Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Montaż łożysk tocznych – najważniejsze informacje

Montaż łożysk tocznych - najważniejsze informacje

Montaż łożysk tocznych to proces, składający się z kilku kroków, których w żadnym wypadku nie można pomijać. Dziś przedstawiamy najważniejsze informacje z montażem łożysk związane.

 1. Montaż łożysk tocznych
 2. Montowanie łożyska krok po kroku
 3. Akcesoria do montażu

Zanim jednak zajmiesz się montażem łożyska, upewnij się, że dysponujesz odpowiednim rodzajem do aplikacji. Jeśli komponent nie został poprawnie dobrany, niestety będzie trzeba go wymienić, dopasowując do miejsca.

Montaż łożysk tocznych

Prawidłowy montaż to podstawa poprawnie działającego łożyska. Jeśli instalacja będzie przeprowadzona w niewłaściwy sposób, wtedy komponent szybciej się zużyje, ulegnie awarii, a sama jego praca nie będzie tak wydajna, jak powinna. Przed montażem należy upewnić się, czy zachowane zostały wszystkie standardy pracy, czy przygotowaliśmy odpowiednie narzędzia, jakie są rozmiary obudowy oraz wału i tolerancje i czy są one odpowiednie. Ponadto warto sprawdzić, czy przygotowany został odpowiedni środek smarny również w odpowiedniej ilości, czy ustalono wszystkie standardy ewentualnej kontroli i czy pracownicy przyswoili informacje związane z czyszczeniem łożyska i innych ważnych elementów. Warto również upewnić się, że nagrzewnice do łożysk działają prawidłowo.

Montowanie łożyska krok po kroku

Poniżej rozwijamy nieco przytoczone już zagadnienia, wyszczególniając najistotniejsze kroki.

Zachowanie standardów pracy

 • narzędzia do montażu utrzymywać w czystości
 • stanowisko pracy również należy utrzymywać w czystości
 • łożysko należy rozpakować bezpośrednio przed montażem
 • sprawdzić czystość smarownic lub innych produktów, wypełnionych środkami smarnymi i zwrócić uwagę, czy są w ogóle zamknięte
 • sprawdzić czystość oraz stan techniczny obudowy łożyska – czy nie ma żadnych usterek, na przykład wgłębień

Czasami zdarza się tak, że łożysko zostanie rozpakowane wcześniej, na przykład w celu inspekcji zatwierdzającej. W takim przypadku, jeśli komponent będzie montowany w najbliższym czasie, warto pokryć go olejem antykorozyjnym i włożyć do wyczyszczonego pojemnika. Natomiast, jeśli łożysko będzie instalowane w znacznie późniejszym czasie, również należy posmarować go olejem antykorozyjnym, ale włożyć do pudełka oryginalnego.

Wał

Przy wale należy sprawdzić następujące aspekty:

 • wykończenie wału – czy rozmiar oraz jego dokładność jest zgodna
 • wykończenie wału – dokładniej powierzchni
 • czy kołnierze są prostopadłe względem osi wału
 • czy cylindryczność i owalność wału jest zgodna z podaną specyfikacją

Obudowa łożyska

Obudowa ma kilka zadań do zrealizowania. Po pierwsze musi utrzymywać łożysko w odpowiedniej pozycji dla podtrzymywania obciążenia. Po drugie chroni łożysko przed zabrudzeniami, mogącymi przeniknąć do wnętrza komponentu. Po trzecie – gwarantuje strukturę umożliwiającą optymalne smarowani. W tym przypadku należy sprawdzić:

 • średnicę otworu obudowy – czy jest prawidłowa z projektem

Akcesoria do montażu

Jeszcze przed montażem należy dobrać odpowiednie narzędzia. Najczęściej wykorzystywane są klucze udarowe, hakowe, tuleje, klucze do nakrętek, młotek czy pierścienie udarowe. Na przykład wspomniane klucze hakowe warto wykorzystywać przy łożyskach z otworem stożkowym. Wariant udarowy świetnie sprawdzi się przy komponentach mających większą średnicę. Jeśli już zdecydujesz się na konkretne narzędzia, pamiętaj, aby sprawdzić, czy jest on utrzymany w bezwzględnej czystości.

Więcej informacji na temat narzędzi do montażu łożysk znajdziesz na naszej stronie w artykule pt. Narzędzia do montażu łożysk.