Łożyska wysokoobrotowe, znane również jako łożyska wrzecionowe, to modele toczne zaprojektowane z myślą o konkretnych, wymagających aplikacjach. Jakich? Zapraszamy do lektury.
- Łożyska wysokoobrotowe a wrzecionowe
- Zastosowanie łożysk wrzecionowych
- Łożyska wysokoobrotowe – marki
Wielu klientów uważa, że łożysko wysokoobrotowe jest tym samym, co łożysko wrzecionowe. Nic bardziej mylnego. Rzecz wygląda podobnie, jak sprawa z prostokątem i kwadratem: każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Analogicznie każde łożysko wrzecionowe jest łożyskiem wysokoobrotowym, ale nie każde łożysko wysokoobrotowe jest łożyskiem wrzecionowym. Zatem, jakie są różnice?
Łożyska wysokoobrotowe a wrzecionowe
Łożyska wrzecionowe są precyzyjnymi łożyskami kulkowymi skośnymi. Na rynku można znaleźć łożyska kulkowe skośne w różnych wariantach: jednorzędowym, dwurzędowym lub jednorzędowym dwukierunkowym.
- łożysko kulkowe skośne jednorzędowe – doskonałe dla obrabiarek oraz układów zdwojonych i wielokrotnych
- łożysko kulkowe skośne dwurzędowe – ma zdolność przenoszenia wzdłużnego obciążenia w obu kierunkach. Doskonały do aplikacji, w których jednorzędowe łożysko skośne się nie sprawdza
- łożysko kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe – do cech charakterystycznych tego rozwiązania zalicza się przede wszystkim konstrukcję dzieloną pierścienia wewnętrznego
Zakres kąta działania w łożyskach wrzecionowych wynosi od 12 do 30 stopni. Optymalny kąt to – według wielu ekspertów – 21 stopni. Kąt działania ma wpływ na parametry łożyska, a dokładniej na jego sztywność, nośność i obrót.
W większości przypadków łożyska wysokoobrotowe mają praktycznie identyczne właściwości. Od wrzecionowych różnią się tym, że są modelami przystosowanymi do pracy przy wysokich obrotach (a nie konkretnie do wrzecion) oraz że ich parametry są nieco niższe i mniej precyzyjne. Dodatkowo rodzaj wysokoobrotowy może być dostępny w różnych wariantach – niekoniecznie w kulkowym, bowiem na rynku można znaleźć na przykład łożyska igiełkowe wysokoobrotowe.
Zastosowanie łożysk wrzecionowych
Łożyska wrzecionowe wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju frezarkach, tokarkach, szlifierkach, wiertarkach i centrach obróbczych. Nadają się do aplikacji, w których wymaga się precyzyjnej i płynnej pracy przy bardzo wysokich prędkościach obrotowych oraz przy przenoszeniu dużych obciążeń.
Łożyska wysokoobrotowe – marki
Z łożysk wysokoobrotowych i wrzecionowych nasi klienci najczęściej wybierają produkty z oferty marki SKF oraz FAG. Jako renomowani producenci gwarantują wysokiej klasy łożyska, produkowane za pomocą innowacyjnych technologii. Dzięki temu są w stanie zaproponować asortyment, który spełnia coraz większe wymagania maszyn i urządzeń przemysłowych. Zarówno łożyska FAG o raz SKF odznaczają się trwałością i długą żywotnością, pracując szczególnie w trudnych warunkach.
Na uwagę zasługują także produkty marki NSK, Timken czy INA. Jeśli interesuje Cię tanie łożysko wysokoobrotowe, niewątpliwie takowe znajdziesz w ofercie wspomnianych firmy. Mimo niższej ceny, łożyska wrzecionowe NSK, Timken oraz INA łączą w sobie bardzo dobrą jakość z efektywnością. Jeśli masz problem z wyborem łożyska wysokoobrotowego czy wrzecionowego, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami.