Do połączeń gwintowych w dalszym ciągu wykorzystuje się śruby. Są jednak pewne sytuacje, w których ta metoda zawodzi. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

  1. Kiedy gwintowe złącza zawodzą?
  2. Jak skutecznie zabezpieczyć złącze gwintowe?
  3. Wydajne produkty Loctite do zabezpieczania gwintów

Masz problem z zawodzącymi połączeniami gwintowymi? Sprawdź, w jaki sposób można dodatkowo zabezpieczyć tego rodzaju aplikacje! Okazuje się, że marka Loctite zaproponowała szereg skutecznych rozwiązań, gwarantujących wysokie bezpieczeństwo. W niniejszym artykule przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Zapraszamy!

Kiedy gwintowe złącza zawodzą?

Dlaczego gwintowe złącza zawodzą? Odpowiedź jest prosta! Jedną z częstych przyczyn jest samoodkręcanie się śrub oraz spadek osiowego naprężenia. W tym drugim przypadku mamy do czynienia ze zmianą wstępnego naprężenia, co prowadzi do osłabienia się siły zacisku. Samoodkręcanie natomiast najczęściej wywoływane jest przez obciążenie dynamiczne, w tym zmianę temperatury czy drgania.

Aby uniknąć wyżej wspomnianym sytuacjom, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie.

Jak skutecznie zabezpieczyć złącze gwintowe?

Metod zabezpieczania złączy gwintowych jest wiele. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim stosowanie elementów mechanicznych. Tu wyróżniamy wykorzystywanie na przykład odginanych podkładek czy zawleczek, które zapobiegają wypadaniu nakrętek oraz śrub. Można wykorzystać także podkładki sprężyste czy okrągłe zawleczki, które poprawiają elastyczność łączenia i tarcie. Nie zapewniają jednak odpowiedniego zabezpieczenia w przypadku działania dynamicznych sił.

Aby zapobiec samoodkręcaniu się śrub, często stosuje się śruby z zębatym lub żebrowym kołnierzem. Jednakże rozwiązania tego rodzaju nie tylko zajmują więcej przestrzeni, ale nierzadko uszkadzają powierzchnie. Ponadto metoda ta nie należy do najtańszego sposobu.

Coraz większą popularnością cieszą się specjalne produkty zabezpieczające gwinty. Warto sprawdzić preparaty zaproponowane przez markę Loctite, które zabezpieczają gwinty na stałe. Środki tego rodzaju to nic innego, jak jednoskładnikowe kleje Loctite, które skutecznie zapełniają całą wolną przestrzeń między gwintami. Gwarantują trwałe połączenie i zapobiegają ewentualnym ruchom w gwintach.

Wydajne produkty Loctite do zabezpieczania gwintów

Przed zastosowaniem produktów do zabezpieczania gwintów należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić wszystkie elementy. Przy materiałach pasywnych, do których zalicza się aluminium, nierdzewną stal czy powlekany metal, może być potrzebny aktywator, aby rozpocząć lub przyspieszyć proces utwardzania się kleju.

Jak wybrać produkt zabezpieczający gwint?

Jak wybrać produkt zabezpieczający gwint?W ofercie Loctite znajdziesz kilka serii produktów do zabezpieczania gwintów. Główny kryterium doboru jest określenie wytrzymałości. Preparaty dzielą się na trzy klasy, a mianowicie na rozwiązania o niskiej, średniej lub wysokiej wytrzymałości.

Te pierwsze zapewniają łatwy demontaż, do którego wystarczy wykorzystać ręczne narzędzia, podobnie jak przy środkach o średniej wytrzymałości. Przy zastosowaniu produktów o wysokiej wytrzymałości do demontażu może być konieczna metoda punktowego ciepła.

Poza wytrzymałością ważne są także inne czynniki. Asortyment obejmuje między innymi uniwersalne preparaty w płynie, których temperatura pracy wynosi -55 – 150 stopni Celsjusza. Specjalna seria zawiera środki, wykazujące odpowiednią odporność na olej, wysokie temperatury czy przeznaczone do obojętnych powierzchni. Oprócz płynnych w ofercie znajdziesz także serię rozwiązań półstałych. Między sobą poszczególne preparaty mogą różnić się kolorem.