Nieplanowane przestoje maszyn generują większe koszty, a także nierzadko powodują ogromne straty. Dlatego tak ważne jest, by urządzenia przez cały okres pracowały bezawaryjnie i skutecznie. Jak dbać o podzespoły w maszynach przemysłowych, by funkcjonowały bezproblemowo?

  1. Konserwacja maszyn przemysłowych
  2. Wymiana uszkodzonych elementów

Zanim odpowiemy na pytanie tytułowe, warto wspomnieć, że samo dbanie o podzespoły nie wystarczy. Oczywiście w pierwszej kolejności zależy wybrać odpowiednie komponenty, dopasowując je zarówno do wymagań maszyny, warunków pracy i otoczenia. Źle dobrane elementy będą ulegać awariom lub szybciej się zużywać. Dlatego tak ważne jest, by na samym początku zainwestować w optymalne rozwiązania.

Konserwacja maszyn przemysłowych

Maszyny przemysłowe muszą być regularnie poddawane konserwacji. Szczególnie ważne jest, by sprawdzać cyklicznie stan techniczny elementów w nich współpracujących. Widząc ewentualne zmiany np. na łożyskach tocznych, jesteśmy w stanie szybko zareagować, wymienić komponent i tym samym ustrzec się przed awarią.

Poza tym podczas przeglądów konserwacyjnych elementy pracujące wewnątrz urządzeń często poddaje się czyszczeniu. Utrzymanie części budowy maszyn we względnej czystości nierzadko jest bardzo ważne. Zanieczyszczenia mają negatywny wpływ i sprawiają, że żywotność komponentów znacząco się skraca.

Co należy poddać kontroli?

Przy sprawdzaniu stanu technicznego maszyny kontroli właściwie poddaje się wszystko. Jeśli sprawdzamy układy hydrauliczne, warto zwrócić uwagę na ich szczelność oraz jakość hydraulicznego czynnika. Ponadto równie ważne są elementy, które odpowiadają za przenoszenie obciążeń. Tam, gdzie pracują zawieszenia i układy napędowe, systemy te także poddawane są gruntownej kontroli.

Pamiętaj, że poza sprawdzaniem stanu technicznego podzespołów, równie istotna jest wymiana eksploatacyjnych płynów.

Wymiana uszkodzonych elementów

Rekomenduje się, by zarówno konserwację, jak i wymianę uszkodzonych elementów  przeprowadzał specjalista. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że oba procesy zostały odpowiednio zrealizowane. Niedoświadczony pracownik może uszkodzić pewne elementy podczas montażu lub demontażu i ewentualnie nie dostrzec sytuacji, które wymagają interwencji.

Poza specjalistami równie pracownicy na co dzień obsługujący dane maszyny są odpowiedzialni za ich stan techniczny i regularną kontrolę pracy. To znaczy, jeśli w trakcie pracy dostrzegą jakiekolwiek odstępstwa od normy – zarówno wizualne, jak i w obsłudze – powinni zgłosić swoje obawy przełożonym.

Jakość komponentów

Nie tylko regularna konserwacja jest bardzo ważna, bo równie jakość współpracujących elementów. Dla wymagających aplikacji poleca się oczywiście komponenty przystosowane do warunków pracy i otoczenia. Ponadto zawsze warto sięgać po rozwiązania sprawne i odznaczające się optymalną jakością. To daje gwarancję niezawodnej i bezpiecznej pracy każdej maszyny.