warto wybierać także rozwiązania wykonane z odpowiednich materiałów – odpowiednich, to znaczy takich, które dobrze sprawdzają się w określonym otoczeniu (np. przy ekstremalnych temperaturach czy w mocno zapylonym środowisku). Zatem poprawne dopasowanie jest gwarancją efektywnej pracy danej maszyny.

Kolejnym, równie często popełnianym błędem jest niepoprawny montaż. Źle założone łożysko toczne nie będzie prawidłowo pracowało, co znacząco pogorszy również wydajność samego urządzenia. Dodatkowo szybciej się zużyje lub spowoduje, że szkodom ulegną współpracujące z nim elementy.

Wpływ na pogorszenie się jakości części montowanych w maszynach ma także nieodpowiednia obsługa. Elementy pracujące w urządzeniach przemysłowych należy regularnie sprawdzać i reagować, jeśli widoczne są na nich ślady zużycia. Dzięki temu unikniesz awarii, która może nastąpić właściwie w każdej chwili. Należy pamiętać również o tym, że niektóre części maszyn wymagają regularnego dosmarowywania – na przykład łożyska toczne. Środek smarny musi być oczywiście odpowiednio dostosowany do rodzaju komponentu, warunków jego pracy i otoczenia.

Obniżona jakość części maszyn sprawia, że obniża się poziom wydajności i efektywności urządzeń. Takie elementy szybciej się psują i tym samym narażają zakład na straty oraz wyższe koszty eksploatacyjne. Aby tego uniknąć, warto kupować odpowiedniej jakości części i decydować się na te rozwiązania, które spełniają wymagania danej aplikacji.