Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Jak dobrać sprzęgło elastyczne?

Jak dobrać sprzęgło elastyczne?

Każdy element pracujący w maszynach i urządzeniach przemysłowych musi być pod wieloma względami dopasowany do warunków pracy i wymagań aplikacji. Zatem jak dobrać sprzęgło elastyczne?

  1. Co to jest sprzęgło elastyczne?
  2. Kiedy zastosujemy sprzęgła elastyczne?
  3. Jak wybrać sprzęgło elastyczne – kryteria doboru

Jeśli szukasz wysokiej jakości sprzęgieł przemysłowych, gwarantujących bezawaryjną i płynną pracę, polecamy zwrócić uwagę na rozwiązania marki KTR. Firma cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych stałych klientów i regularnie zdobywa uznanie nowych interesantów. Popularność ta jest wynikiem wieloletniego doświadczenia, a także bogatej i różnorodnej oferty. Asortyment obejmuje sprzęgła przemysłowe w wielu wariantach i konfiguracjach. Dzięki temu wśród komponentów zawsze znajdzie się przynajmniej ten jeden, który okaże się najbardziej dopasowanym rozwiązaniem do konkretnej aplikacji.

Co to jest sprzęgło elastyczne?

Klasyczne sprzęgło elastyczne – jak każdy inny model – służy do przenoszenia momentów obrotowych z czynnego wału (napędzającego) na bierny (napędzany). Na tle innych rozwiązań komponenty elastyczne wyróżniają się przede wszystkim skutecznością w tłumieniu wibracji i drgań. To z kolei przekłada się na dłuższy okres eksploatacyjny elastycznego sprzęgła przemysłowego.

Standardowo sprzęgła elastyczne zbudowane jest z dwóch piast oraz elastycznego łącznika, który najczęściej produkuje się z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, różniących się między sobą twardością. Na piastach z reguły umieszcza się obwodowo przesunięte kły, dlatego komponenty elastyczne nazywa się często sprzęgłami kłowymi.

O rozwiązaniach tego rodzaju pisaliśmy już kilkakrotnie. Jeśli jesteś zainteresowany podstawowymi informacjami na temat sprzęgieł kłowych, skorzystaj z wyszukiwarki. Miejsce na wpisanie odpowiedniej frazy znajduje się po prawej stronie nad wyróżnionymi kategoriami produktów. Warto skorzystać z tej możliwości i uzupełnić swoją wiedzę, ponieważ sprzęgła kłowe same w sobie są ciekawym rozwiązaniem. Umieszczone na piastach „kły” również mają swoje znaczenie i niosą same korzyści, które także pozytywnie wpływają na żywotność oraz pracę samego sprzęgła. Jakie? O tym dowiesz się, wracając do naszych starszych artykułów.

Kiedy zastosujemy sprzęgła elastyczne?

W sytuacji, gdy praca silnika odznacza się nierównomiernością, często dochodzi do wibracji i drgań. Jak już wspominaliśmy, sprzęgła kłowe doskonale radzą sobie z ich tłumieniem. Dlatego najczęściej komponenty tego rodzaju poleca się aplikacjom, które wymagają wysokiej precyzji przy przenoszeniu momentu obrotowego. Zdolność do skutecznego tłumienia udarów czy drgań przekłada się na obniżenie zużywania się mechanizmu – czyli wydłużenia okresu eksploatacyjnego. To z kolei zapewnia bezawaryjną pracę silnika, a dodatkowo sprawia, że sam napęd pracuje znacznie ciszej.

Wydajnesprzęgła elastyczne znajdą zastosowanie szczególnie w branży budowlanej, wydobywczej czy w przemyśle metalowym.

Jak wybrać sprzęgło elastyczne – kryteria doboru

Dziś nowoczesne maszyny i urządzenia wymagają stosowania precyzyjnych komponentów, odpowiednio dopasowanych do warunków pracy i otoczenia, a także wymagań danej aplikacji. Od sprzęgieł często oczekuje się zdolności do bezproblemowej pracy przy wysokich prędkościach i równie wysokich momentach obrotowych. Wybierając sprzęgło elastyczne należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • jaki moment obrotowy sprzęgło będzie przenosiło?
  • z jaką prędkością obrotową będzie miało do czynienia?
  • średnica połączonych wałów,
  • informacje na temat niewspółosiowości – czy występuje niewspółosiowość osiowa, kątowa, promieniowa?
  • temperatura pracy,
  • sposób pracy: praca sporadyczna czy ciągła?
  • sztywność skrętna – czy jest dostateczna?

Jeśli odpowiedziałeś na powyższe pytania, ale nie jesteś pewny, czy wybrany produkt spełni Twoje oczekiwania, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Razem dobierzemy optymalne rozwiązanie. Gwarantujemy, że otrzymasz sprzęgło przemysłowe odpowiednio dopasowane do aplikacji, niezawodne i przede wszystkim skuteczne.