Łożyska stożkowe – krótka charakterystyka

Łożyska stożkowe - krótka charakterystyka

Czym wyróżniają się łożyska stożkowe? W jakich aplikacjach je montujemy? Dziś w pigułce przedstawiamy łożysko toczne w wariancie stożkowym.

  1. Budowa łożyska stożkowego
  2. Charakterystyka łożysk
  3. Gdzie stosować łożysko stożkowe?

Łożyska stożkowe to specyficzne modele toczne, które znajdą zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji. Jednakże ich świetne parametry pozwalają również na montowanie tego rozwiązania w maszynach wykorzystywanych w innych gałęziach przemysłowych. Co zatem sprawia, że są takie wyjątkowe?

Budowa łożyska stożkowego

Łożysko stożkowe składa się z tych samych elementów, co każde łożysko toczne. Różnica polega między innymi na kształcie elementów tocznych oraz bieżni. W obu przypadku mamy do czynienia ze stożkiem. Wspomniane różnice mają oczywiście wpływ na parametry łożyska. Tak skonstruowany mechanizm przystosowany jest przede wszystkim do przenoszenia obciążeń poprzecznych i wzdłużnych, ale tylko jednym kierunku. Fakt ten sprawia, że najczęściej łożyska stożkowe montowane są w parze.

Charakterystyka łożysk

Odpowiednio dobrane łożysko stożkowe to model rozdzielny, co pozwala na montowanie pierścieni w sposób niezależny od siebie. Dzięki temu sam montaż jest bardzo łatwy i szybki. Wariant stożkowy ma wiele zalet, a do najważniejszych zalicza się przede wszystkim długą żywotność, skuteczność oraz niezawodność. Oczywiście, jeśli mechanizm został odpowiednio dobrany do aplikacji pod każdym względem. Przy ekstremalnych warunkach pracy warto zwracać uwagę na produkty droższe, by mieć gwarancję, że łożysko zostało skonstruowane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu przez negatywnie wpływające na niego czynniki – takie jak na przykład wysoka temperatura czy korozja. Często tanie łożyska stożkowe nie sprawdzają się w trudnym środowisku, zużywając się szybciej, niż zapewniał producent. Konsekwencją takiej sytuacji jest zwykle nieplanowany przestój, generujący wyższe koszty eksploatacyjne.
Łożysko stożkowe dostępne jest w wariancie jedno- i dwurzędowym.

Gdzie stosować łożysko stożkowe?

Ze względu na parametry dotyczące przenoszenia obciążeń, łożyska stożkowe doskonale sprawdzą się tam, gdzie będą miały styczność z obciążeniami złożonymi. Ponadto często traktowane są jako świetna alternatywa dla łożysk nieradzących sobie z bardzo dużym naciskiem. A dokładniej w aplikacjach, w których nie można zamontować łożysk kulkowych ze względu na bardzo duże osiowe siły.

Z reguły łożyska stożkowe stosowane są w branży motoryzacyjnej, szczególnie w skrzyniach do zmiany biegów czy w piastach. W przypadku innych gałęzi przemysłowych, z powodzeniem można zamontować je na przykład w walcarkach.

 

+48 71 341 69 75