Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Łożyska wzdłużne – łożyska kulkowe oporowe

Łożyska wzdłużne - łożyska kulkowe oporowe

Łożyska wzdłużne – zamiennie łożyska kulkowe oporowe, to komponenty, które doskonale sprawdzą się w łożyskowaniu niewielkich wałów. Jak są zbudowane? Jakimi parametrami się odznaczają?

  1. Łożysko wzdłużne – budowa
  2. Zastosowanie łożysk kulkowych oporowych

Łożyska wzdłużne – inaczej oporowe są komponentami należącymi do kategorii łożysk tocznych. Biorąc pod uwagę konstrukcję, można podzielić je na wariant jedno- oraz dwukierunkowy. Jeśli zastanawiasz się, czy rozwiązanie tego rodzaju sprawdzi się w Twojej aplikacji, zapraszamy do dalszej części artykułu!

Łożysko wzdłużne – budowa

W przypadku budowy łożyska wzdłużne nie różnią się niczym od innych modeli tocznych. Składają się z dwóch pierścieni – wewnętrznego oraz zewnętrznego i elementów tocznych w kształcie kulek. Łożysko wzdłużne jest wariantem rozłącznym – pierścienie można montować niezależnie od siebie, a sama instalacja jest bardzo prosta.

Z reguły łożyska oporowe możemy podzielić na modele jednokierunkowe i dwukierunkowe. Oba rozwiązania różnią się między sobą konstrukcją, a także możliwościami.

Łożyska kulkowe oporowe jednokierunkowe

Popularne łożysko oporowe jednokierunkowe przenosi obciążenia tylko i wyłącznie osiowe i to w jednym kierunku. Podobnie w jednym kierunku ustalane jest położenie wału. Model ten zbudowany jest z jednego pierścienia ruchomego i drugiego nieruchomego. Na łożysko wzdłużne jednokierunkowe nie może działać obciążenie promieniowe. Prędkość obrotowa komponentu tego rodzaju jest niska.

Łożyska kulkowe oporowe dwukierunkowe

Wysokiej jakości łożysko oporowe dwukierunkowe zbudowane jest z trzech pierścieni – jednego ruchomego i dwóch nieruchomych, a także z dwóch koszyków wyposażonych w elementy toczne w postaci kulek. Komponenty tego typu również przenoszą obciążenia osiowe, ale – jak sama nazwa wskazuje – w obu kierunkach. Łożyska dwukierunkowe nie pozwalają na wystąpienie żadnych wahań podczas ruchu.

Łożyska oporowe dostępne są takie w innych wariantach konstrukcyjnych. Na rynku można znaleźć modele wyposażone w płaskie oporowe czoło, z kulistymi podkładkami czy z kulistymi pierścieniami zewnętrznymi.

Zastosowanie łożysk kulkowych oporowych

Z reguły łożyska oporowe wykorzystywane są do łożyskowania wałów niewielkich rozmiarów, szczególnie takich, które podczas pracy muszą osiągać bardzo wysokie prędkości obrotowe. Dedykowane są przede wszystkim maszynom i urządzeniom z branży maszynowej oraz rolniczej. Łożyska kulkowe wzdłużne są najlepszym rozwiązaniem ze wszystkich łożysk tocznych wzdłużnych dostępnych na rynku. Nie tylko ze względu na zwartą budowę, świetne parametry, ale i niską cenę. Bez względu na to, czy wybierzesz łożyska oporowe FAG, NSK, SKF czy KFT Kraśnik – gwarantujemy, że w każdym przypadku otrzymasz sprawny i niezawodny produkt, który spełni Twoje oczekiwania i wymagania Twojej maszyny.

W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniego wariantów skontaktuj się z naszymi doradcami.