Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Nietypowe łożyska stożkowe NSK – czym się wyróżniają?

Nietypowe łożyska stożkowe NSK – czym się wyróżniają?

W ofercie marki NSK można znaleźć nietypowe łożyska stożkowe. Mamy na myśli komponenty przeznaczone do konkretnych zastosowań. Czym się wyróżniają? Szczegóły znajdziesz poniżej.

  1. Czym charakteryzują się czterorzędowe łożyska stożkowe o dużej wytrzymałości?
  2. Gdzie sprawdzą się specjalne łożyska stożkowe z pokrywą zamykającą?
  3. Jakie zalety mają łożyska stożkowe z nastawnymi pierścieniami?

Szczegółową specyfikację techniczną wszystkich dostępnych w ofercie łożysk znajdziesz w katalogu producenta. W niniejszym artykule natomiast omawiamy podstawowe informacje na temat nietypowych rozwiązań stożkowych. Czym wyróżniają się czterorzędowe łożyska stożkowe o dużej wytrzymałości? Gdzie znajdą zastosowanie łożyska stożkowe z zamykającą pokrywą? Jakie zalety mają modele z nastawnymi pierścieniami? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym charakteryzują się czterorzędowe łożyska stożkowe o dużej wytrzymałości?

Czym charakteryzują się czterorzędowe łożyska stożkowe o dużej wytrzymałości?Czterorzędowe łożyska stożkowe o dużej trwałości – Long Life – to komponenty przeznaczone do walcarek. Gwarantują dużą trwałość – również serwisową – i niskie koszty związane z konserwacją. Jeśli zależy Ci na tym, aby walcarki były maksymalnie wydajne i osiągały większą niż do tej pory sprawność, już teraz zamów odpowiednie łożysko stożkowe Long Life.

Modele tej grupy doskonale sprawdzą się tam, gdzie występują następujące warunki:

  • wysokie prędkości,
  • duże temperatury,
  • zanieczyszczenia,
  • smarowanie,
  • zielone środowisko.

W porównaniu do klasycznych łożysk niniejsze produkty wyróżniają się dwukrotnie większą trwałością. Dostępne są w kilku wariantach i między sobą mogą różnić się między innymi materiałem, który wykorzystano do ich produkcji. W ofercie znajdziesz zarówno łożyska stożkowe otwarte, jak i zamknięte – czyli uszczelnione. Fabrycznie są smarowane wodoodpornym środkiem smarnym AQGRD.

Do zalet łożysk stożkowych czterorzędowych o dużej wytrzymałości zalicza się wspomnianą trwałość serwisową. Prawidłowo dobrane i zamontowane produkty gwarantują mniejszą ilość przerw związanych z konserwacją. Ponadto zapewniają zwiększoną niezawodność pracy i jednocześnie mniejsze zużycie energii oraz materiałów. W tym ostatnim aspekcie warto zaznaczyć, że dotyczy to także emisji CO2.

Gdzie sprawdzą się specjalne łożyska stożkowe z pokrywą zamykającą?

Stożkowe łożyska NSK z pokrywą zamykającą to specjalne rozwiązania osi kolejowej. Zaprojektowane zostały z myślą o bezpośrednim podpieraniu osi oraz trudnych warunkach. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie mamy do czynienia z kompaktowym otoczeniem, mocno zanieczyszczonym środowiskiem i wysokimi prędkościami. Te łożyska stożkowe przeznaczone są głównie dla branży kolejowej.

Na tle innych rozwiązań wyróżniają się przede wszystkim zdejmowalną pokrywą zamykającą. Taka konstrukcja gwarantuje wygodę w sytuacji, gdy musimy skontrolować oś. Ponadto są nie tylko łatwe w obsłudze, ale i samym montażu. Producent poddał powierzchnię pierścienia zewnętrznego odpowiedniej obróbce antykorozyjnej.

Jakie korzyści dają łożyska stożkowe osi kolejowej z pokrywą zamykającą? Prawidłowo dobrany i zamontowany komponent gwarantuje dłuższy okres konserwacyjny – identyczny z trwałością samych łożysk. Wynosi on 4 lata. Do zalet niniejszych produktów zalicza się uszczelki charakteryzujące się dużą trwałością oraz środek smarny – także o dużej trwałości. Oferta obejmuje wiele opcji uszczelnienia i wiele wariantów wymiarowych.

Jakie zalety mają łożyska stożkowe z nastawnymi pierścieniami?

W ofercie NSK znajdziesz także nietypowe łożyska stożkowe z pierścieniami nastawnymi. To wysoce funkcjonalne oraz specjalistyczne rozwiązania dla bazującej pozycji maszyn ciągłego odlewania, które wykorzystuje się w hucie żelaza i stali. Przeznaczone są do warunków, w których występują ogromne obciążenia, niewspółosiowości i wysokie temperatury. Wyróżniają się dużą obciążalnością wzdłużną, pierścieniami nastawnymi oraz brakiem problemów ze zużyciem, które z reguły pojawiają się przy łożyskach baryłkowych pracujących w tych samych aplikacjach.

Do zalet łożysk stożkowych z pierścieniami nastawnymi zalicza się właściwy ruch toczny. Brak różnicowego ślizgu zapobiega między innymi zbyt szybkiemu zużyciu. Ponadto komponenty tego rodzaju mają zdolność nastawiania. Sam pierścień nastawny toleruje znaczne ugięcia wałków walca i niewspółosiowości, dzięki czemu minimalizowane są skutki wynikające z obciążania krawędzi.