Łożyska wzdłużne to wszystkie łożyska toczne, które przenoszą obciążenia – jak sama nazwa skazuje – wzdłużne (osiowe). Nazwa ta pojawia się przy podziale łożysk według kryterium związanego z obciążeniem.

  1. Podział łożysk tocznych
  2. Łożyska oporowe – inaczej wzdłużne
  3. Łożysko wzdłużne – zastosowanie

Dziś przedstawiamy krótką charakterystykę łożysk wzdłużnych, z uwzględnieniem ich własności oraz możliwości. Jeśli masz dodatkowe pytania, na które odpowiedzi nie znajdziesz w poniższym artykule, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Podczas kupowania łożyska warto korzystać z pomocy ekspertów, by mieć pewność, że otrzymamy optymalne i skuteczne rozwiązanie.

Podział łożysk tocznych

Najpopularniejszy podział łożysk toczny dotyczy kształtu elementów tocznych. Wielu naszych klientów korzysta również z podziału związanego z obciążeniami, jakie łożyska toczne mogą przenosić. I tym samym wyróżniamy łożyska poprzeczne oraz wzdłużne. Łożyska poprzeczne przenoszą obciążenia głównie promieniowe, natomiast łożyska wzdłużne osiowe.

Łożyska oporowe – inaczej wzdłużne

Łożyska wzdłużne dostępne są w kilku wariantach. Na rynku można znaleźć następujące modele:

  • łożyska kulkowe skośne
  • łożyska kulkowe jednokierunkowe
  • łożyska kulkowe dwukierunkowe
  • łożyska kulkowe dwukierunkowe z kulistymi pierścieniami oraz podkładkami
  • łożyska baryłkowe
  • łożyska igiełkowe i walcowe

Model wzdłużny określany również jako łożysko osiowe, przenosi tylko i wyłącznie obciążenia osiowe. Najpopularniejszy model to oczywiście łożysko kulkowe wzdłużne zwykłe, charakteryzujące się prostą konstrukcją. Wariant jednokierunkowy oznacza, że mechanizm przenosi obciążenia tylko w jednym kierunku i analogicznie dwukierunkowe – w obu kierunkach. Łożyska baryłkowe wzdłużne odznaczają się wysoką nośnością, nawet przy dużych prędkościach obrotowych. Idealnie sprawdzają się do pracy w ekstremalnych warunkach. Model baryłkowy jest jednocześnie modelem wahliwym – między innymi dzięki kulistej bieżni zamontowanej w podkładce obudowy.

Łożyska igiełkowe i walcowe w wariancie wzdłużnym mają podobne cechy do modelu kulkowego zwykłego. Różnica polega na tym, że walcowe i igiełkowe – bez względu na ilość rzędów – są łożyskami jednokierunkowymi. Ponadto mają nieco wyższą nośność, ale i niższe właściwości związane z obrotem.

Łożysko wzdłużne – zastosowanie

Poprawnie dobrane łożysko wzdłużne stosowane jest przede wszystkim w branży maszynowej oraz w przemyśle rolniczym. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by nie używać ich w innych gałęziach przemysłowych. Na przykład łożyska kulkowe skośne wzdłużne montowane są w urządzeniach pracujących w branży obrabiarkowej, a baryłkowe świetnie sprawdzą się w przemyśle wydobywczym, maszynowym czy hutniczym.