Bezpieczna konserwacja maszyn w branży opakowań jest ważna, szczególnie dla zapewnienia płynności produkcji oraz bezpieczeństwa pracowników. Jak zapewnić bezpieczeństwo konserwacji w branży opakowań? Jakie wyzwania stawia ten segment przemysłowy? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

  1. Wyzwania stawiane przez branżę opakowań
  2. LOTO — klucz do bezpiecznej konserwacji
  3. Jakie rozwiązania marki warto wybrać dla branży opakowań?
  4. Jak wdrożyć program LOTO?
  5. Korzyści zastosowani systemu LOTO w branży opakowań

 

W dynamicznie rozwijającym się środowisku branży opakowań krótsze cykle innowacji i wzrastająca konkurencja wymuszają na przedsiębiorcach zajmujących się produkcją wykorzystywanie bardziej wszechstronnych maszyn. Te urządzenia muszą być w stanie produkować przeróżne opakowania i szybko przystosowywać się do zmieniających się wymagań rynku, a jednocześnie utrzymywać wysoką wydajność. Ciągłe dostosowywanie maszyn nierzadko zwiększa ryzyko zarówno dla operatorów, jak i osób odpowiedzialnych za ich konserwację. Dlatego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa poprzez prawidłowe odizolowanie maszyn od źródeł energii w trakcie prac konserwacyjnych. Jak zatem zapewnić bezpieczeństwo konserwacji w branży opakowań? Na pytanie odpowiadamy w poniższym wpisie.

 

Wyzwania stawiane przez branże opakowań

LOTO dla branży opakowańCzęstotliwość i różnorodność zmian w konfiguracji maszyn wprowadzają nierzadko do procesów konserwacji pewną złożoność. Operatorzy czy technicy ds. konserwacji muszą szybko przystosowywać się do przeróżnych ustawień maszyn i jednocześnie dbać o bezpieczeństwo — zarówno mienia, jak i wszystkich pracowników. Takie częste zmiany zwiększają ryzyko wypadków. Jak temu zaradzić? Wdrażając rozwiązania z zakresu LOTO!

Jeśli jednak procedury lockout/tagout nie są prawidłowo wdrożone, ryzyko wypadków wciąż będzie występować. Źle zabezpieczone maszyny prowadzą z reguły do poważnych incydentów, co zagraża nie tylko zdrowiu pracowników, ale także przerywa produkcję — a to z kolei powoduje znaczne straty finansowe. Dlatego polecamy zgłosić się do naszych specjalistów, aby Ci przeprowadzili audyt LOTO w Twoim miejscu pracy i pomogli wybrać najlepsze rozwiązania.

 

LOTO — klucz do bezpiecznej konserwacji

W obliczu wyzwań stawianych przez branżę opakowań bezpieczne przeprowadzenie konserwacji to priorytet dla każdego przedsiębiorstwa. Wdrożenie odpowiednich procedur LOTO i korzystanie z innowacyjnych rozwiązań minimalizuje ryzyko wypadków i gwarantuje utrzymanie ciągłości produkcji.

Procedura LOTO stanowi kluczowy element zapewniający bezpieczeństwo w trakcie konserwacji i naprawy maszyn. Dzięki skutecznemu izolowaniu maszyn od źródeł energii, operatorzy i specjaliści do spraw konserwacji mogą w bezpieczny sposób przeprowadzić serwis. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku branży opakowań, gdzie częste zmiany konfiguracji urządzeń i maszyn są na porządku dziennym.

Fundamentalna zasada lockout / tagout jest bezpieczne wyłączanie maszyn, co z kolei oznacza kompleksowe odłączenie urządzenia od wszystkich źródeł energii. Proces tego rodzaju wymaga użycia odpowiednich blokad, tagów ostrzegawczych oraz innych zabezpieczeń, które uniemożliwią przypadkowe włączenie maszyny w trakcie przeprowadzania prac konserwacyjnych. LOTO wydaje się być skomplikowanym rozwiązaniem, ale w wielu przypadkach wręcz niezbędnym działaniem pomagającym zminimalizować ryzyko wypadków i poważniejszych obrażeń, do których może dojść przez przypadkowe uruchomienie maszyny podczas konserwacji.

