Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Czym wyróżniają się łożyska kulkowe skośne?

Czym wyróżniają się łożyska kulkowe skośne?

Czym wyróżniają się łożyska kulkowe skośne? Gdzie możemy je zamontować? Czy w ogóle warto w nie inwestować? Dziś opowiemy co nieco o łożyskach kulkowych skośnych. Zapraszamy!

  1. Co to jest łożysko kulkowe skośne?
  2. Gdzie pracują łożyska kulkowe skośne?
  3. Producenci łożysk kulkowych skośnych

Kategoria łożysk tocznych obejmuje komponenty w różnych modelach. Najczęściej poszczególne komponenty wyróżnia się, biorąc pod uwagę kształt elementów tocznych. I tu znajdziemy łożyska kulkowe oraz wałeczkowe, w tym walcowe, stożkowe, igiełkowe i baryłkowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście modele kulkowe. Te również znajdziesz w przeróżnych odmianach, a wybór wariantu zależny jest między innymi od wymagań aplikacji. Jeśli szukasz łożysk kulkowych, gwarantujących równoczesne przenoszenie obciążeń osiowych i promieniowych, koniecznie sprawdź rozwiązanie skośne. Czym się wyróżnia? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym artykule.

Co to jest łożysko kulkowe skośne

Standardowe łożyska kulkowe w wersji skośnej to komponenty przystosowane do przenoszenia obciążeń złożonych. Zatem mają zdolność do przenoszenia zarówno obciążeń poprzecznych, jak i wzdłużnych. W ofercie znajdziesz przede wszystkim łożyska kulkowe skośne jednorzędowe, jednorzędowe dwukierunkowe oraz dwurzędowe.

Łożyska kulkowe skośne jednorzędowe – jednokierunkowe

Przenoszą obciążenia osiowe w jednym kierunku. Modele, w których kąt działania wynosi 15 albo 25 stopni, doskonale radzą sobie przy bardzo dużych prędkościach. Do ogromnych obciążeń natomiast poleca się rozwiązanie, w którym kąt wynosi 40 stopni. Jednokierunkowe łożysko kulkowe skośne znajdzie zastosowanie między innymi we wrzecionach obrabiarek. Zagwarantuje także niezawodną pracę układom wielokrotnym i zdwojonym.

Łożysko kulkowe skośne jednorzędowe – dwukierunkowe

Komponenty dwukierunkowe wyróżniają się dzieloną konstrukcją wewnętrznego pierścienia. Zwykle montuje się w nim specjalną bieżnię, która skutecznie przenosi obciążenia w dwóch kierunkach. Odznaczają się przede wszystkim optymalną nośnością. Rozłączna budowa gwarantuje prosty montaż i demontaż.

Łożyska kulkowe skośne dwurzędowe

Komponenty dwurzędowe mają podobne parametry do modeli jednorzędowych. Z tym że tych łożyskach kulkowych właściwości te są nieco „wzmocnione”. Modele tego rodzaju mają zdolność do przenoszenia ogromnego obciążenia i to w dwóch kierunkach. To doskonała alternatywa dla sytuacji, w której wykorzystalibyśmy dwa komponenty jednokierunkowe w rozbieżnym układzie.

Gdzie pracują łożyska kulkowe skośne?

Jest wiele aplikacji, w których łożyska skośne sprawdzą się lepiej niż inne rozwiązania. I do nich zaliczamy między innymi sprężarki, pompy czy urządzenia, które wykorzystuje się przy wtryskowym formowaniu. Ponadto nierzadko traktuje się łożyska skośne jako alternatywę dla komponentów kulkowych zwykłych – szczególnie w aplikacjach, w których te standardowe modele zawodzą. Mowa tu głównie o miejscach, w których łożyska naraża się na przenoszenie obciążenia osiowego.

Pamiętaj, by przed inwestycją dokładnie sprawdzić parametry wybranych produktów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że interesujące Cię łożysko skośne sprawdzi się w danej aplikacji.

Producenci łożysk kulkowych skośnych

I chociaż wiele marek zajmuje się produkcją łożysk kulkowych skośnych, na uwagę zasługują szczególnie dwie firmy. Mowa tu o rozwiązaniach NSK oraz SKF. W ofercie NSK znajdziesz ulepszone komponenty wyprodukowane z wysokiej jakości stali. Do zalet japońskich produktów zalicza się przede wszystkim elementy toczne, wyróżniające się równie wysoką klasą dokładności i gwarantujące cichą oraz płynną pracę. Dodatkowo odpowiednio dogładzona bieżnia także korzystnie wpływa na poziom hałasu i znacząco poprawia żywotność oraz dystrybucję środka smarnego. W ofercie znajdziesz łożyska NSK w wersji skośnej o kącie działania 15, 25, 30 lub 40 stopni. Specjalnie opatentowane uszczelnienia techniczne zapewniają wysoką odporność na zabrudzenia, dzięki czemu komponenty świetnie radzą sobie nawet w najbardziej zanieczyszczonych warunkach. Koszyk utrzymujący elementy toczne produkuje się z poliamidu, stali oraz mosiądzu. Asortyment produktów NSK obejmuje łożyska kulkowe skośne dwurzędowe, czteropunktowe, uszczelnione i jednorzędowe.

Wydajne łożyska SKF wyróżniają się przede wszystkim trwałością. Zaletą modeli skośnych jest między innymi optymalna nośność osiowa i skuteczność w przenoszeniu obciążeń wzdłużnych oraz poprzecznych. W ofercie dostępne są w wersji jednorzędowej, dwurzędowej oraz czteropunktowej. Produkty skośne marki SKF znajdą zastosowanie w pompach i przekładniach przemysłowych, a także w sprężarkach, silnikach elektrycznych, generatorach, czy nawet w przyczepach, ciężarówkach i autobusach.

Wybierając optymalne rozwiązanie, warto ściągnąć katalog łożysk wybranej marki w celu sprawdzenia wszystkich parametrów i ograniczeń interesujących nas komponentów. Katalogi i książki tego rodzaju znajdziesz na naszej stronie lub bezpośrednio na witrynie producenta.