Szukasz sprzęgieł, które doskonale poradzą sobie z niewspółosiowością wałów? Nie wiesz, które modele spełnią Twoje oczekiwania? Dziś przedstawiamy najlepsze sprzęgła na niewspółosiowość wałów!
Wybierając sprzęgło, należy w pierwszej kolejności określić wymagania, jakie stawia człon napędzający i napędzane obciążenie. Jednym z ważnych parametrów jest niewspółosiowość wałów. Do typów przesunięć ich osi zalicza się przesunięcie promieniowe, osiowe oraz kątowe. Prawidłowe wyosiowanie jest istotne, ponieważ nawet drobna odchyłka może być przyczyną większych problemów, w tym awarii. Dlatego w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewspółosiowością wałów, warto korzystać z rozwiązań, które tę niewspółosiowość skutecznie kompensują.
Kilka rodzajów nieosiowości
Wykazaliśmy już, że wśród niewspółosiowości wyróżniamy trzy jej rodzaje. Doprecyzujmy, że przy niewspółosiowości faktycznie istnieje typ promieniowy i kątowy, ale także złożenie będące połączeniem obu wspomnianych odchyleń. Samo przesunięcie osiowe traktuje się jako nieosiowość. I z taką sytuacją zwykle sprzęgła doskonale sobie radzą. Inaczej rzecz wygląda z przesunięciem poprzecznym i kątowym.
Przesunięcia osiowe
Dla przesunięć osiowych poleca się szczególnie sprzęgła zębate. Dzięki zębom piasty przesuwają się osiowo i jednocześnie nie tracą tak zwanego zazębienia. W takiej sytuacji zadaniem sprzęgła jest kompensowanie przesunięcia lub ograniczanie go w ten sposób, by przerzucił opór na przykład na łożysko pracujące w wirniku.
Przesunięcie promieniowe
Do przesunięcia promieniowego dochodzi w momencie, gdy równoległe osie obu wałów przesuwają się względem siebie. Aby ograniczyć tę niewspółosiowość, wystarczy zastosować sprzęgła zębate, modele dwutarczoe, sprężyste czy membranowe.
Przesunięcia kątowe
Kiedy oś obu wałów (napędzanego i napędzającego) przecinają się, mamy do czynienia z przesunięciem kątowym. Do takich aplikacji poleca się stosować sprzęgła wyposażone w piastę ruchomą (tak zwane półsprzęgła), modele membranowe lub jednotarczowe.
Które sprzęgło wybrać przy niewspółosiowości wału?
Do niewspółosiowości poleca się szczególnie sprzęgła samonastawne. Wśród nich wyróżnia się modele kłowe, zębate helikalne i Oldhama. Zarówno sprzęgła kłowe, jak i modele zębate są uważane za najbardziej popularne rozwiązania. Dlatego poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę obu komponentów.
Sprzęgła kłowe
Standardowe sprzęgła kłowe to idealne rozwiązanie dla przesunięć osiowych. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie przesunięcia osiowe powodowane są przez wyższą rozszerzalną cieplność danego wału. Typowe sprzęgła elastyczne-kłowe w łagodny sposób przenoszą każdy moment obrotowy, skutecznie kompensują odchylenia osiowe i tłumią powstające podczas pracy drgania. Do zalet rozwiązania kłowego zalicza się także niewielki wymiar i niski moment bezwładności.
Sprzęgło zębate
Okazuje się, że konstrukcja sprzęgła zębatego pozwala na bezproblemowe kompensowanie wszystkich niewspółosiowości. I to przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego przełożenia obrotowego momentu. Standardowe sprzęgło zębate jest modelem elastycznym i skutecznie kompensuje wszelkie niedokładności, również te wstępne.