Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Czym są sprzęgła kłowe?

Czym są sprzęgła kłowe?

Zastanawiasz się, czym są sprzęgła kłowe? I gdzie znajdą zastosowanie? A może na którą markę zwrócić swoją uwagę? Dziś opowiemy co nieco o sprzęgłach kłowych KTR.

  1. Co to są sprzęgła kłowe?
  2. Sprzęgła kłowe KTR

Nasi klienci najczęściej sięgają po rozwiązania marki KTR. Dlaczego? Ponieważ asortyment marki obejmuje sprzęgła przemysłowe w różnorodnych wariantach, a to z kolei pozwala na dobranie najbardziej dopasowanego komponentu do aplikacji. Marka ta od wielu lat zajmuje się produkcją sprzęgieł. Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie na bieżąco reagować na stale rozwijającą się technikę i rosnące oczekiwania swoich klientów. Dlatego gwarantujemy, że w ofercie znajdziesz optymalne sprzęgła KTR dla swojej aplikacji.

Co to są sprzęgła kłowe?

Standardowe sprzęgła kłowe to komponenty elastyczne, które wykorzystuje się do przenoszenia momentów obrotowych. Z reguły składają się z dwóch piast stalowych, aluminiowych lub żeliwnych i elastycznego łącznika. Nazwa kłowe wzięła się od „kłów”, które znajdują się na przystających połówkach. Ich krawędzie są nieco zaokrąglone, dzięki czemu każdy nacisk na krawędzie – powstający w wyniku braku osiowości – jest skutecznie eliminowany.

Rozwiązanie tego rodzaju odznacza się przede wszystkim zdolnością do przenoszenia dużych momentów obrotowych, mimo swojej lekkiej konstrukcji i niewielkiego wymiar, a także małym momentem bezwładności. Sprzęgła kłowe KTR skutecznie tłumią wszelkie drgania, a także redukują udary, które zwykle są wynikiem nierównomiernej pracy całej aplikacji.

Sprzęgła kłowe KTR

W ofercie marki KTR znajdziesz sprzęgło kłowe w kilku seriach. Komponenty między sobą różnią się nieco pewnymi parametrami. Gwarantujemy, że bez względu na to, którą serię wybierzesz, otrzymasz produkt skuteczny i niezawodny. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sprzęgła KTR wraz z ich krótką charakterystyką.

Sprzęgła ROTEX

Model serii ROTEX to sprzęgło kłowe standardowe i elastyczne. Jest komponentem bezobsługowym i gwarantującym prosty montaż. Zakres temperatury pracy wynosi od – 40 do 100 stopni Celsjusza. Sprzęgło ROTEX może chwilami pracować nawet w temperaturze 120 stopni Celsjusza. Skutecznie kompensuje odchyłki kątowe, poosiowe i promieniowe. Komponenty tej serii dostępne są także w wykonaniu przeciwwybuchowym. To znaczy, że posiadają odpowiednie certyfikaty i są zgodne z dyrektywą unijną 2014/34/UE. Dzięki temu możesz wykorzystać sprzęgło ROTEX w tak zwanej strefie Ex. Maksymalny moment obrotowy wynosi 70000 Nm.

Do cech charakterystycznych sprzęgła kłowego tej serii zalicza się przede wszystkim mały rozmiar, niewielki ciężar, niski moment bezwładności i zdolność do przenoszenia dużego momentu obrotowego. Dzięki precyzyjnej obróbce każdej powierzchni komponent wykazuje świetne parametry kinematyczne oraz wydłużoną żywotność. Sprzęgło kłowe nie przenosi udarów.

Łącznik, który montuje się w sprzęgłach tej serii, jest wykonany z ulepszonego poliuretanu. Materiał ten odznacza się wysoką odpornością na podwyższone temperatury i równie długą żywotnością.

Sprzęgła te przenoszą moment obrotowy w połączeniu kształtowym. Jest to możliwe nawet w momencie, gdy łącznik ulegnie zniszczeniu.

Sprzęgło ROTEX GS

Bezluzowe sprzęgło ROTEX GS to komponent elastyczny i kłowy. Skutecznie redukuje wszelkie wibracje i jest mechanizmem w pełni bezpiecznym – nawet podczas wystąpienia awarii. Zakres przenoszonych momentów obrotowych wynosi od 0,2 do 4800 Nm. Produkt dostępny jest w kilku wersjach, które między sobą różnią się na przykład twardością łącznika. Trzyczęściowe sprzęgło kłowe ROTEX GS doskonale sprawdzi się w napędach obrabiarek, w układach pozycjonujących, a także w windach czy maszynach drukarskich. Proste zęby oraz łącznik, który wkłada się ze wstępnym ściśnięciem, sprawiają, że przy komponencie tego rodzaju mamy wyższą sztywność ze względu na małe naprężenie powierzchniowe. Elastyczne kły doskonale kompensują wszelkie odchyłki.

Oczywiście oferta obejmuje także produkty bezpieczne dla strefy Ex.

Sprzęgła POLY-NORM

Bezobsługowe i łatwe w montażu sprzęgło POLY-NORM to model kłowy, świetnie redukujący wibracje. Jest bezpiecznym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku awarii. Maksymalny moment obrotowy wynosi 6127 Nm. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie mamy do czynienia z małymi odległościami między wałami. Zakres temperatury wynosi od -30 do 80 stopni Celsjusza, w porywach do 120. Skutecznie kompensuje odchyłki, w tym kątowe, promieniowe i osiowe. Jest to komponent ogólnego zastosowania. Sprawdzi się w każdej maszynie, szczególnie w hydraulice siłowej, urządzeniach mechanicznych, kompresorach czy pompach. Sprzęgło serii POLY-NORM gwarantuje bezpieczne przenoszenie momentu obrotowego. Zbudowane jest z dwóch piast, między którymi montuje się elastomerowy pierścień. I to właśnie za pomocą tego ściśniętego pierścienia elastomerowego przenosi się moment obrotowy. Do zalet sprzęgła tej serii zalicza się skuteczne pochłanianie wszelkich udarów i wibracji.

Produkty serii POLY-NORM są przystosowane do pracy w strefie Ex.