 

Jakie rozwiązania marki Brady warto wybrać dla branży opakowań?

Marka Brady od lat stawia na kompleksowe rozwiązania z zakresu Lockout/Tagout. W przypadku branży opakowań warto zwrócić uwagę na innowacyjne kłódki SafeKey. To produkty dostępne w przeróżnych kolorach, które nie tylko zapewniają wysokie bezpieczeństwo, ale także umożliwiają skuteczne zarządzanie całym procesem konserwacji. Dzięki przypisaniu różnym pracownikom poszczególnych kolorów kłódki w innych odcieniach pozwalają na bezproblemowe określenie odpowiedzialności w ramach serwisowego zespołu.

Na przykład — kłódki czerwone dedykowane są pracownikom odpowiedzialnym za mechaniczną konserwację, niebieskie wykonawcom, a żółte elektrykom.  Tak jasno określone kody poszczególnych kolorów umożliwiają szybką identyfikację, który pracownik jest odpowiedzialny za dane urządzenie czy fragment produkcyjnej linii. Dzięki temu każdy pracownik wie, która osoba lub zespół blokował konkretne źródło energii.

Kłódki SafeKey to nie tylko skuteczne zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia w trakcie przeprowadzanego remontu czy prac konserwacyjnych. To także efektywny sposób na organizowanie oraz ułatwienie wszelkich procesów pracy. Kolorowe kłódki będą jednoznacznym sygnałem dla wszystkich pracowników wskazującym, kto w danym momencie pracuje nad maszyną.

 

Jak wdrożyć program LOTO?

Jak wdrożyć program LOTO? W praktyce wymagane jest precyzyjne planowanie i równie dokładna organizacja systemu, aby produkty mogły gwarantować wysokie bezpieczeństwo i były ogólnie skuteczne. Pierwszy etap obejmuje identyfikację źródeł energii. W tym kroku określa się, które elementy trzeba zabezpieczyć i odizolować.

Następnie za pomocą odpowiednio dobranych blokad zabezpiecza się każde z wytyczonych wcześniej źródeł energii. Marka Brady projektuje swoje blokady tak, aby uniemożliwić ich przypadkowe lub nieautoryzowane zdjęcie.

 

Korzyści zastosowania systemu LOTO w branży opakowań

Zastosowanie LOTO w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją opakowań przynosi szereg kluczowych korzyści. Po pierwsze, eliminuje ryzyko wypadków w trakcie konserwacji maszyn, a zatem zapewnia zdrowie i bezpieczeństwo pracowników pracujących na linii produkcyjnej.

Po drugie, prawidłowe zabezpieczenie maszyny przekłada się na redukcję awarii i przestojów produkcyjnych. Urządzenia, które są poprawnie odizowolane od źródeł energii, rzadziej ulegają przypadkowym uruchomieniem lub uszkodzeniom w trakcie konserwacji. Mniej awarii przekłada się oczywiście na mniejsze ryzyko wystąpienia przestojów w produkcji, co jednocześnie korzystnie wpływa na płynność i efektywność produkcyjnych procesów.

Po trzecie LOTO poprawia efektywność samej konserwacji maszyn. Precyzyjne planowanie i poprawne oznaczenie zabezpieczonych źródeł energii sprawia, że pracownicy serwisu mogą bezpiecznie oraz sprawnie przeprowadzać wszystkie prace konserwacyjne. Bezpieczne i przede wszystkim zorganizowane środowisko pracy to gwarancja szybkiego identyfikowania zabezpieczonych części, co z kolei skraca czas potrzebny do przygotowania urządzeń do prac serwisowych. Pozwala także na szybsze przywrócenie ich do działania po zakończeniu serwisu.