Dlaczego regularna konserwacja maszyn jest taka ważna? Czy należy ją przeprowadzać nawet na najlepszej jakości urządzeniach? Odpowiedzi znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Na postawione wyżej pytania możemy odpowiedzieć krótko – tak albo nie. Jednakże warto pogłębić nieco wiedzę na ten temat, by zrozumieć, dlaczego konserwacja okresowa jest tak bardzo istotna – lub nie.
Czy regularna konserwacja maszyn jest ważna?
Nawet inwestując w najdroższą i często najlepszej jakości maszynę, musimy przeprowadzać okresowe konserwacje. Dzięki temu jesteśmy w stanie w porę zareagować, nim jakiś element ulegnie całkowitemu uszkodzeniu i zatrzyma pracę urządzenia. Taka sytuacja nie tylko generuje wysokie koszty, ale naraża firmę na straty. Poza skontrolowaniem stanu technicznego elementów współpracujących maszynę często należy także czyścić. Zanieczyszczenia mają niekorzystny wpływ na przykład na łożyska.
Zatem każda maszyna – nawet najlepsza – ma swoją określoną żywotność. Aby ustrzec się przed nieplanowanym przestojem, warto regularnie sprawdzać stan techniczny współpracujących w niej komponentów i na bieżąco je naprawiać, czyścić lub wymieniać. Rekomenduje się, by czynności te były przeprowadzane przez pracowników doświadczonych.
Jakie elementy poddajemy konserwacji?
Zanim pracownik podejmie się konserwacji, na samym początku należy stworzyć grafik z czynnościami, które będą regularnie przeprowadzane. Do czynności tych zalicza się kompleksowe czyszczenie, naprawa uszkodzonych elementów i po prostu inspekcja całej maszyny.
Najczęściej specjaliści wspominają o kontroli stanu technicznego łożysk. Jeśli komponent jest zużyty lub uszkodzony, zwykle zaczyna głośniej pracować. Jednak są sytuacje, gdy poziom hałasu nie wzrasta, a mechanizm może wymagać wymiany. Dlatego właśnie warto sprawdzać stan wizualny poszczególnych elementów maszyny. Przy łożyskach należy zwrócić uwagę na temperaturę pracy. Za wysoka temperatura oznacza, że komponent nadmiernie produkuje ciepło, ogrzewając pierścienie, bieżnie i elementy toczne. To z kolei prowadzi do niszczenia się łożyska. Aby ustrzec się przed taką sytuacją, warto zainstalować w olejowym otworze odpowiedni czujnik.
Zajmując się konserwacją łożysk, należy pamiętać również o czyszczeniu elementów tocznych. Szczególnie w sytuacji, gdy komponenty pracują w zapylonym otoczeniu. Po odpowiednim wyczyszczeniu oczywiście musimy ponownie nasmarować łożysko. Pamiętaj jednak, by nie dotykać go gołą ręką. Nawet pot na ręce może być przyczyną pojawienia się w późniejszym czasie korozji na produkcie.