Poznaj marki Grupy Sped

    Hurtownia techniczna      

Prędkość nominalna i graniczna – łożyska toczne

Prędkość nominalna i graniczna - łożyska toczne

Czy wybierając łożyska toczne, trafiłeś na takie pojęcia, jak prędkość nominalna i graniczna? Zastanawiałeś się, co mogę oznaczać i czy należy brać je pod uwagę? Jeśli tak, zapraszamy do lektury. Dziś pokrótce wyjaśnimy definicję obu pojęć.

  1. Czym jest wartość nominalna?
  2. Prędkość graniczna łożysk tocznych

Zarówno prędkość nominalna, jak i graniczna są ważnymi parametrami, które musimy wziąć pod uwagę, decydując się na konkretne łożysko. Wartości te znajdziesz w każdym katalogu łożysk tocznych. Wartość nominalna związana jest z maksymalną temperaturą pracy łożyska, graniczna zaś z maksymalną prędkością obrotową. Poniżej przedstawiamy więcej informacji na ten temacie.

Czym jest wartość nominalna?

Aby w pełni zrozumieć, czym jest właściwie prędkość graniczna, warto rozpocząć wywód od wartości nominalnej. Zatem prędkość nominalna łączy się z maksymalną temperaturą pracy łożyska. Maksymalną temperaturą nazywamy zaś tę, w której łożysko może pracować i która nie wpływa negatywnie na parametry komponentu. Każdy katalog łożysk tocznych podaje tę wartość, przy czym jest ona wyliczana na podstawie pracy mechanizmu we wzorcowych warunkach. Zatem informację tę zawsze należy korygować.

Mówiąc o prędkości granicznej, mamy na myśli najwyższą prędkość, jaką wybrane przez nas łożysko może osiągnąć i to w faktycznych, konkretnych warunkach pracy. Warto mieć na uwadze, że informacji na temat prędkości nominalnej nie znajdziemy przy łożyskach wyposażonych w stykowe uszczelnienie.

Prędkość graniczna łożysk tocznych

Każde łożysko ma ograniczoną prędkość obrotową. Najczęściej o wysokości ograniczenia decyduje temperatura robocza, która z kolei zależna jest od ilości wytwarzanego przez komponent ciepła i zdolności do jego optymalnego odprowadzania. Czyli prędkość graniczna jest niczym innym, jak maksymalną prędkością, jaką konkretne łożysko może osiągać.

Do obliczenia prędkości granicznej należy wziąć pod uwagę pewne czynniki oraz warunki pracy łożyska tocznego. Do wspomnianych czynników zalicza się między innymi model komponentu, jego wymiary, luz wewnętrzny, forma elementów tocznych oraz koszyka czy materiał. Ważne są także informacje na temat obciążenia zewnętrznego, dokładności wykonania, metody smarowania oraz sposobu chłodzenia.

Każdy katalog łożysk tocznych zawiera wszystkie informacje na temat dostępnych konkretnych modeli. Informacje te obejmują także wspomnianą prędkość graniczną. Największą szybkość obrotową nazywa się również graniczną lub dopuszczalną szybkością graniczną.